Hızlı
Randevu

Fren Hidroliği Değişimi

Auto King Mekanik Bakım Fren Hidroliği Değişimi

Fren Hidroliği Değişimi

Fren Hidroliği Değişimi

Fren sistemi otomobilin yavaşlamasını ve gerektiğinde kontrollü bir şekilde durmasını sağlar. Aracın güvenli bir şekilde durmasını sağlayan en önemli sistem aracın fren sistemidir. Hidrolik frenler otomobillerden en sık kullanılan sistemlerdir. Bu fren sistemlerinde hidrolik fren yağı denilen bir yağ bulunur.

Fren Hidroliği Nedir?

Fren hidroliği aracın fren pedalına basıldığı anda yavaşlama ve durma hareketini aracın 4 tekerleğine taşıyan bir çeşit sıvıdır. Fren hidroliği otomobilin tüm tekerleklerine aynı anda fren basıncının iletilmesini sağlayan, aracın tüm fren sistemini kaplayan ve fren yapıldığında balataların diskleri sıkıştırma vasıtasıyla aracın kontrollü bir şekilde durmasını sağlayan bir sıvıdır.

Fren hidroliğinin otomobilin güvenli bir şekilde durması için önemi büyüktür. Tüm fren sistemi boyunca aracın yavaşlama ve durma refleksini tekerleklere eş zamanlı olarak taşıyan fren hidroliği hayati öneme sahiptir.

Fren hidroliği ne zaman değişir?

Fren hidroliğinin azalması yada bitmesi durumunda otomobilin durması mümkün olmaz. Bu nedenle fren hidroliği seviyesi her zaman dikkatli olunması gereken bir konudur. Aracın fren hidroliğinin azalması durumunda otomobil uyarı verebilir. Normal şartlarda ortalama iki yılda bir fren hidroliğinin değiştirilmesi önerilmektedir. 

Fren hidroliği aracın durması için hayati bir öneme sahiptir. Bu nedenle periyodik bakım süreçlerinde fren hidroliği mutlaka uzmanlar tarafından kontrol edilmesi gereken noktalardan bir tanesidir. Periyodik bakım sayesinde ilerleyen süreçlerde fren hidroliğinde ortaya çıkabilecek sorunlar önceden tespit edilebilmektedir.

Fren hidroliğinin seviyesi azalırsa ne olur?

Fren hidroliğinin seviyesinin azalması oldukça tehlikeli bir durumdur. Hidroliği önemli ölçüde azalmış olan otomobilin fren sistemi ile durması mümkün olmaz. Bu nedenle fren hidroliği seviyesinin düzenli olarak kontrol edilmesi önemlidir. 

Fren hidroliğindeki borularda meydana gelen çatlak ve yırtılmalar nedeniyle fren hidroliği azalabilir. Fren sistemindeki arızalanmalar ve bağlantı noktalarının gevşemesi de fren hidroliğinin azalmasına neden olabilir. Böyle durumlarda mutlaka AUTO KING noktalarında alanında uzman kişiler tarafından gerekli kontrol ve bakımlar mutlaka yapılmalıdır.

Farklı fren hidrolikleri karıştırılır mı?

Otomobil sahiplerinin en çok dikkat etmesi gereken konuların başında kullanılacak fren hidroliğinin kalitesi ve araç için uygun olup olmadığıdır. Fren hidroliği için otomobil üreticileri tarafından belirtilen kriterlere uyulması oldukça önemlidir. Farklı fren hidrolikleri karıştırılarak kullanıldığında otomobil fren sistemi için bu durum daha ciddi sorunlara neden olabilir. 

AUTO KING eğitimli kadrosu ile hizmete hazırdır. Aracınızı ilgilendiren tüm konularda sizleri son teknoloji ve etkili çözümlerle buluşturan AUTO KING hizmete her zaman hazırdır. Fren hidroliği değişimi online randevu sistemi üzerinden size uygun gün ve saatte ihtiyacınız olan hizmete hızlı ve pratik bir şekilde ulaşabilirsiniz. 

Lütfen telefonunuzu dik konuma getiriniz.