Auto King

Şanzıman Nedir? Şanzıman Türleri Nelerdir? Şanzıman Ne İşe Yarar?

Şanzıman Nedir? Şanzıman Türleri Nelerdir? Şanzıman Ne İşe Yarar?

Sıfır veya ikinci el araba satın alınırken dikkat edilen en önemli noktalardan biri aracın otomatik vites mi düz vites mi olmasıdır. Şanzıman da vites geçişlerinin kontrolünde rol oynayan önemli bir otomobil parçasıdır. Peki şanzıman nedir?

Hız değiştirme kutusu olarak da bilinen şanzıman en basit tanımıyla motorun hareket enerjisini araba tekerleğine aktaran otomobil parçasıdır. Şanzıman aynı zamanda viteslerin artıp azalmasını sağlayan ve aracın hızını etkileyen parçadır. Şanzıman motordan aldığı hareketi gerekli otomobil parçalarına aktararak motorun çalışmasında büyük bir rol oynar.

Şanzıman Ne İşe Yarar?

Vites çatalları, miller ve dişlilerden oluşan şanzıman uyum içerisinde çalışarak araçtaki motorun ürettiği hareket enerjisini tekerleklere ulaştırarak aracın hareket etmesine olanak sağlar. Aracın durur halden hareket haline geçmesi, ileri hareket durumundan geri hareket durumuna geçmesi veya bunların tam tersinin oluşmasına olanak sağlayan araç parçası da şanzımandır. Aynı zamanda şanzıman sayesinde aracın hızı da ayarlanabilmektedir.

Manuel Şanzıman Nedir?

Manuel şanzıman, günümüzde en çok tercih edilen şanzıman çeşitlerinden biridir. Manuel şanzıman sisteminde vites, kullanan kişi tarafından değiştirilebilmektedir. Adının da ele verdiği üzere manuel şanzıman el yordamıyla değiştirilmektedir. Eğer araçta manuel şanzıman mevcut ise aracı kullanan kişi vites değiştirmek için öncelikle debriyaja basar ve motor ile tekerlek arasındaki enerji bağlantısını keser. Daha sonra sürücü, vitesi el yordamı ile değiştirerek debriyajı bırakır. Debriyajı bıraktıktan sonra ise sürücü vites değişimine göre gücün tekerleklere iletilmesini kontrol eder.

Yarı Otomatik Şanzıman Nedir?

İlk etapta yarış arabaları için üretilmiş olan yarı otomatik şanzıman, adından da anlaşılacağı gibi zaman zaman otomatik veya manuel işlevlere sahip olma özelliği gösterebilmektedir. Yarı otomatik şanzımanda, şanzımandan artan güç 7. vitese kadar aktarılabilir. Yarı otomatik şanzımanlar, yağsız üretildikleri için kuru şanzıman ismi ile de bilinmektedir. Bu durumun bir getirisi olarak da yarı otomatik şanzımanlarda yağ değişimine ihtiyaç duyulmaz.

Otomatik Şanzıman Nedir?

Otomatik şanzıman adından da anlaşılacağı üzere otomatik bir biçimde vites değiştirilmesine olanak sağlayan şanzıman sistemi olarak bilinmektedir. Otomatik şanzımana sahip olan araçlarda vitesin değiştirilmesi gerektiğinde araç bunu kendiliğinden gerçekleştirme yeteneğine sahiptir. Bu da aracın kullanımını oldukça kolaylaştıran bir etkendir. Bu sebeple otomatik şanzımanlı araçlar günümüz dünyasında çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak manuel şanzımana göre otomatik şanzıman daha sık bozulmaya eğilimli olduğundan dolayı son günlerde araç sahipleri tarafından popülerliğini yitirmiştir.

Şanzıman Neden Arızalanır?

Şanzıman arızalarının çeşitli sebepleri olmasına rağmen şanzıman arızalarındaki en büyük etken vitesi değiştirirken yarım bırakmaktır. Yani doğru vites değişiminin gerçekleştirilmemesi şanzıman arızalarına yol açar. Şanzıman arızalarının genellikle otomatik vitesli araçlarda görüldüğü söylenebilir. Eğer şanzıman arızasından şüpheleniyorsanız Auto King randevusu alarak uzman teknisyenlerin desteğini alabilir ve aracınızın şanzıman sistemindeki problemleri kolaylıkla giderebilirsiniz.

Benzer Blog Yazıları