Auto King

Triger Kayışı Değişimi

Triger Kayışı Değişimi

 

Otomobillerin en önemli parçalarından biri olan triger kayışı, üç temel malzemesi kauçuktan üretilen bir kayıştır. Motorun bloğundaki hareketi sağlamakla görevli olan triger kayışı aynı zamanda piston ve subapları uyum içerisinde çalıştırarak motorun doğru bir şekilde çalışması görevini üstlenmektedir.

Motor bloğunda bulunan krank miline güç taşıyarak motor kapağındaki egzantrik millerine enerji aktaran bir aksamdır.

Triger aynı zamanda motor bloğundaki hareketin doğru zamanda iletilmesini sağlayan dişli bir kayıştır ve kullanıma bağlı olarak zamanla yıpranabilmektedir. Kayış, gergi bilyesi ve devirdaim pompası çalışmalarını bütün halde birlikte sağladıkları takdirde triger kayışı işlevini doğru şekilde sağlayabilir.

Zamanlama kayışı olarak da bilinen triger kayışı motor için hayati önem taşır. Bu nedenle motorun önemli bir aksamı olan triger kayışı belirli periyotlarda değiştirilmelidir. Kayışın ömrü yapılacak kontrollerle ortaya konmaktadır. Triger kayışı değişimi zamanında yapılmadığı takdirde öngörülemeyen bir zamanda koparak yüksek maliyetlerde bir tamir işlemi gerektirebilmektedir.

 

Triger Kayışı Değişimi Nasıl Yapılır?

 • Zamanlama işaretleri kontrol edilerek kayışın doğru yerde olduğundan emin olunmalıdır.
 • Triger işaretine göre konumlanan distribütör rotoru kontrol edilmelidir.
 • Kam mili kasnağı ve triger ucuna dikkat edilmelidir.
 • Yeni kayış kasnaklar üzerine yerleştirilerek herhangi bir zorlama olup olmadığı kontrol edilir.
 • Yeni kayış için gerginlik değeri hesaplaması yapılır.
 • Gergi ayarı cıvatası gevşetilip gerginin kayışa çarpmamasına da özen gösterilerek iyice oturtulması sağlanır.
 • Krank mili kasnak yivlerine tam oturacak şekilde en az iki kez tam tur bir şekilde döndürülür.
 • Tekrar gerginlik testi uygulanır. Gerektiği takdirde, pivot cıvataları sıkılarak gergi ayarlaması yapılır.
 • Çıkarılan parçalar tekrar yerine oturtulur.
 • Bütün cıvataların sıkılıp sıkılmadığı kontrol edilerek toprak kablo yeniden bağlanır.
 • Ateşleme zamanlaması kontrol edilerek motor yeniden başlatılır.
 • Aracın çalışması için gerekli olan tüm ayarlar son kez kontrol edilir ve motor çalıştırılır.

 

Triger Kayışı Değişim Süresi

Triger kayışının değiştirilmesi için yukarıda bahsedildiği gibi tamamen zarar görmesi beklenmemelidir. Üç yıl içerisinde doksan bin kilometre yapıldığı takdirde triger kayışı kontrol edilmeli ve değişim gereken durumlarda güvenilir yer ve profesyonel kişiler tarafından değişimi sağlanmalıdır.

Belirtilen zaman ve kilometreden önce kopan kayışlar için ise kayışın doğru takıldığından, kapak contasının bozulmadığından emin olmak gerekir. Ayrıca kayışın dişleri arasına sıkışan yabancı maddeler de zamanla burada oluşan çatlaklara zemin hazırlamaktadır. Bu çatlaklar zamanla zayıflayarak triger motor kayış kopmasına sebep olabilmektedir. 

 

Triger Kayışı Sıyırması

Ciddi maliyetlerle sonuçlanan triger kayışının kopması ya da sıyırması bazı durumlarda kendiliğinden gerçekleşmektedir. Örneğin; araç sürüş halindeyken olduğu gibi park halinde olması gibi motorun çalışmadığı durumda da araba kendiliğinden stop edebilmektedir. Bu tarz durumlarda sürücü marşa basıp aracını çalıştırmaya zorladıkça, açık kalan subaplara çarpan pistonlar da çeşitli hasarların oluşmasına neden olacaktır. Triger kayışı aşındıkça motorun içinden belirli tıkırtı sesleri duyulmaya başlanabilir. Bu sesi duyan sürücünün, en kısa sürede aracını servise göndererek kontrol etmesi gerekmektedir. Motordan gelen tıkırtı triger kayışıyla ilgili olmasa da kontrol sırasında yetkili kişi araç sahibine gerekli yönlendirmeleri yapacaktır.

Silindir kapağının sökülmesi ya da komple motor değişimi gereken durumlarla karşılaşmamak için önlemlerin önceden alınması gerekmektedir.

 

Triger Kayışı Koparsa Ne Olur?

