Auto King

Silindir Kapak Contası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Silindir Kapak Contası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Conta testi, otomobillerin kapaklarındaki sıvı kaçaklarını önlemek açısından önem arz eden kontrol sistemidir. Buradan yola çıkarak silindir kapak contaların araçların motorlarının düzgün çalışmasını sağlamak açısından çok kıymetli olduğu sonucuna varabiliriz. Bir diğer deyişle contaların sağlamlığı araç alırken bilinmesi gerekenler listesinde oldukça önemli bir konumda yer alıyor.

Contalar sıvı materyallerin motor sisteminin işleyişine engel olmasını önlemek amacıyla kullanılıp hatalı ve özensiz kullanımlarda yanabilir. Contaların yanması sonucunda motorun işleyiş mekanizması güvensiz hale gelebilir ve sürücü güvenliği açısından tehlike arz edebilir. Bu sebeple conta kullanımında düzenli bakım ve dikkatli materyal seçimini sağlamak için conta testleri uygulanmaktadır. Araba ekspertizi veya motor ekspertiz yapılırken de motor contası ilk kontrol edilmesi gereken parçalardandır.

Silindir Kapak Contası Testleri

Silindir kapak contası testleri MC test denen elektronik veya pompalı ekipmanlarla gerçekleştirilir. Contaların sızdırmazlığının test edildiği bu kontrol sistemlerinde özel kimyasallara karıştırılan motor suyunun aldığı renklere bakılarak sonuca varılır. Sıvı kaçağı söz konusu olduğunda belli başlı renkler kendini gösterir. Peki ekspertizde her şey çıkar mı ? Contaların sağlıklı çalışıp çalışmadığını conta yanık testi sayesinde oto ekspertiz ile anlamak mümkün müdür? Contaların hasarlılığının sebep olduğu kaçak durumları ekspertiz esnasındaki testler yoluyla kolayca anlaşılabilir. Ancak düzenli ve dikkatli bakım ve kontroller sağlanmazsa contalar kolaylıkla yanabilir ve güvenlik sorunu oluşturabilir. Peki contanın yanık olduğu nasıl anlaşılır?

Silindir Kapak Contasının Yandığının Belirtileri

Contanın işleyişi hakkında bilgi edindikten sonra sıra conta yanması nasıl anlaşılır sorusunu cevaplamaya geliyor. Contası yanmış araçlarda gözlemlenen en önemli belirtiler şunlardır:

  • Contası yanmış araçlarda motor yağına sıvı karıştığı için su birikintileri gözlemlenir.
  • Motor yağı sızdırmalar sebebiyle verimini kaybeder.
  • Silindir kapaklarına dolan motor suyu sebebiyle motor çalıştırma esnasında tutukluk yaşar.
  • Motor sıvısının bir sebep olmadan sık sık eksildiği gözlemlenebilir.
  • Aracın egzozundan sıvı fışkırabilir.
  • Aracın motoru çok sık ve kolay bir şekilde hararetlenir.

Conta Kontrolü İle Motor Sisteminin Korunması

Otomobillerin motor sistemi bağlı çalışma prensibiyle işleyiş görür. Bu da demek oluyor ki motor sistemi kendi içindeki parçaların yanı sıra diğer araç sistemlerini de etkilemektedir. Yani motordaki bir aksaklık aracın diğer sistemlerinin performansını da büyük ölçüde etkiler. Bu sebeple motor sistemini hasara uğratma potansiyeli olan sorunların önüne geçip aracın genel anlamda performansını ve güvenliğini korumak amacıyla motor parçalarının düzenli kontrolü önem arz etmektedir.

Silindir kapak contalarının kontrolü de bu sebeple kıymetlidir. Gerekli bakım ve testlere tabi tutulmayan contalar sızdırmaya yol açar ve motor sisteminin gerektiği gibi çalışmasını engeller. Bunun sonucunda motor aksamları hasara uğrar ve aracın çalışma mekanizması aksaklığa uğrar. Contası yanık araba kaç km gider diye merak ediyorsanız da bunun yanma şiddetine bağlı olduğunu söylemek mümkün. Örneğin bazı conta yanması durumlarında motor işlevini tamamen yitirebilir ve araç hiç kullanılamaz

Siz de conta kontrolü yaptırmak ve TSE belgeli ekspertiz hizmetinden faydalanmak istiyorsanız Autoking Oto Ekspertiz’e güvenebilirsiniz. Oto ekspertiz fiyatlarını öğrenmek için iletişime geçebilir ve motor sisteminiz için gerekli bakımları bütçenize uygun ekspertiz paketleri aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Benzer Blog Yazıları