Auto King

Motor Yağı Değişimi

Motor Yağı Değişimi

 

Bir otomobilin en önemli parçası motorudur. Motor hareketli birçok parçadan oluşmaktadır. Motor yağı bu hareketli parçaların birbirine sürtünmesi sırasında meydana gelebilecek aşınmayı ortadan kaldırır. Motor yağı kaygan bir tabaka halinde buralardaki yüzeyleri kaplayarak motorun hareketi ileten parçaları birbirine sürtünürken aşınma ve hasar meydana gelmesini engeller. Aynı zamanda motorun aşırı ısınmasının önüne geçerek motorun parçalarının ısı nedeniyle zarar görmesinin önüne geçer. Böylece aracın sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam etmesini sağlar. Motor yağı değişimi aynı zamanda otomobilin motorunun temiz kalmasını sağlar.

 

Motor Yağı Çekişi Etkiler Mi?

Aracın kullanım durumuna ve şekline göre motor yağında zamanla sürtünmeyi azaltan tortular birikebilir. Motorun hareketini etkileyen bu parçacıklar aracın performansını etkiler. Araba yağ değişimi zaman kaybetmeden yapılmalıdır. Ayrıca motor yağı zamanla eksilerek aracın çekiş gücünü etkiler. Motor yağının eksilmesi aracın performansının düşmesine neden olur. Aracınızdan en iyi performansı alabilmek için motor bakımının da zamanında yapılması gerektiğini unutmayın.

 

Motor Yağı Ne Zaman Değiştirilir?

Yağ değişimi için önerilen süreler her araçta farklılık gösterir. Motor yağının ortalama 5.000 km’de bir değiştirilmesi önemlidir. Dizel ve benzinli araçlardaki motor yağı değişimi birbirinden farklı olabilmektedir. Aracın her yıl motor yağının kontrol edilmesi önemlidir. 

Motor yağının kirlenmesi ve azalmasını etkileyen diğer etkenler yağ değişim sıklığını etkilemektedir. Aracın nasıl ve hangi sıklıkta kullanıldığı, aracın kullanıldığı arazi şartları motorun çalışmasını etkilediği için farklı koşullarda kullanılan otomobil motoru, motor yağı değişim sıklığının da farklı olmasına neden olacaktır. AUTO KING uzmanları otomobilinizin motor yağının ne zaman değişmesi gerektiği ile ilgili güvenilir bilgi sunar.

Araç yağ değişimi zamanında yapılmazsa ilerleyen süreçlerde yüksek maliyetlere neden olabilecek hasarların ortaya çıkması oldukça yüksek bir ihtimaldir. Motor yağ değişimi geçerse aracın çekiş gücü zayıflar ve aracın hareket etmesi sırasında aracın motorundan ses gelebilir.

 

Motor Yağının Son Kullanma Tarihi Var Mı?

Motor yağının son kullanma tarihi vardır. Bazı motor yağlarında son kullanma tarihi ambalajın üzerindeyken bazı motor yağlarında ambalajın üzerinde yalnızca dolum tarihi yazmaktadır. Yalnızca dolum tarihi belirtilen motor yağları için önerilen son kullanma tarihi 3 yıldır.

Oto yağ değişimi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli diğer konu da hangi motor yağının kullanılacağıdır. Her araç için kullanılması gereken motor yağı farklıdır. Üretici firmalar hangi araç için hangi motor yağının uygun olduğunu belirtmektedir. Aracın motoru için en uygun yağ AUTO KING tarafından güvenle değiştirilmektedir. 

Diğer Hizmetler