Auto King

Fren Disk ve Balata Değişimi

Fren Disk ve Balata Değişimi

 

Fren sistemi, fren pedalından başlayarak lastiklere kadar uzanan ve bu yolla hareketi ileten en önemli sistemdir. Hareketi iletmeye yardımcı fren balataları, fren disklerine sürtünür. Böylece frene basıldığında aracın düzgün bir şekilde durmasını fren diskleri sağlar. Bu şekilde kinetik enerjinin mekanik enerjiye çevrilmesiyle araç başında olan kişi arabanın hareket etmesini sağlayan çok daha büyük bir güçle kontrolünü gerçekleştirir.

Disklere sürtünen fren balataları aracın doğrusal bir yolda savrulmadan durmasını ve yavaşlamasını sağlar. Her iki yandan balatalar aracılığıyla sıkıştırıldıktan sonra ortaya çıkan ısıyı kontrol altına alması bakımından da önem arz eder. Bu nedenle güvenli bir sürüş için otomobilde disk bakımı oldukça mühimdir.

Her gün değişen, kendini sürekli yenileyen teknoloji ve yeni çıkan araba modellerine baktığımızda kişilerin güvenliğini sağlamak adına oluşturulan sistemler de günden güne artmaktadır. Ana noktasına bakıldığında fren disklerine bastığımız anda merkezde bulunan hidrolik sıvı konumunu değiştirerek piston aracılığıyla fren disklerine gönderilir. Disk üzerinde uygulanan kuvvetler de aracın yavaşlamasını ya da tamamen durmasını sağlar. Uygulanan gücün oranı arttıkça tekerleğin dönme hızında da o derece yavaşlama meydana gelmektedir.

Disk frenler, genellikle otomobillerin ön merkezinde yer alır fakat arka dört tekerleğinde de görülen araç modelleri bulunmaktadır. Esas olarak kontrolünü ve önemini sürdüren merkez ön taraftır. Bu nedenle frenin kullanıldığı durumlarda en çok etki gösteren kısım ön tekerleklerdir. Disk frenler, yoğun yağışlı havalarda maruz kalınan suları fren disk tipine göre çok daha iyi kontrol altına aldığı için ıslaklığa karşı daha iyi performans gösterirler. Performansı daha da artırmak adına bazı disklerde hava kanalları görülmektedir.

 

Günümüzde üç çeşit fren diski kullanılmaktadır: 

 • Standart tip fren diski
 • Delikli tip fren diski
 • Oluklu tip fren diski şeklindedir.

 

Ön Fren Disk Değişimi Nasıl Yapılır?

 • Fren hidrolik kapağı daha gevşek duruma getirilir.
 • Disk ve kaliper gövdesi yardımıyla hidrolik pist geriye alınır.
 • Kaliperi sabitleyen vida tork anahtarı ile çıkartılarak üst kısımda yer alan mil gevşetilir.
 • Balatalar boşa alınarak gevşetilen mil çıkartılır.
 • Diskin önünde yer alan vidalar tork anahtarı ile sökülür.
 • Diskin yenisi işlemlerin sondan başa doğru tekrarlanmasıyla takılır.

 

Fren Diski Paslanması

Kötü hava koşulları, uzun süre hareket ettirilmemiş araçlar, aracın bulunduğu yerin fiziksel koşulları frenlerin kendiliğinden aşınmasına ve paslanmasına sebep olur.

Dökme demir maddesinden yapılan fren rotorları, şiddetli yağış gibi durumlarda ıslandığı takdirde yüzeylerinde paslanmalar görmek olasıdır. Sürüş halindeyken frenlere basarak pasları temizleyebilir, pas sorununu diski etkilemeden çözebilirsiniz. Diski tamamen etkilemesi oldukça zaman alan küçük çapta paslanmalar, aracın kullanımına son verilmesi, uzun süre bekletilmesi gibi durumlarda daha da artacaktır. Bu da aracın sürüş potansiyelinin etkilenmesine sebep olarak küçük paslanmaların yüzeyde görülen çukurlara dönüşmesine sebep olur. Göz ardı edilen çukurlanmalar, aracın fren kullanımı yapılması gereken durumlarda performansını düşürmektedir.

Yukarıdaki durumlarla sıklıkla karşılaşma ihtimalinin olduğu düşünüldüğünde fren paslarına kökten bir çözüm getirmek oldukça zordur. Araç kullanıcılarının bu konuda endişeye ve paniğe sürüklenmeden hızlıca çözüm önerileri getirmek, sahip oldukları aracın düzenli bakımlarını yaptırmak oldukça önemlidir.

