Auto King

Kaput Koruma Filmi

Kaput Koruma Filmi

 

Araç ister seyir halinde hareket ediyor olsun ister park halinde durur vaziyette olsun, kısa zamanda dış koşullardan zarar görebilmektedir. Haşere asitleri, kuş pislikleri, şiddetli rüzgârlarla cama vuran toz, toprak, taş parçaları araçların dış yüzeylerinde boya aşınmaları ya da çatlaklara neden olmaktadır. Aracın görebileceği zararların maliyetleri ve onarım süreleri dikkate alındığında etkili koruma yöntemleri ile bu durumlardan korunmak mümkündür.

Geleneksel koruma yöntemleri, folyo kullanılması ya da böcek brandaları korumanın yanında aslında aracınızın boya yüzeyine renk tonlarındaki farklılaşma ya da matlaşma gibi farklı düzeylerde zararlar da verebilir. Bu da ne kadar denenirse denensin araç sahiplerinin istediği korumayı araca verememektedir.

Araçların seyir halindeyken dışarıdan gelen toz, toprak, taş gibi etkenlerden en çok etkilenen bölümü kaputtur. Kaput koruma uygulaması ile paneller üzerinde harelenme oluşması, taşların kaputa zarar verilmesi gibi zararlar önlenmeye çalışılır.

Kaput koruma filmi içerisinde barındırdığı bileşenler sayesinde güneşin UV ışınlarına karşı da koruma kalkanı görevi üstlenerek poliüretan şeffaf filmleriyle kimyasal ya da mekanik nedenlerle aracın aşınmasını ve günden güne yıpranmasını önlemektedir.

 

Kaput Kaplama

Araç kaput kaplama hizmeti almaya kararı verildikten sonra, karar verilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise kaplama için seçilecek olan malzemenin kalitesidir. PVC ya da poliüretan maddeden oluşabilen filmler, yapıları gereği koruma ve dayanıklılık bakımından farklılık göstermektedir. Örneğin poliüretan korumalar içerikleri gereği malzemenin doğal yapısının bozulmasına engel olarak, filmin almış olduğu hafif darbelerde dahi kendisini yenilemesini sağlamaktadır. Bu durumda da PVC kaplamaların poliüretanlara kıyasla daha kısa vadeli koruma sağladığı sonucu gözlemlenmektedir. Çünkü PVC kaplamalar güneşin zararlı ışınlarına maruz kaldığında zamanla sararmalar meydana gelmektedir. Bu sararma ve aşınmalar aracı ilk günkü görüntüsünden uzaklaştırarak günden güne istenmeyen bir görüntü almasına sebep olmaktadır.

 

Ön Kaput Koruma

Saatte 80 km ile sürüş halinde olan bir araçta, havada görülen ya da görülemeyecek kadar küçük halde bulunan toz ve bunun gibi zerrecikler özellikle ön kaputta çizikler meydana getirmektedir. Bu çiziklerin önlenebilmesi için ön kaput kaplama yapılması uzmanlarca önerilmektedir. Ön kaput koruma filmleri aracın boyasını güneşin zararlı ışınlarını izole ederek korur. Kuş pisliği, böcek lekeleri ve yağışlardan kaynaklanan zararları engellemeye yardımcı olur. Böylece aracın vitrini görevi gören ön kaput, çizikler ve harelerle eski bir araç görüntüsünden uzaklaşarak ilk aldığımız gibi bakımlı ve yenilenmiş şekilde kalmasına yardımcı olur.

 

Kaput Koruma Filmi Boyaya Zarar Verir mi?

Şeffaf ve güneşe dayanıklı olan kaput koruma aracın kendi boya pigmentlerine zarar vermez. Teknik olarak incelenip bilimsel olarak kanıtlanan süreçte de oksijen ile teması bitirilen maddelerde oksitlenme yapmadığı görüldüğü, bunun da çürüme gibi zararların önüne geçtiği kanıtlanmıştır. İşlem sürecinde yapılan araç kaplama malzemesi ile temas etmiş yüzey de oksijen bağlantısı bitirildiğinde zarar görmeyecektir.

Kaput koruma filmi, boyanın güneşten ve diğer dış etkenlerden izole edilmesini sağlar. Profesyonel bir ekip ile yapılan işlemler sonrasında kaput koruma filminin varlığı gözle fark edilemeyecek bir doğal görüntüye ulaşır. En önemlisi ise işlem tarihinden üç gün sonra aracınızı her zamanki gibi yıkayıp temizleyerek günlük kullanım standartlarınıza devam edebilirsiniz. Sonrasında cila uygulaması yapmak isteyen kullanıcılar da aynı şekilde parlak renklerde isteğe göre cila uygulaması yapabilmektedir.

 

Kaput Koruma Filminin Ömrü Ne Kadardır?

Boya koruma filminin ömrü kullanım koşullarına göre farklılık göstermektedir. Aracın dış koşullardan ne derecede etkilendiği gözlemlenerek kaput koruma filmine ihtiyaç duyulduğunda tekrar uygulanabilen bir üründür. Ekstrem fiziksel etmenler göz ardı edildiğinde ve standart kullanım varsayıldığında araç kaplamanın ömrü ortalama 2 ila 3 yıl arasında değişmektedir.

