Auto King

Atmosferik Motor Ne Demek?

Atmosferik Motor Ne Demek?

Otomotiv teknolojileri sayesinde araç parçaları ve sistemleri yıllar içerisinde daha uzun ömürlü ve verimli bir hale getirilmektedir. Araç motorları da bu parçalardandır. Araç sahiplerinin veya otomobil satın almak isteyen kişilerin dikkat ettikleri ve etmeleri gereken en önemli araç parçası motor sistemidir. Sağlam ve kullanışlı bir motora sahip olmayan araçlar tüketiciler tarafından tercih edilmez. Bundan dolayı otomobil firmaları araç üretimi gerçekleştirirken motor sistemlerini kullanıcıların istek ve ihtiyaçlarına dikkat etmektedir. Motor performansını yükseltmek bu firmalar için büyük bir önceliktir. Peki motor nedir, atmosferik motor ne demek? Motor araçlardaki güç kaynağına verilen isimdir. Motor tercihi yapılırken dikkat edilen faktörler şu şekilde sıralanabilir:

  • Yakıt tüketimi
  • Motorun performansı
  • Motorun çıkardığı ses miktarı
  • Yedek parça temininin kolaylığı
  • Motor fiyatları

Atmosferik Motor Özellikleri

Atmosferik motorlar yeni nesil motorlara göre daha karmaşık bileşenlere ve teknolojilere sahiptir. Yanma odasında istenen güce ulaşılması ve hacim açısından yeni nesil motorlara kıyasla daha avantajlı olan atmosferik motorlar yüksek beygir gücüne sahiptir. Otomobil firmalarının motor üretiminde yüksek hacimden kaçınmaları dolayısıyla ülkemizde atmosferik motor üretimi ve talebi oldukça azdır. Bunun yerine daha küçük boyutlu ve yakıt tüketimi düşük motorlu araçlar tercih edilmektedir.

Atmosferik Motor Nasıl Çalışır?

Atmosferik motorlar içten yanmalı olup yalnızca otomobilin bulunduğu ortamdaki hava basıncını kullanarak fonksiyonlarını yerine getirir. Motor silindirinde bulunan hava ve yakıtı piston aracılığıyla alarak aracın diğer bölümlerine iletir. Atmosferik motorlar atmosfer basıncını emerek silindirde yanmak üzere aktarırlar. Yani yüksek basınç ve sıcaklık durumunda motora iletilen yakıt dışarıdan gelen ateşlenme ile enerji üretir. Ancak atmosferik motorlar yüksek hava basıncında fonksiyonlarını yerine getiremez.

Atmosferik ve Turbo Motor Farkları Nelerdir?

Turbo motorlar son yıllarda oldukça sık tercih edilmektedir. Bunun sebepleri yüksek hava basıncı, düşük silindir hacmi ve atmosferik basınca kıyasla daha az kompleks motor bileşenleridir. Bunun yanı sıra turbo motorlarda kullanılan yakıt maliyeti atmosferik motorlardakine göre oldukça düşüktür. Turbo motorlar atmosferik motorlardan daha düşük hacimli silindirleri kullanarak daha fazla enerji üretimini gerçekleştirebilir. Bu da daha verimli bir çalışma prensibi anlamına gelmektedir. Ancak atmosferik motorların da çeşitli avantajları bulunmaktadır. Öncelikle yalnızca araçtaki enerjiyi kullanması açısında atmosferik motorlar daha çevre dostudur. Bunun yanı sıra bazı araç markalarında atmosferik motorların kullanılması motor hasarlarının aza indirgenmesini sağlayabilir. Ayrıca atmosferik motorlar zaman zaman daha estetik bir yapıya sahip olduklarından dolayı bazı araç sahipleri tarafından tercih edilebilmektedir.

Siz de hangi motor tipinin sizin için daha kullanışlı olacağını öğrenmek istiyorsanız yetkililerden destek alabilirsiniz. Ayrıca motor koruma ve onarım gibi işlemleri gerçekleştirmek için Auto King randevusu alabilir ve aracınızın motor sistemi ile ilgili herhangi bir problem yaşanması durumunda uzman teknisyenlerden yardım alabilirsiniz.

Benzer Blog Yazıları