Auto King

EGR Nedir, Ne İşe Yarar?

EGR Nedir, Ne İşe Yarar?

EGR nedir? EGR valfi bir elektro-pnömatik valftir. Motor bölmesinde bulunur ve egzoz gazı devridaim sürecini kontrol etmekten sorumludur. EGR valfleri, farklı firmaların yaklaşımına göre bazı farklılıklar gösterebilmekle birlikte, genel olarak iki valf ve bir EGR soğutuculu bir EGR sistemi oluştururlar. EGR sistemi, motora giren taze havanın  yanmış egzozun az bir miktarı ile karışmasını sağlayarak  yanma sıcaklığını ve motor yanma odasındaki fazla oksijeni azaltır. EGR, nitrojen oksitlerin oluştuğu yüksek yanma sıcaklıklarını azaltarak NOx emisyonlarını azaltma işini yapmıştır. Modern motorlarda EGR, motorun emiş gücünü azaltmak ve belirli sürüş durumlarında emisyonların yanma üzerindeki olumlu etkisinden yararlanmak için tasarlanmıştır.

EGR Ne İşe Yarar?

Emme manifoldu üzerine monte edilen EGR solenoid valfı (dişli kutusu tarafı), motor kontrol ünitesi tarafından verilen komuta göre egzoz gazlarının emme manifolduna hareketini kontrol etme işlevine sahiptir. Egzoz gazındaki nitrojen oksitler, egzoz gazı devridaim sistemi kullanılarak  azaltılır. Egzoz gazının bir kısmı giriş havası ile karıştırılır. Böylece yanma odasındaki yanma reaksiyon hızı azalır ve yanma sıcaklığı düşer. Düşük yanma sıcaklığı, nitrojen oksit emisyonlarının azalmasını sağlar. Motor tam yükte çalışırken egzoz gazı geri çevirimi gerçekleşmez çünkü gücü artırmak için yanma odasında büyük miktarda oksijen bulunması gerekir.

EGR Arızası Nedir?

Genellikle EGR arızası sonrasında bir araba motorunun sarsılması veya  çalışmaması olarak kendini gösterebilir. Buna göre, yakıt tüketimi önemli ölçüde artacaktır. Zayıf çekiş, sarsıntılı hareket  veya zıplama veya tekleme gibi belirtiler  EGR valfinin kirli olduğunu gösterebilir. Zamanında müdahale etmezse, başka sorunların ortaya çıkması çok muhtemeldir. Bu nedenle EGR valfinin en kısa sürede temizlenmesi gerekir.

EGR Valfi Arızası Belirtileri

Motorun emiş ve egzoz sisteminde tam olarak aktif olan subap, EGR arıza belirtilerinden biri olarak  (genellikle egr supabı takılır veya açık kalır) hızlanma güçleşir ve yangınlar, patlamalar ve titreşimler meydana gelir. Ayrıca yakıt tüketimi önemli ölçüde artar ve varsa partikül filtresi dolar. Elbette tüm bunlara ek olarak aracınızda büyük ihtimalle sarı bir motor arıza ışığı yanacaktır. EGR valfi arızası belirtilerine dikkat etmek oldukça önemlidir.

EGR Valfi Ne Zaman Kapanır?

Bu egzoz gazı geri dönüşüm sistemi, yüksüzken ve motorun düzgün çalışması için gaza ihtiyaç duyulduğunda çalışmayı durduracak ve motora yanmış egzoz gazı verilmeyecektir.

 EGR Açıksa Ne Olur?

Bu ifade endüstri dilinde yaygın olarak konuşulur, genellikle egr valfinin neden olduğu bir arıza durumunda kullanılır, aksi takdirde egr valfi kapanır. Oda elektronik  vana ile açılır ve elektrik kesintisi vs. otomatik olarak kapatın. Ancak, trafik sıkışıklığı vb. Bu supabın supabı açamaması ve arabanın egzoz gazını boşaltamaması nedeniyle ateşleme ve yavaşlama gibi sorunlar oluşmaya başladı.

EGR Valfi Hangi Araçlarda Olur?

EGR valfi hangi araçlarda var sorusunun cevabı kısaca şu şekilde açıklanabilir: EGR valfi, benzinli ve dizel araçlarda kullanılan bir parçadır. Ayrıca vakumlu ve elektronik olmak üzere ikiye ayrılır. Vakum valfleri çoğunlukla eski modellerde bulunur.

Aracınızı araç ekspertize soktuğunuzda %70 oranda doğru ve tam sonuç verecektir. Garantili oto ekspertiz arıyorsanız yetkili firmalara başvurmanız yeterli olacaktır. Kurumsal ekspertiz firmaları sizlere en iyi hizmet vermek için yardımcı olacaklardır. Ayrıca araç alırken bilinmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi olunması ve mutlaka araç alırken aracın kontrol ettirilmesini tavsiye ediyoruz.

Benzer Blog Yazıları