Lastik Bakımı Ve Periyodik Yer Değiştirilmesi (Rotasyon)

Teorik olarak bütün lastiklerin aynı miktarda aşınma göstermeleri gerekir. Bir lastik aynı yerde uzun bir zaman kullanılır ise tekerleğin kullanıldığı konuma has bir aşınma gösterir. Lastiklerinizin ömrünü uzatmak ve yol güvenliğini sağlamak adına AUTO KING Lastik Bakımı ve Periyodik Yer Değişimi Hizmetinden yararlanın.

Genellikle, önden çekişli araçların ön lastikleri arkadakilere oranla %10-20 daha fazla aşınır. Dış lastik omuzları (lastik yanakları) en hızlı aşınan kısımlardır. Lastiklerin yeri düzenli olarak değiştirilmelidir. Böylece hepsinin eşit ve düzgün bir şekilde aşınmaları sağlanmış olur. Bu, lastik ömrünü de uzatır. Radyal lastik karşı çaprazındaki veya karşısındaki ile değiştirilirse lastik sesi ve yalpalama geçici olarak bozulur. Çünkü daha önceki konumuna göre ters yönde dönmektedir. Bu yüzden radyal lastiklerin rotasyon esnasında bulundukları tarafta kalmaları tavsiye edilir.

Lastikler öncelikli olarak göz ile lastik yüzeyinde yıpranma, aşınma olup olmadığı hava valflerinin sağlamlığı kontrol edilir. Lastiklerin diş kalınlıklarının ölçümü yapılır.

Yaz Lastiği minimum: 2 mm

Kış Lastiği minimum: 4 mm

Belirtilmiş minimum değerlerinin altında ölçüm yapılır ise lastiğin araç üretici tavsiyeleri dikkate alınarak uygun özellikte yenileri ile değiştirilmesi gerekir.

Araç sürücüsünün var ise lastikte titreme (balans bozukluğu) vb. şikâyetleri değerlendirilir ve lastikler sökülerek balans cihazı ile lastiklerin balans ayarı yapılır. Balans yapılması sırasında jantta hasar ve onarım gerektiren bir durum tespit edilirse jant onarımı yapıldıktan sonra lastikler jant üzerine takılarak balans ayarı yapılır.

AUTO KING Periyodik Bakım hizmetlerinden yararlanmak için hemen randevu alın.