Auto King

Araç Conta Yakması Nasıl Anlaşılır?

Araç Conta Yakması Nasıl Anlaşılır?

Bazen ihmal, malzeme yorgunluğu ve bazen de yanlış antifriz uygulamalarından dolayı motor kapak contaları yanar. Peki araç conta yakması nasıl anlaşılır? Özellikle eski araçlarda çok sık görülen motor conta yangınları, maliyet açısından sıkıntı yaratmaktadır. Burada en önemli nokta motor contasının bozulduğundan şüphelenildiğinde müdahale edilmelidir.

Conta yandıktan sonra motor aşırı ısınacak veya motor aşırı ısındıktan sonra conta yanacaktır. Bu duruma özellikle dikkat edilmeli ve motor uzun süre kullanılmamalıdır. Koştuğunuz her saniyenin, her kilometrenin size bir masraf olarak geri geldiğini unutmayın. Aşırı ısındığını fark ettiğiniz anda motoru durdurursanız motora zarar vermez ve conta yanmaz. Aşırı ısınır ısınmaz sağa çekin ve motoru kapatın. Aşırı ısınmaya neyin sebep olduğunu bulana kadar çok fazla zorlamayın.

Araba Conta Yakması Belirtileri Nelerdir?

İlk olarak, motor contasının yandığının belirtilerini listelemeden önce, yalnızca aşağıdaki maddeler conta yanmasını göstermez. Bu nedenle, arıza tespitine ve nedeninin kapsamlı bir şekilde araştırılmasına özel dikkat gösterilmelidir. Genel olarak motor soğutma sıvısı ile yağın karışması, motor yağı ile suyun karışması, motor soğutma sıvısının kirlenmesi, egzozdan beyaz duman çıkması gibi sebepler contanın yandığını gösterir.

  • Soğutma genleşme deposunda su kirlenmesi:
  • Soğutma genleşme deposunun kirlenmesi, motor soğutma sıvısındaki yağın gaza karışmasından kaynaklanır. Conta su kanalı ile yağ kanalı arasındaki yüzeyin hasar görmesi, yağın motor suyuna karışmasına neden olur. Soğutucu contanın su kanalı ile silindirler arasında bir sorun varsa, motor çalışırken silindire su girecek ve egzoz gazları soğutucuya girecektir. Bu gibi durumlarda araç conta yakması varsayılabilir.

  • Motor çalışırken egzozdan yoğun beyaz duman:
  • Araç conta yakması belirtileri arasından bir diğerinde ise yanma odasına giren soğutma sıvısı tutuşacak ve egzozdan beyaz duman üretecektir. Tüm beyaz dumanlar yanan bir yastığı göstermez. Egzozdan çıkan beyaz dumanın sebebine bakarak arızanızı tespit edebilir, detaylı bilgi verebilirsiniz.

  • Motordaki karter yağ seviyesi sudan dolayı artıyorsa:
  • Motor yağı ısındıktan sonra yağ seviyesinin arttığını göreceksiniz. Burada tartışılan durum, benzer koşullar altında petrol seviyelerinde bir artış olacaktır. Motor durduğunda yağ seviyeniz yükseliyorsa, bunun nedeni motor yağındaki sudur. Bunun nedeni, silindire giren suyun pistonların yanlarından akarak motorun karterine akmasıdır.

    Motor çalışırken bu su yanacak ve depolama tankına girmeyecektir. Ancak motor durduğunda, su karterden aşağı inecek ve yağ seviyesinin yükselmesine neden olacaktır. Bu durum motor için çok tehlikelidir ve kesinlikle su sızdıran yağ ile motoru çalıştırmayın. Çalışan motor su ile ıslanır, bu da yataklara zarar verir ve tüm motora zarar verir.

  • Düşük motor soğutma suyu:
  • Görünürde su sızıntısı olmamasına rağmen, soğutma suyu genleşme deposundaki düşük seviye motor contasının yandığını gösterebilir. Yanma odasına giren su, yanma nedeniyle egzozda fark edilmeyecek kadar az ise bu durum genleşme tankı seviyesinde anlaşılabilir. Azaltılmış bir genleşme kabı olması durumunda, bu durum düzenli olarak izlenmelidir. Su azalmasının nedeni belirlenmeli ve ele alınmalıdır.

Aracınızın conta yaktığından şüpheleniyorsanız veya aracınızın conta yakdığından eminseniz internet sitemizi ziyaret ederek araç conta yakması randevusu alabilirsiniz.

Benzer Blog Yazıları