Hızlı
Randevu

Debriyaj Sistemi Kontrolü ve Debriyaj Seti Değişimi

Auto King Mekanik Bakım Debriyaj Sistemi Kontrolü ve Debriyaj Seti Değişimi

Debriyaj Sistemi Kontrolü ve Debriyaj Seti Değişimi

Otomobillerde debriyaj sistemi aracın kontrollü bir şekilde durmasını, harekete başlamasını ve yumuşak bir şekilde vites geçişlerinin sağlanmasını sağlayan bir güç aktarım mekanizmasıdır. Manuel araçlarda debriyaj sistemi aracın kalkışta, seyir halinde ve durma anında sürücünün hareketlerini iletmesi nedeniyle oldukça önemlidir. 

Sürücünün hareketlerini doğru bir şekilde ileterek şanzıman ve motor arasındaki gücü ileten bir sistemdir. Aracın bu en önemli iki sistemi ile birlikte çalışır. Bu sistemlerin her birinin iyi çalışır durumda olması sürüş güvenliği açısından oldukça önemlidir. Aracınızın motorundaki herhangi bir arıza motor arıza tespiti hizmeti ile tespit edilebilmektedir.

 

Debriyaj Sistemindeki Sorunlar Nasıl Anlaşılır?

  • Aracın Kalkış Anında Motorundan Ses Gelmesi
  • Aracın Kalkış Esnasında Titremesi
  • Debriyaj Pedalında Sertleşme 
  • Zor bulunan kavrama noktası
  • Yavaşlayan Vites Geçişleri
  • Artan Yakıt Tüketimi

 

Debriyaj Sistemi Kontrolü Nasıl Yapılır?

Araç çalışır durumdayken oto debriyaj sistemi kontrolü gerçekleştirilir. Aracın kalkış anında titreme yapıp yapmadığı ve motorun gürültülü çalışma durumu kontrol edilir. Araç sürüş halindeyken vites geçiş testi yapılır. Debriyaj pedalındaki sertlik test edilir ve  kavrama noktasının alanı incelenir.

Debriyaj Seti Nedir ve Sorun Nasıl Giderilir?

Debriyaj seti 3 farklı parçadan oluşur. Bunlar; baskı, balata ve bilyedir. Debriyaj sisteminde arıza söz konusuysa debriyaj seti, set halinde değiştirilir. Şanzıman yağ seviyesi kontrol edilerek eksiklik var ise tamamlanır. Aracın debriyaj sistemi ile ilgili tüm sorunlar bütünlükle ele alınır.

Debriyaj Seti Hangi Aralıklarla Kontrol Edilmelidir?

Debriyaj setinin yıpranması kullanım sıklığı ve şekline göre farklılık gösterir. Otomobilin uzun ömürlü olmasını sağlamak amacıyla ortalama 70.000 km’de debriyaj sistemi kontrolleri yapılması önerilir.

AUTO KING otomobilin debriyaj sistemiyle ilgili sorunlarını ve kontrolleri son teknolojiyi kullanarak tespit eder. Otomobilin tüm periyodik bakım hizmetlerinde kaliteli ürünler kullanılarak çözümler üretilmektedir. AUTO KING Türkiye ve dünyada bilinen güvenilir hizmetin adresidir. Aracın tüm ihtiyaçlarına inovatif çözümler geliştiren AUTO KING sektöründe yön belirlemeye devam eder. 

Otomobilin debriyaj seti değişimi için AUTO KING oto servis online randevu sisteminden randevunuzu hemen oluşturun.

Lütfen telefonunuzu dik konuma getiriniz.