Hızlı
Randevu

Haberler

Auto KingHaberler
haber
9 Mart
2022Otomotiv Sektöründe Kadın Ustalar Dönemi Auto King ile Başladı

 

Auto King’in ‘Kadın Ustalar’ projesipilot çalışması kapsamında 6 aydır Kartal şubesinde çalışan Yasemin Türk,“Araba bana hep cazip gelen bir şeydi, en büyük hayalimdi. Mesleklerincinsiyetlere göre sınıflandırılmasını doğru bulmuyorum. Kadınlar kendi mutluolduğu işi yapmalı” diye konuştu.

 

Kadınistihdamına ve kadınların sektördeki işgücünün artmasına her zaman öncelikveren Türkiye’nin lider oto bakım, mekanik ve onarım markası Auto King, hemAuto King Akademi hem de ‘Kadın Ustalar’ projesi ile bu konuya etkin bir şekildekatkı sağlıyor.     

Bugünfranchise’lar haricinde, 2’si stajyer olmak üzere toplam 58 kadını istihdameden Auto King, bugüne dek okul projesi kapsamında, ikisi mekanik bölümündeolmak üzere toplam 5 kadın stajyer ile çalıştı.

Otobakım, onarım ve mekanik bakım alanında nitelikli eleman yetiştirmeyi amaçlayanve 2021 yılında ‘Kadın Ustalar’ projesini başlatan Auto King, pilot projekapsamında yetişen Yasemin Türk’ü 6 aydır istihdam ediyor.

Kadınlarınhayatın her alanında olduğu gibi, otomotiv sektöründe de son derece başarılıolacaklarına inandığını söyleyen Auto King Genel Müdürü Barbaros Özkök,“Yasemin Hanım son derece çalışkan bir arkadaşımız ve işini gerçekten severekyapıyor. Kendisi sayesinde daha net gördük ki; zihnimizdeki kalıplar dışında,kadınların bu mesleği yapmasına engel olacak başka bir sebep yok” dedi.

  

‘Araba en büyük hayalimdi’

3aylık bir eğitimin ardından, 6 aydır Auto King’in Kartal şubesinde çalışanYasemin Türk, daha önce de bu işi yaptığını söyleyerek, bu mesleğe nasıl kararverdiği şöyle anlattı: “Arabaların sinyal kollarının içindeki PCV’lerinkesiminden sorumluydum. Araba bana hep cazip gelen bir şeydi, en büyük hayalimdiaslında. Arabaları biraz da sevdiğim için bu işi yapmaya karar verdim. Sadeceerkeklerin olduğu bir iş ortamında çalışmak zor; ama belli bir zaman sonraalışıyorsun, işini de sevince daha kolay oluyor. İyi yönleri de var, kötüyönleri de var, her iş gibi. Benim için en iyi yönü sevdiğim işi yapmam,arabaların içinde olmak. Zor yönü de sadece erkek işi gibi ve dışarıdan bakıncatuhaf görünmesi. Yadırgayanlar çok oldu, destek olanlar da oldu, ama daha çok ‘Seninbaşka işin mi yok, kadınların yapacağı başka işler varken neden bu işiyapıyorsun? Onca erkeğin içinde çalışıyorsun? Bu işi yürütemeyeceksin,yapamayacaksın’ şeklinde çok tepki aldım.”

 

‘Kadınlar kendi mutlu olduğu işiyapmalı’

Mesleklerincinsiyetlere göre sınıflandırılmasını doğru bulmadığını dile getiren kadın ustaYasemin Türk, kadınların çevreyi değil, kendi mutlu olduğu işi yapmayı önemsemesinitavsiye etti. Kadınların el ve göz hassasiyetinin erkeklere göre biraz daha iyiolduğunu belirten Yasemin Türk, kendisini hem yadırgayanların hem de tebrikedenlerin olduğunu ve tebrik edildiğinde ruhunun okşandığını ifade etti.

Sıfırdanbir araç geldiği zaman neler yaptığını anlatan Türk, “Arabayı temizleyipproblemin nerede olduğunu tespit ettikten sonra, diyelim ki arka çamurluğundabir hasar varsa, önce zımparasını atıyorum. Sonra macun çekiyorum ve tekrarzımparaladıktan sonra ince astar geçiyorum, ardından astar zımparası yaptıktansonra boyaya teslim edebiliyorum” diye konuştu.  

 

‘Kadınlar kimseye mahkûm olmadanyaşamayı hak ediyor’

AutoKing’in ilk kadın ustası Yasemin Türk, tüm kadınlara şu mesajı verdi: “Bencekadınlar öncelikle kendine güvenmeli. Her işte olduğu gibi, erkek egemenişlerde de özgüven çok önemli kadınlar için. İnsanın en büyük destekçisi herzaman kendisidir, kendi mantığı ve zihnidir. Çevremizdekilerin söylediklerininhiçbir önemi olduğunu düşünmüyorum, her kadın kendi ayakları üzerindedurabilmeyi ve kimseye mahkûm olmadan yaşamayı hak ediyor.”

Lütfen telefonunuzu dik konuma getiriniz.