Auto King

Şanzıman Arızası Nasıl Anlaşılır?

Şanzıman Arızası Nasıl Anlaşılır?

Şanzıman yağı aracın vites ve direksiyon sisteminde çeşitli parçaların birbiriyle fonksiyonel bir şekilde çalışması sırasında sürtünmeden kaynaklı hasarların ortaya çıkmasını engelleyen bir malzemedir. Ayrıca şanzıman yağı aracın bu parçalarının çalışma performansını da arttırır. Otomatik şanzıman yağı üretilen enerji ile hareketin sağlamasının ardından sürtünmeden kaynaklanan aşınmaları engeller. Bunu yaparken sıcaklık artışı söz konusu olur. Isınan yağın soğumasını sağlayan küçük bir radyatör olan bir soğutucu sistemin doğru bir şekilde çalışması açısından çok önemlidir. Bu nedenle otomatik şanzıman yağ soğutucu arızası ihmal edilmemelidir.

Şanzıman yağ soğutucu arızası oluştuğunda çeşitli belirtilere sahiptir. Aracın şanzımanı ve şanzımanın düzgün çalışmasını sağlayan bileşenlerdeki bir aksamın arızalanması çeşitli belirtilerle kendini belli edebilir. Yağ soğutucu arıza belirtileri öncelikle aracın ikaz ışıkları ile kendini göstermektedir. Bir süre sonra aracın motorundan ses gelmeye başlar ve motorun performansı düşer. Öte yandan aracın motorundan ses gelmesi ve tekleme yapması da şanzıman yağ soğutucunun arızalanması anlamına geliyor olabilir.

Şanzıman Yağ Soğutucuda Arıza Belirtileri

Şanzıman yağ soğutucudaki arızaların yanında şanzıman yağı azalırsa ne olur diye de sıklıkla merak edilmektedir. Şanzıman yağının azalması veya bitmesi durumunda yine aracın performansı etkilenecektir. Parçalar arasındaki sürtünme katsayısı artacak, bu da aşınmanın artmasına neden olacaktır. Bu nedenler aracın şanzımanı ile ilgili gerekli bakım ve yenileme işlemlerinin periyodik olarak yapılması büyük önem taşır. Her aksamın olduğu gibi şanzıman yağ soğutucunun da bir ömrü vardır. Şanzıman yağ soğutucunun yaklaşık olarak 100.000 ve 150.000 km arasında düzgün çalışıyor olması gerekir. Aracın bu aşamadan sonra şanzımanı ile ilgili tüm detaylarının titizlikle incelenmesi gerekir.

Auto King Oto Ekspertiz tarafından sunulan oto ekspertiz hizmetlerinde aracın şanzıman yağı, şanzıman yağ soğutucu ve otomatik şanzıman beyni arızası belirtileri titizlikle incelenmektedir. Satın almak istediğiniz ikinci el aracın genel durumuna ilişkin bilgilere sahip olmak ve ilerleyen süreçlerde ekstra maliyetlere katlanmaktan kaçınmak için mutlaka araba ekspertiz hizmetlerinden faydalanmak önemlidir. Araç ekspertiz raporu ile hem alıcının hem de satıcının çıkarları korunacağı ortak bir zemin yaratılmış olur. Mekanik ekspertiz ve kaporta ekspertizi gibi ihtiyaçlarınıza uygun oto ekspertiz paketlerinden aracın tüm detaylarının incelendiği king paket oto ekspertiz hizmetlerine oldukça geniş yelpazeye sahip hizmetlere Auto King Oto Ekspertiz kalitesi ile ulaşmanız mümkün. Oto ekspertiz fiyatları almak istediğiniz oto ekspertiz hizmetinin kapsamına göre değişmektedir. Oto ekspertiz ile ilgili detaylı bilgilere sahip olmak için Auto King Oto Ekspertiz noktalarından online randevunuzu hemen oluşturabilirsiniz.

Benzer Blog Yazıları