 

Fren Diski Kırılması

Tıpkı paslanma gibi karşımıza sıklıkla çıkabilecek bir diğer sorun, fren disklerinin aşırı sıcak ya da soğuğa maruz kalması sonucu oluşabilecek çatlaklardır. Bu fiziksel koşulların ötesinde frenlere uygulanacak kuvvetli baskı, uzun süredir bakımlarının askıya alınması gibi durumlarda frenlerin çatlamasına neden olmaktadır.

 

Fren Diskleri Ne Zaman Değiştirilir?

Balatalara kıyasla daha uzun vadede değişime direnen fren diskleri, belirli bir süre geçtikten sonra yapılan yolun sonucu olarak aşınmaya maruz kalır. Bu aşınma da fren disk değişimi sinyallerini sürücüye verir.

Fren disk ömrü sürücülerin otomobili kullanım şekli ve sıklığına göre değişir. Genellikle fren diskleri periyodik bakım dönemlerinde değiştirilmelidir. Ancak aracın kullanım alanına göre disk değişimi işlemi daha erkene alınabilir. Genellikle 60 – 70 km’de değiştirilmesi fren disk ömrünü sağlıklı bir yolda ilerletmemizi sağlar. 

Fren diskinde sorun olup olmadığını anlamak için bu alanda profesyonel olarak çalışan bir ekipten destek almak önemlidir. Auto King eğitimli ve deneyimli ekibi ile fren sistemindeki sorunlara yönelik sorulara güvenilir çözümler sunmaktadır.

Zaman geçtikçe otomobilin tüm aksamlarında meydana gelebilecek ufak çaplı arızalar sürücüler dikkat çekici bir belirti gösterene kadar büyük sorunlara yol açabilir.

 • Frene bastığınızda fren diskinden ses gelmesi
 • Fren pedalında meydana gelen titreşim,
 • Aracın durma mesafesinin gecikmesi,
 • Fren disklerinin kenarlarında meydana gelen çatlaklar,
 • Bijon deliklerinin zarar görmesi,

Freni tuttuğumuzda hissettiğimiz farklılık gibi durumlar bize değişim zamanı geldiğini anlatır.

 

Fren Diskinden Ses Gelmesi

Aracın fren disklerinden ses gelmesi fren balatalarının diskleri zorladığı anlamına geliyor olabilir. Aynı zamanda fren disklerinden ses gelmesi disklerin yamulmasından da kaynaklanabilir. Böyle durumlarda araç seyir halindeyken frene basıldığında araç titrer ve balatalardan ses gelir.  Fren yaparken balatalardan ses gelmesi durumunda mutlaka Auto King uzmanları tarafından kontroller yapılmalıdır.

Fren disklerinde bir sorun araç seyir halindeyken frene basıldığında fren pedalının titremesi şeklinde de kendini gösterebilir. Fren pedalının titremesi ile birlikte frene basıldığında frenlerden ses gelmesi de mümkündür. Aracın fren sistemi seyir halindeki güvenlik için oldukça önemlidir. Bu doğrultuda fren disk değişiminde kullanılacak parçaların orijinalliği ve kalitesi de aynı şekilde önem arz etmektedir.

 

Fren Disk Değişimi Fiyatları

Fren disk değişimi; teknik donanım gerektiren, değişimi yapacak olan kişinin deneyimi ile süre ve zahmeti azaltan bir işlemdir. Bundandır ki kişinin arabasını ve bundan sonraki yolculuklarının güvenini alanında uzman bir profesyonele bırakması önerilir. Aracınızın ihtiyaçlarını belirleyecek bakım, işçilik ücretlerine en yakın servislerden ulaşabilirsiniz.

 

Fren Disk Balata Değişimi

Tam olarak ne zaman değişeceği bilinmeyen balatalarda genel olarak sahip olduğunuz otomobilin motor gücü, kullanma şekli, aracın toplam kütlesi gibi detaylarla belirlenebilir. Tüm bunların yanında değişimi en çok tetikleyen, sürücünün frene basma sıklığıdır. Frenlerde gözlemlenen en ufak bir değişim aracın servise gönderilmesi konusunda uyarıdır. 15.000 km’de bir yapılan fren balatası kontrolünde herhangi bir yıpranma görülürse güvenliğinizi tehlikeye atmamak adına aracın bakıma gönderilmesi şarttır. 

Diğer Hizmetler