Hızlı
Randevu

Fren Balata Değişimi

Auto King Mekanik Bakım Fren Balata Değişimi

Fren Balata Değişimi

Fren Balata Değişimi

Fren sistemi, hareket halindeki aracın yavaşlamasını ve durmasını sağlayan oldukça önemli bir sistemdir. Sürtünme balatası olarak da bilinen fren balatası hareket halindeki aracın frene basıldığında yavaşlamasını ve gerektiğinde de durmasını sağlayan önemli bir aksamdır. Aracın fren pedalından tekerleklerine kadar uzanan fren sistemi, frene basıldığında fren balatalarının sürtünmesi ile otomobilin durmasını sağlar. Fren disklerinin balataları sıkıştırması ile otomobilin yavaşlaması ve durması mümkün olur. Bu nedenle fren balataları güvenli bir sürüş için otomobilin en hayati kısımlarındandır.

Fren balatası diskler tarafından sıkıştırılarak aracın istenilen zamanda durmasını ve yavaşlamasını sağlar. Bu nedenle bakımı oldukça önemli olan fren balatalarının değişimi gereken zamanlar uzanlar tarafından yapılan kontrollerle belirlenebilir. 

Fren Balatası Ne Zaman Değişir?

Otomobilin fren balataları aracın kullanım sıklığına ve şekline göre değişebilecek periyotlarda kontrol edilmelidir. Normal şartlarda fren balataları periyodik bakım süreçleri içerisinde kontrol edilir ve değişmesi gerekiyorsa sürücüler bilgilendirilir. Ancak bazı durumlarda aracın fren balataları daha sık kontrol edilmelidir. Yol ve arazi şartları ve aracın kullanım alanı, fren balatalarını daha sık periyotlarda kontrol edilmesini gerektirebilir. Aracın seyir halindeyken ne kadar sıklıkla frene basılarak durdurulduğu ve frene sert veya yumuşak basmak gibi etkenler balata değişimi gerektirebilir. 

Fren balatasının ömrü bittiyse bazen seyir halindeki aracın frenine basıldığında ortaya çıkan tepkilerle kendini gösterebilir. Bazen de otomobilin fren balataları uzman gözü ile değerlendirilmelidir.

Fren Balatalarının Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Araba balata değişimi otomobilin güvenli bir şekilde yavaşlaması, frene basıldığında sağa sola savrulmaması ve aracın kontrollü bir şekilde durması için oldukça önemli bir işleve sahiptir. Oto balataları bittiğinde frene basma esnasında sürtünme veya çizilmesi sesi gelir. Rahatsız edici bir sesin haricinde frene basıldığında otomobil anında tepki göstermiyorsa, yavaşlaması ve durması zaman alıyorsa araç balata değişimi zamanı gelmiş olabilir. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden profesyonel bir göz ile aracın balatalarının kontrol edilmesi ve gerektiği durumlarda değiştirilmesi önemlidir.

Aracın balataları ile ilgili herhangi bir sorunun çözümünde hizmet alınacak yerin kalitesi ve kullanılacak malzemenin orjinalliği oldukça önemlidir. AUTO KING otomobil ile ilgili her alanda üstün hizmet kalitesi sunmaktadır. Uzman ekibi ve kaliteli işçiliği ile AUTO KING sürüş güvenliğinizi sağlamak için aracınızla ilgili sorunlara etkili çözümler geliştirmektedir. Sunduğu hizmetlerde son teknolojiyi işini geliştirmenin önemli bir aracı olarak kullanan AUTO KING güvenilirdir. 

Fren balatası değişimi online randevu sistemi üzerinden zaman kaybetmeden randevunuzu oluşturarak güvenli sürüşün tadını çıkarabilirsiniz.

Lütfen telefonunuzu dik konuma getiriniz.