Auto King

Motor Arıza Tespiti

Motor Arıza Tespiti

 

Motor Arıza Tespiti Nedir?

Günümüz teknolojilerinde otomobilin tüm sistemi elektronik olarak çalışmaktadır. Elektronik sistemin yanında faaliyet gösteren oto kontrol üniteleri bulunmaktadır. Elektronik aksamların üzerinde yapılan ölçüm işlemlerine diyagnostik denir. Diyagnostik işlemi bir arıza tespit işlemidir. Aracın motorunda yer alan arızalar diyagnostik ile ölçülmektedir.

Motor arıza tespiti aracın yaşadığı sorunların motordan kaynaklı olması ihtimaline karşı yapılır. Araçlarda yaşanan arızaların önemli bir bölümünün kaynağı motordur. Motorda oluşan arızalar sonucunda aracın performansı düşer. Aracın düşük performansla çalışması ya da sık sık arızalanması halinde bunun kaynağının ne olduğunu öğrenmek için test yapılması gerekir. Aynı zamanda araç arıza tespiti yapılması ile birlikte araçta eskiyen ve aşınan değişimi gereken parçalarında tespiti mümkün olur. Bu parçaların değişimi yapılır ve arızanın büyümesi ve daha yüksek maliyetler ile karşılaşılmasının önüne geçilir. İkinci el araç alacak kişiler için bu test alacakları aracın durumunu bilmeleri açısından önemlidir. Aracın ikinci el olarak satışı sırasında Auto King Oto Ekspertiz servisimiz tarafından yapılan motor arıza testi aracın değerinin belirlenmesine katkı sağlar

 

Motor Arıza Tespiti Nasıl Yapılır?

Araç üzerindeki elektronik sistem parçaları ile birlikte çalışan kontrol üniteleri bulunur. Kontrol üniteleri araç üzerindeki sensörlerden bilgi alarak çeşitli değerlendirmeler sonucu diğer sistem parçalarını ve motorun çalışmasını kontrol eder. Örneğin, motor kontrol ünitesi araç üzerindeki sıcaklık sensörü, lamba sensörü, hava kütle ölçüm sensörü, krank mili devir sensörü gibi birçok parçadan bilgi alarak, enjektör veya bujiler üzerinden yakıt ve ateşleme sistemini yönetir. Bu kontrol üniteleri üzerinden yapılan her türlü ölçüm, arıza tespit işlemleri, hata kodu okuma, hata kodu silme, adaptasyon gibi işlemlere diyagnostik denir.

Diagnostik test kurumsal bir serviste yapılması halinde güvenilir sonuçlar elde edilir. Hasarsız ve arızasız ikinci el araç almak isteyen kişiler özellikle motor arıza testini yaptırmaları gerekir. Bu şekilde yakın gelecekte olabilecek arızalarında bilgisine ulaşılır. Arızalı olduğu ya da eskiyen parçalar değiştirilerek performans ölçümü yapılır. Deneyimli ve işini titiz şekilde yapan ekibimiz ile testleri dikkatle yapıyoruz. Objektif olmaya önem veriyor ve yaptığımız bütün testlerin sonuçlarının güvenilir olduğundan emin olmanızı sağlıyoruz. 

 

Bilgisayarla Araç Arıza Testi Nasıl Yapılır?

Bilgisayarlarla araç arıza tespiti gelişen teknoloji ile araçta bulunan arızanın nokta atışı ile bulunmasını sağlar. Auto King Oto servisimiz modern teknolojiye sahip cihazları ile araçta bulunan arızanın tespitini kısa sürede yapar. Arızalı parça olması halinde ise değişimi orijinal parça ile yapılır ve aracın arıza yaparak sorun yaşamanızın önüne geçilir. Araçta bulunan elektronik kontrol sistemine bir bilgisayar bağlanır. Bilgisayar bağlanması ile tüm arızalar anında tespit edilebilir.

Araçta bulunan elektronik kontrol paneline bilgisayar soketler ile bağlanır. Ardından bilgisayar programı çalıştırılır. Cihazda olan arızalar kontrol panelinde belirir. Bu arızaların düzeltilmesi ile birlikte artık ekranda arıza kodları olmaz. Arızaların tümünün orijinal yedek parça ve kaliteli işçilik ile düzeltilmesi sayesinde performansı yükselir. Düşük performanstan dolayı aracın değerinde düşüş olmaz. Arıza kodu sorgulama programı ile araçlarda tespit edilebilecek arızalar arasında şunlar yer alır. 

  • Elektronik arızalar
  • Mekanik parça arızaları
  • Yakıt sistemi arızaları
  • Egzoz sistemi arızaları

 

Motor Arıza Tespiti Neden Önemlidir?

