Auto King

Pasta Cila

Pasta Cila

Pasta cila işlemi, araçların çok daha yeni ve temiz görünmesini sağlıyor. Ayrıca ​​araba cilası ile aracın boyasının ömrünü uzatmak mümkün oluyor. ​​​​Araba pasta cila işlemi ile aracınızın çiziklerini kamufle edebilir daha yeni ve temiz görünmesini sağlayabilirsiniz. Güvenilir oto pasta cila işlemi için Auto King uzmanlığına güvenebilir ve pratik bir biçimde araç pasta cila işlemi yaptırabilirsiniz. Peki, oto pasta cila nedir, nasıl yapılır ve pasta cila kaç yılda bir yapılır? Bu soruların yanıtlarına bakalım. 

 

Pasta Cila Nedir?

Aracın performans ve bakımıyla beraber uzun ömürlü olması araç sahipleri için çok önemlidir. Ancak pek çok araç sahibi için görünüm de en az bakım kadar hassasiyet gösterilen bir konu. Araç üzerinde zamanla oluşan leke ve çizik gibi sebeplerden dolayı parlaklığını kaybeden boyalar nasıl korunur?

Araç boyasını korumak için belirli konularda dikkatli olmak gerekir. Örneğin sıcak yaz aylarında araçları doğrudan güneşin altında bırakmamak gerekir. Dolu gibi doğa etkilerine karşı hava durumunu takip ederek araç kapalı bir yerde park edilmelidir. Bunlara ek olarak aracın boyasını korumak üzere yapılacak bakımlar ile görünümü canlı ve yeni kılmak mümkün. Bu amaçla belirli dönemlerde uzmanlığına güvenebileceğiniz noktalarda pasta cila yaptırabilirsiniz. Peki, pasta cila nedir?

Pasta ve cila ayrı iki işlem olmasına rağmen birbirlerini tamamlamaktadır. Pasta işlemi ile boya üzerinde bir inceltme yani zımparalama yapılır. Bu inceltme ya da zımparalama ile boya üzerindeki ince çizikler giderilir. Özellikle sürüş sırasında yoldan sıçrayan taşların neden olduğu çiziklerde çok etkilidir. İncelen boyanın üstüne cila yapılır. Cila da daha parlak bir görünüm ve kaynaştırma sağlar. Cila, hem parlaklık sağlamak hem de koruma sağlamak üzere uygulanır. 

 

Pasta Cila Nasıl Yapılır?

Pasta cila uygulaması nasıl yapılır sorusuna daha detaylı yanıt vermek gerekirse; işlem adım adım şu şekilde ilerliyor:

  • İnce çizikler tespit edilir.
  • Araç, rüzgâr, toz gibi dış etkenlerden etkilenmeyecek bir alana alınır. 
  • Araç çok detaylı bir şekilde temizlenir ve kurulanır.
  • Tercih edilen pasta malzemesi, bazı araç ve gereçlerle yüzeye parça parça uygulanır. 
  • Parça parça uygulanan pasta malzemesi, polisaj makinesi ile yüzeye yedirilir. Burada araç boyasında homojen bir incelme sağlanır. İncelmenin homojen yani eşit dağılacak şekilde uygulanabilmesi çok önemlidir. Bunun için de ustalık ve doğru malzeme gerekir. 
  • Pasta uygulamasından sonra araç yüzeyi tekrar temizlenir. 
  • Kuru ve temiz olan yüzeye cila uygulaması yapılır. Cilanın kuruması beklenir. 

Pasta cila uygulaması çok kolay görünen bir işlem olsa da ustalık gerektirir. Gerekli ekipman yoksa araca zarar verebilir. Bu nedenle mutlaka bu konuda uzman bir noktadan hizmet almak önerilir. 

 

Pasta Cilası Kaç Yılda Bir Yapılır?

Araç sahiplerinin yanıtını en çok merak ettiği sorulardan biri de pasta cila kaç yılda bir yapılır sorusu oluyor. Burada pasta ve cila işlemlerinin iki farklı uygulama olduğunun altını çizmek gerek. Çünkü pasta bir boya inceltme işlemi iken cila, parlatma işlemidir. Pasta uygulamasını çok sık yaptırmak aracın boyasını kaldırarak boyaya zarar verebilir. İncelen boya da kaportanın zarar görmesine neden olabilir. Pastanın boya inceltme etkisi nedeniyle çok sık yapılması önerilmez. Yılda bir kere araç pasta uygulaması yapılabilir. Bundan fazlası önerilmez. Cila ise boya üzerinde daha parlak bir görünüm oluşturur ve boyayı dış etkenlerden koruyan bir tabaka sağlar. Cila işlemini üç ayda bir yaptırabilirsiniz. 

 

Pasta Cilanın Amacı Nedir?

Pasta cila uygulamasının amacı, aracın görünümünü daha iyi kılmak ve boyayı korumaktır. Burada yapılan işlem, ​​araç kılcal çizik giderme için etkilidir. Oto ​​kılcal çizik giderme için uygulanan pasta cila ile aracın boyası korunabilir. Ayrıca oto parlaklık sağlama amacı ile de pasta ve cila birlikte uygulanabilir. 

 

Pasta Cila Fiyatları

Pasta cila fiyatları farklılık gösterebilir.  Pasta cila fiyatları için söz konusu olan farklılığın ana nedeni, hizmet sağlayıcıların işlem detayında ve kullanılan malzemede sunduğu farklılıklardır. Oto pasta cila yaptırma fiyatları için online araştırma yapabilirsiniz. Kaliteli pasta cila işlemi için Auto King’e güvenebilirsiniz. Auto King rehberliğinde hem fiyatları araştırabilir hem de güvenle aracınızın boyasını korumak üzere ilerleyebilirsiniz. 

Diğer Hizmetler