 

Kaput Koruma Filmi Nasıl Uygulanır?

  • Öncelikle kaput filminin uygulanacağı zemin iyice temizlenerek uygulama için hazırlanır. Tüm pürüzler temizlenmelidir.
  • Tüm temizliği yapılmış ve hareleri giderilmiş yüzeye Auto King marka kaput filmi yerleştirilir. Oluşan hava kabarcıkları spatula yardımı ile giderilir.
  • Kaput koruma filminin fazla yerleri kesilerek aracın ölçülerine uygun hale getirilir. Sıcak hava uygulanarak filmin yüzeye etkin bir biçimde tutunması sağlanır. Tüm parçalar eksiksiz bir şekilde kontrol edilerek monte işlemleri tamamlanır ve araç sahibine temiz bir şekilde teslim edilir.
  • Yukarıda belirtilen uygulamalar araç modeline ve aracın kullanım sonucu gerçekleşen yıpranma oranlarına göre değişiklik gösterse de aracın yüzeyinde yer alan reçine, kir, boya tozu gibi kalıntıların da temizlenmesiyle bir iki gün sürmektedir. Aynı zamanda aracın üzerinde yer alan model belirten amblemler yapışkanlı ise, ambleme göre kesilen silikonla yeniden yapıştırılarak; vidalı ise sökülerek vidalı yerlerine aynı şekilde takılarak tamamlanmaktadır.

 

Kaput Koruma Filmi Fiyatları

Aracın boyalı kaporta yüzeyinde küçük çizik, göçük gibi küçük hasarlar görüldüğünde ve bu hasarların giderilmesi yolunda çözüm istendiğinde Auto King profesyonelleri tarafından sunulan mini onarım hizmetlerinden faydalanmak büyük önem taşır. Aracın ihtiyaçlarına, kullanıcının seçimlerine göre oluşturulan koruma yöntemleri araçların dış görünüşünün ilk günkü haline dönmesini sağlar. 

 

Kaput Folyo Kaplama

Aracın kendi malzemesi üzerinde leke izi bırakmadan uygulanan sökme işlemi ile araç hiçbir zarar görmeyecek şekilde kaplama işlemi yapılır.

İstenilen renkte ve şekilde tamamen araç sahibinin hayal gücüne göre dizayn edilebilecek kaplamalar, uzun süre koruma sağlayarak boya yapıldığı günkü haliyle istenilen görüntüye kavuşur. Aynı zamanda dış etkenlere karşı koruma sağlayarak aracın uzun süre temiz bir görüntüde kalmasında önemli bir faktör olarak yer alır.

Aracın yapışkan malzemesi kullanılabilecek her parçasına uygulanabilen metalik renk folyo, mat ya da karbon kaplamalar yapılacak tasarım planlaması ile araç sahibinin hayal gücüyle başlayıp aracın kaplama işlemlerini gerçekleştirecek profesyonel ekibin işlemleriyle tamamlanır.

 

Şeffaf Kaput Kaplama

Yüksek mikronlu silikon içerikli malzemeler aracılığıyla kaplanması tavsiye edilen şeffaf kaput filmleri, sadece kaputta değil aracın tüm yüzeylerinde uygulanabilecek bir koruma sağlar.

Araç folyo kaplama uygulaması sahip olunan aracın ilk alındığı renginden farklı bir renkte boyandıysa işlem sonrasında mutlaka tescil ettirilmesi gerekmektedir. Araç folyo kaplaması sonunda ruhsata işlenmesi ise aracın sahibi tarafından yaptırılmalıdır. Oldukça kolay bir işlem olan ruhsat alma, özellikle son yıllarda artan talep ve işlemlerle daha kolaylaştırılmış adımlara sahip olmuş, böylece araç sahipleri kolaylıkla bu işlemleri tamamlayabilmişlerdir. Kendi renginde yapılan işlem müdahalelerinde ise araçların trafiğe çıkmasında herhangi bir sorun yaşanmamakta, araç muayenelerinden geçmektedir.

Araç kaplamanın araca zarar verip vermediği sorusunun yanında merak edilen bir diğer nokta da geri söküm işlemlerinde aracın herhangi bir tahribata uğrayıp uğramadığı sorusudur. Bu noktada temel alınan ve belirleyici rol oynayan nokta kaplama işlemi yapan ekiplerin profesyonelliği kadar söküm işlemlerinin de aynı profesyonellikle yürümesidir. Uygulama sırasında kullanılan neşter, maket bıçağının kullanım hassasiyeti, kesimi uygulayan kişinin acemilikten ve acelecilikten uzak titiz tavrı işlemin sorunsuz ve kalıcı bitirilmesinde büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle üzerinde sıklıkla durulan profesyonel ekiplerce işlemlerin yapılması, iyi bir araştırma sonucu yapılan doğru tercihlere bağlıdır. 

Diğer Hizmetler