Auto King

Araç Kliması Neden Soğutmaz?

Araç Kliması Neden Soğutmaz?

Araç Kliması Soğutmuyor

Freon, bir soğutucu olarak, bir kompresör tarafından sıkıştırılır. Kompresörün uyguladığı basınç gazın yoğunlaşmasına neden olur. Gaz sıkışır ve soğuk hava üretmek için genişler. Soğuk hava, metal klima kanalları vasıtasıyla bir fan vasıtasıyla araca verilir. Tüm ısı dağılımı bir kondenser tarafından yapılır. Kondenser ayrıca mevcut gazın sıvılaştırılmasını da gerçekleştirir. Bir klimanın temel çalışma prensibi nemli havayı içeri alıp kuru soğuk hava üflemektir. Eğer klima soğutmuyor gibi bir şikayetiniz varsa ve araç kliması soğutmuyor ise aracınızı ekspertize göstermeniz gerekebilir.

 

Araç Kliması Neden Soğutmaz?

Yaygın sorunlardan biri, soğutucunun eksik veya tamamen bitmiş olmasıdır. Ancak, tek sorun bu değil veya başka bir sorun  olabilir. Bu nedenle araç kliması soğutmaz diyenlerin tüm sebepleri tek tek ele alması gerekir. Klimanın arızalı olduğunu düşünmek ikinci bir kaçak durumunda ek maliyetlere neden olacaktır.

Tek tek çatlakları veya engelleri belirlemek zor olabilir. Ancak bunun farkında olmanız veya farkında olmanız doğru hizmeti almanızı sağlayacaktır. Sadece tıkanmış bir polen filtresi bile hava akışını engelleyebilir. Klima soğurken bile zayıf üfleme gibi sorunlar oluyor. Şimdi insanların klimanın neden soğumadığını söylemelerinin ana nedenlerine bakalım.

Araç Klima Soğutmuyor Nedenleri

Bazı durumlarda klima soğutmaz. Araç klimasının birçok parçası birbirinden bağımsız veya araçla bağlantılıdır.. Aşağıdaki seçeneklerde sorun görünmüyorsa aracın işletim sisteminde sorun olabilir. Örneğin; aracın ortam sıcaklığına duyarlı bir klimada, hararet göstergesinin arızalanması, klimanın devreye girmemesine neden olacaktır. Bazen ise klima çalışır durumda olup soğutmayabilir. Şimdi klima neden soğutmaz diyenler için temel klima problemlerini sıralayalım.

Gazsız Klima

Klimaların temel çalışma prensibi havayı sıkıştırıp tahliye etmektir. Çıkış gazı soğumaya başlar. Soğutma havası fan tarafından üflenir ve aracın içine getirilir. 2 ile 5 yaşları arasında arabanın klimasından çıkan gaz zamanla azalmaya başlar. Çatlak, çatlak veya sızıntı yoksa, o kadar. Ömrü 5 yıla kadar çıkabilir. Sonra tekrar yenilenmesi gerekir.

Klimanın soğutmamasının nedeni büyük olasılıkla klimanın gazının bitmesidir. Klima atıyor ama soğutmuyor diyorsanız muhtemelen gaz probleminiz var demektir. Bu durumda klima gazı doldurmak için bir araba servisine gitmelisiniz. Gaz dolum işleminden sonra klimanız eski haline dönecektir. Bazı durumlarda ise klima gazı var ama soğutmuyor olabilir. Eğer klima çalışıyor ama soğutmuyor ise yetkili servise başvurmalısınız.

Tıkanmış Polen Filtresi

Polen filtresi araca girmeden önce dışarıdaki havanın filtrelenmesini sağlar. Yani havanın süzüldüğü son aşama diyebiliriz. Bu aşamada polen filtresi soğutmaya engel olmaz. Ancak tıkanma durumunda hava sirkülasyonunu engeller. Bu sırada içeride soğuk hava olmasına rağmen hava dışarı üflendiği için klima soğutmaz. Polen filtresi bakım sırasında değiştirilse bile kontrol etmekte fayda var.

Klima Kompresörü

Kompresörün gaza uyguladığı sıkıştırma kuvveti, gazın soğutma işleminden daha büyüktür. Herhangi bir elektrik kesintisi veya kompresör arızası, klimanın çalışmasına neden olur. Bu durumun ana nedenleri arasında araçtaki bir elektrik sorunu veya motorun aşırı ısınması olabilir. Bununla birlikte, kırık contalar, kırık kayışlar ve kompresör sızıntıları da araştırılması gereken yaygın sorunlardır.

Sitemizden araç klima arıza randevusu alabilir veya klima gaz dolumu için bizlerle iletişime geçerek tek tıkla sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz.

Benzer Blog Yazıları