Auto King

ESP Nedir? Arızası Nasıl Giderilir?

ESP Nedir? Arızası Nasıl Giderilir?

ESP Nedir?

ESP (Electronic Stability Control – Elektronik Denge Programı) son yıllarda çok merak ediliyor. ESP tek başına çok basit bir sistem değildir. ESP, gitmek istediğiniz yön ile aracın gitmekte olduğu yön arasındaki dengesizliği tespit etmekte kullanılan sistemdir.

ESP’nin en önemli parçalarından biri olan yan hız sensörü, araç hareket halindeyken aracın sehim yönünü ve yanal hız seviyesini belirleyerek ESP sistemine bilgi veren bir sensördür.

ABS fren ve yağ basınç sensörü: Ani fren durumunda tekerleklere uygulanan basıncı bildiren ve bu sayede tekerleklerin tamamen kilitlenmesine yardımcı olan kısımdır.

Tekerlek hız sensörü: Aracın tekerleklerinin hızını ayrı ayrı ölçmek için kullanılan, bilgi alan bir sensördür.

Direksiyon açı sensörleri: Sürücünün gitmek istediği yönü tespit etmesine yardımcı olan parçalardır.

ESP Nasıl Çalışır?

Sürücünün, aracın ve davranışının ESP tarafından sürekli olarak izlenmesini beklediğinden emin olunmalıdır. Bu paradigmalar arasında bir denge bozukluğu olması durumunda ESP anında müdahale edecektir. ESP arka planda sürekli bekliyor. Önemli ve önemli bir olay olması durumunda, o olayda aktif rol almaya hazırdır. Bu, ESP ne yapar sorusunun yanıtı olarak düşünülebilir.

Araç viraja girerken çok yüksek hızdaysa veya önde bir tümsek veya engel varsa, aracın önü düz bir çizgide kayar. Araba dönerken bile dönmüyor. Bu olursa, önden çekişli muhabirler hemen ön tekerleklerin kontrolden çıktığını ve rotadan sapabileceklerini anlarlar; ESP sensörleri ayrıca istenilen yön ve aracın gittiği yön hakkında bilgi alır ve bir sorun olduğunu algılar. Sürücü sağa gitmek isterse ESP sistemi sağ arka tekerleği frenlemeye çalışacak. Bu sayede arabanın ön kısmı gitmek istediği yöne doğru düz gitmeye başlar.

Ayrıca, savrulma veya kar yağışı durumunda aracın dengesindeki olası anormallikleri algılayarak ESP sistemi devreye girer.

ESP Arızası Nasıl Giderilir?

ESP sistemi, güvenilir sürüş için kritik bir öneme sahip hale geldi. Bu hayati sistemin arızalanması, aracın yoldan çıkması ve duramaması gibi nedenlerle kazaya neden olabilir. Peki bir ESP hatası nasıl giderilir? ESP uyarı ışığı sürekli yanmaya başlıyorsa, otomatik ESP arızası varsa ancak basıldığında müdahale edemiyorsa veya yol bilgisayarı yazılı ve sesli uyarı veriyorsa ESP arızasından şüphelenilmelidir. ESP hatasının çeşitli varyasyonları da vardır.

ESP sistemi bir sistemden çok bir program olarak düşünülebilir. Çeşitli cihazlar kullanarak aracın dengesini sağladığı söylenebilir. ESP sistemi üç farklı sistem kullanır. ABS fren sistemi, gaz kelebeği potansiyometresi ve ASR sistemi ile başlar. ESP sisteminde sorun varsa ABS veya ASR sisteminde sorun olabilir. Veya araç programı veya motor kontrol ünitesi işlevindeki sorunlar da bu arıza ışığının yanmasına neden olabilir.

Çözüme gelince, öncelikle araç bilgisayara bağlanır ve hata tespiti yapılır. Daha sonra sorunun nedeni bulunur ve sorun çözülür. Hata tespiti için bize ulaşabilir ya da ESP arıza randevusunu online olarak alabilirsiniz.

Benzer Blog Yazıları