Aracın marka ve model özellikleri çerçevesinde motor, yakıt, ABS, EBD, ESP, Airbag vb. elektronik sensörlerinden, aracın kontrol ünitesine (aracın beyni) bilgi akışı olmaktadır. Bu bilgiler performans, arıza veya bilgi içerikli olabilir. Aracın kontrol ünitesindeki (beyin) kayıtlı olan bilgilere ulaşmak için üniteye, diagnostic cihazı ile bağlantı soketleri aracılığıyla giriş yapılır. Kontrol ünitesine kaydedilmiş olan bilgiler okunur ve ardından analiz edilerek arıza tespiti sağlanır. Bu hizmet kapsamında diagnostic cihazına bağlı olan yazıcı vasıtasıyla tespit ve verilerin çıktısı alınır.

Araç motorunda oluşan arızanın kaynağının tespiti ve tamiri kısa sürede yapılması gerekir. Aksi takdirde arıza büyür ve tamiri için yüksek maliyetler ortaya çıkar. Aynı zamanda tamiri uzun zaman alır ve bu araç sahipleri için en önemli sorunlar arasında yer alır. Aracın serviste uzun zaman kalması iş kaybına neden olur. Bu sorunların olmaması için servisimiz ile iletişime geçerek randevu alabilirsiniz. Yaptıracağınız diagnostik test ile aracın var olan arızalarının giderilmesini sağlayabilirsiniz. Aracın tüm bakımlarının yapılması ardından yaptıracağınız ekspertiz ile de gerçek değerinden aracınızın satışını yapabilirsiniz. İkinci el araç alacak kişilerin de alım satım işlemleri öncesinde bu testi yaptırmaları gerekir. Bu sayede aslında arızalı bir araç alınması ile ilerleyen günlerde yaşanacak sıkıntıların önüne geçilir. 

 

Motor Sistem Arızası Tespiti Sonrası Ne Yapılır?

Motor sistem arızası tespiti bilgisayar ile yapılması araçların arızasının daha kısa sürede belirlenmesini sağlar. Aynı zamanda küçük arızalar da büyümeden tespit edilir ve tamir maliyetinin artmasının önüne geçilir. Teknolojinin gelişmesi ile artık araçlarda oluşan arızanın tespiti için tüm motorun sökülmesine gerek bulunmuyor. Bunun yerine bilgisayara bağlanarak oluşan arızaların kaynağı ve yeri tam olarak tespit edilebiliyor. Servisimizde işinde uzman ustalar ve teknik motor arıza tespit cihazı ile arızayı tespit ettikten sonra şu işlemler ile onarım sırasında da gereksiz zaman kaybı yaşanmasının önüne geçilir.

  • Arızanın belirtileri kontrol edilir,
  • Duyusal kontrol yapılarak; yanmış tel, sigorta, paslanmış parçanın varlığı kontrol edilir,
  • Arızanın ana noktası sinyal izleme tekniği ile bulunarak arızaya neden olan parça değiştirilip sorun ortadan kaldırılır.

 

Motor Arızası Tespiti Fiyatı

Motor arızası olduğundan endişe etmeniz halinde ihmal etmeden kontrolünü yaptırmanız gerekir. Bu kontrol aracın büyük arızaları le karşılaşmanın önüne geçer. Aynı zamanda aracın performansında ve değerinde bir düşüş olmasının önüne geçebilirsiniz. Aracınıza kurumsal olarak hizmet veren servisimizde bakım yaptırdığınız takdirde sorun yaşamayacağınızdan emin olarak kullanmaya devam edebilirsiniz. Sürüş güvenliği araç sahipleri gibi trafikte yer alan diğer araçlar ve yayalar içinde çok önemlidir. Arızalı araçların trafikte olmaya devam etmesi halinde ise güvenlik söz konusu olmaz. 

Aracın kontrol panelinde arıza ışıkları yanmasa da bakımının düzenli olarak yapılması gerekir. Özellikle araçta performans düşüklüğü olduğu takdirde bunun nedeninin mutlaka araştırılması gerekir. Servisimizde ekonomik maliyetler ile aracınızın performansının düşmesine neden olan arızaları öğrenebilirsiniz. Diyagnostik ne demek araştırdığınızda bunun araçta bulunan arızaların tespitini sağlayan test olduğunu görebilirsiniz. Servisimizde uzmanların ve modern cihazlar kullanarak yapacağı test ile aracınızı güvenle kullanmaya devam edebilirsiniz.

Otomobilin motor arıza lambası yandığında bu durum bir sorun olduğu anlamına gelmektedir. Aracın arıza lambası yandığında AUTO KING noktalarına gelerek sorunun ne olduğunu öğrenebilir, en etkili çözümlerden faydalanabilirsiniz. Bilgisayarlı araç arıza tespiti işlemleri AUTO KING profesyonelleri tarafından yapılmaktadır. 

AUTO KING yüksek kalitedeki hizmetlerin, Türkiye’de yerleşik 47 il 56 servis merkezinde üst düzey teknoloji ve onarım standartlarında verilmesini sağlar. Online oto servis randevunuzu oluşturarak size en yakın AUTO KING noktasında seramik kaplama hizmeti alabilirsiniz. 

Diğer Hizmetler