Hızlı
Randevu

Akü Kontrolü ve Değişimi

Auto King Mekanik Bakım Akü Kontrolü ve Değişimi

Akü Kontrolü ve Değişimi

Akü Kontrolü

Otomobil hareket etmek için enerjiye ihtiyaç duyar. Akü bir otomobil motorunun çalışması için oldukça önemli bir role sahiptir. Aracın motorunun ihtiyacı olan elektrik enerjisini sağlayan akü, aynı zamanda aracın içerisinde elektrik ile çalışan aksamların çalışmasını da sağlar. Klima, ışık, radyo gibi aksamlar elektrikle çalışmaktadır.

Akü, elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak depolar. Aracın çalışması için marşa basıldığında ve araç içerisindeki elektronik aksamlar çalıştırıldığında depo edilen kimyasal enerji elektrik enerjisine dönüştürülür. 

Aracın çalışması için oldukça hayati öneme sahip olan akünün kontrolü oldukça önemlidir. Gelişen teknolojiler ile akülerin ömrü oldukça uzun bir hale gelmiştir. Ancak aracın aküsünde meydana gelebilecek bir sorun aracın çalışmayacağı anlamına geldiği için periyodik bakım dönemlerinde oto akü kontrolü yaptırmak oldukça önemlidir. 

Akü Bakımı Ne Zaman Yaptırılmalı?

Kullanım sıklığı ve şekline göre araba akü kontrolü yaptırılması gereken süre değişebilir. Aracın ticari olarak kullanıldığı durumlarda 3 ila 6 ay arasında kontrollerinin yapılması önemlidir. Bunun dışında periyodik bakım süreleri içerisinde araç akü kontrolü da mutlaka yaptırılmalıdır.

Akünün Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Otomobiliniz en başta akü sayesinde çalışır. Aküsü biten araçlar çalışması için gerekli olan enerjiyi başka bir şekilde sağlayamaz. Aracın durmuşken kalkmaması akünün bittiğinin en önemli göstergesidir. Böyle durumlarda sürücüler zor durumlarda kalır. Ancak düzenli olarak akü kontrolü yaptırıldığında böyle durumlar önceden öngörülebilir ve gerektiğinde akü değişimi  yapılır. Aracın farlarının sönükleşmesi de akünün bitmeye başladığı hakkında sinyaller vermektedir.

Otomobilin elektrik sistemleri birbiriyle ilişkili bir şekilde çalışır. Aracın sorunsuz bir şekilde seyir haline devam edebilmesi için marş motoru kontrolü, sigorta ve rölelerin kontrolü alternatörün bakımı, şarj kontrolü, ve akü kontrolü mutlaka yapılmalıdır. AUTO KING akü kontrolü ile ilgili tüm ihtiyaçlarınıza profesyonel yaklaşımlar sunar.

AUTO KING otomobil ile ilgili her konuda en etkili çözümlerle buluşmanızı sağlar. Otomobilin en önemli aksamları alanında profesyoneller tarafından yapılmalıdır. Aracın ilk günkü değerini koruması ve performansını sürdürmesi için tüm işlemlerini AUTO KING güvencesi ile yaptırabilirsiniz. Eğitimli uzman kadrosu ile 20 yıllık tecrübesini aracınızın bakım hizmetleri için sunan AUTO KING üst düzey memnuniyet sunar. Akü bakımı online randevu için size uygun gün ve saati hemen belirleyin!
Lütfen telefonunuzu dik konuma getiriniz.