Zamanında değiştirilmeyen triger kayışı bir süre sonra kopabilir. Motorun düzgün bir şekilde çalışmasını sağlayan triger kayışı koparsa, seyir halindeki bir araç için oldukça tehlikelidir. Triger kayışı kopması, kayışın tuttuğu dişli aksamların zarar görmesinin ardından motorun tamamen durmasıyla olur. Motor kapağı açıldığında, araç sahibinin öncelikle gözleriyle kayış kontrolünü gerçekleştirmesi gerekmektedir. Çalıştığı müddetçe aşınıp sertleşen triger kayışı bu durum devam ettikçe kırılmalara neden olacaktır. Bu durum sürüş güvenliği açısından oldukça tehlikelidir. Sürücünün yaşayacağı belli sorunlar şu şekildedir;

 • Çalışır durumda olan motor kısa sürede hızlıca durur.
 • “Timing Belt” zinciri ya da kayışı koptuğu andan itibaren supap zamanlaması yapmak olanaksız hale gelir.
 • Supap zamanlaması yapılamadığı için tüm supaplar açık hale gelir.
 • Piston açık kalan supaplara çarpmaya başlar.
 • Çarpmaya maruz kalan supaplarda kırılmalar oluşmaya başlar.
 • Subapa müdahale eden pistonda da zararlar oluşmaya başlar.
 • Zarara uğrayan supaplarda iyileştirme yapılmadığı takdirde yanma odalarında da hasarlar oluşmaya başlar.
 • Triger zinciri koptuğunda motor gürültülü bir şekilde çalışabilir veya aracın kaputunun altından siyah bir duman gelebilir. Böyle bir durumda motoru çalıştırmaya devam etmek hasarın daha da büyümesine neden olmaktadır.

 

Triger Kayışı Ömrü

Triger kayışı değişim zamanının doğru anda fark edilmesiyle beraber zamanında yapılan müdahaleler sayesinde motoru korumak mümkündür. Bu tarz müdahalelerde kullanılan malzemenin kalitesi oldukça önemlidir. Bu nedenle triger zinciri değişimi işlemini gerekli tecrübeyi ve hızı kazanmış profesyoneller tarafından yaptırmak gerekmektedir. Triger kayışı koptuğunda herhangi bir uyarı ikaz işareti göremediğimizden aracın triger zinciri değişimi için belirtilen zaman geldiğinde güvenilir Auto King noktalarına gitmeniz önemlidir. Zamanında değiştirilen triger kayışı gelecekte sürücüleri yüksek tamir maliyetlerinden korur. Auto King noktalarına gelerek triger kayışındaki yıpranma eskime ve hasarların olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

 

Triger Kayışı Fiyatı

Triger kayışı değişimi tecrübe ve uzmanlık gerektiğinden sürücünün kendisi tarafından tamir edilmek durumunda kalındığında daha kötü sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle deneyimli ve profesyonel kişiler tarafından alınacak hizmet, uzun vadede kullanıcıyı çok daha rahat ettirecektir.

Auto King otomobili ilgilendiren tüm konularda güvenilir hizmet sunarak araçla ilgili sürücülerin tüm sorunlarında etkili bir çözüm merkezi olarak tanımlanmaktadır.

Teknolojiyi yaptığı işin geliştirici bir unsuru olarak gören profesyonel ekibi ile tüm ihtiyaçlarınızı karşılamaya hazır olan Auto King ekibi sektöründe fark yaratan bir hizmet sunmaya devam etmektedir. Destek almak istenilen konularla ilgili randevunuzu hızlıca oluşturabilir, size en yakın olan servis merkezlerini ziyaret edebilirsiniz. 

 

Triger Zinciri Değişimi

Triger kayışı ile aynı görevi sürdüren triger zinciri, boksör tipi gibi değiştirilmesi çok daha zor olan motorlarda kullanılmaktadır. Triger kayışına oranla, çok daha uzun ömürlü olan triger zinciri, belirli değişimler ve kontroller yapıldığı takdirde çok daha az yıpranma payına sahiptir. Araç modeline göre değişiklik gösterse de, bir sorun olduğu anlaşılıp zamanında değişim yapılmazsa, rahatsız edici seslere ya da kopmalara neden olur. Koptuğu takdirde kontrole oranla çok daha yüksek maliyetli bir süreç araç sahibini beklemektedir.

 

Triger Seti Değişimi

Araç marka ve modeline göre değişim gösterse de genel olarak triger setini oluşturan parçalar;

 • Triger kayışı,
 • Gergi bilyesi,
 • Devridaim pompası

şeklindedir.

0 kilometre araçlarda 12.000 kilometreye kadar herhangi bir sorunla karşılaşılmadığı takdirde değişime gerek yoktur. Eğer araç kullanımdaysa doksan bin kilometrede bir değişiminin yapılması gerekmektedir. Bu kilometre ve süre üreticinin araç sahiplerine ilettiği periyoda göre değişiklik gösterebilmektedir.

İkinci el araç alan kişilerin de aracın ilk sahiplerine triger kayışı değişiminin yapılıp yapılmadığını danışması gerekmektedir. Triger kayışının sağlamlığı dışardan kontrol edilemediği, herhangi bir sorununun olup olmadığı her kullanıcı tarafından kolayca fark edilemediği için yapılan işlemlerin servis faturalarının, evrakların toparlanması oldukça önemlidir.

Diğer Hizmetler