Auto King

Mobil Kaza Tespit Tutanağı Nedir?

Mobil Kaza Tespit Tutanağı Nedir?

Her gün trafikte geçirilen zaman ve trafikteki araç sayısı artmaktadır. Günümüzde araç trafiğinde artan yoğunluk nedeniyle kaza olasılıkları artmaktadır. Böyle durumlar için hazır olmak neredeyse zorunlu hale gelmiştir. Bu nedenle kaza durumu meydana geldiğinde sürücülerin hazır olması ve sonraki adımı bilmesi oldukça önemlidir.

Trafikte geçekleşebilecek kazalar hızlı bir şekilde çözümlenmediğinde kişilerin mağduriyeti artar. Böyle durumlarda sürücülerin işini kolaylaştırmak amacıyla kaza tutanağı hazırlanmıştır. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından geliştirilen “Mobil Kaza Tutanağı” uygulaması ile artık sürücüler, tutanak doldurma işlemini çok daha hızlı ve kolayca yapabilmektedir.

 

Mobil Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Kullanılır?

  1. Kaza durumu yaşandığında sakin kalmak ve sonraki adımlar için hazır olmak oldukça önemlidir. Bu nedenle öncelikle Mobil Kaza Tespit Tutanağı’nı App Store veya Google Play aracılığı ile telefonunuza indirmelisiniz.
  2. Uygulamayı yükledikten sonra en yakın hastane, sigorta acenteleri, kaza noktaları ve tamirci bilgilerine harita üzerinden erişebilirsiniz.
  3. Kaza anında işlemlerin hızlıca sonlanması için profilinizi önceden oluşturun. Sürücüsü olduğunuz aracın bilgilerini, ehliyet ve ruhsatınızı önceden yükleyin. Önceden yüklemediyseniz de endişelenmeyin, kaza durumu gerçekleştikten sonra da bu bilgileri kolayca yükleyebileceksiniz.
  4. Kaza Tespit Tutanağı’nı doldurmaya başlamak için “Kaza Yaptım” butonuna tıklamanız gerekmektedir. Ardından gelen sorulara vereceğiniz cevaplar tutanağı doldurmak için uygunsa işleme devam edebilirsiniz.
  5. Dilerseniz kaza yerinin fotoğraflarını ve dilerseniz kaza yerinin videosunu çekerek uygulamaya yükleyebilirsiniz.
  6. Uygulama otomatik olarak konumunuzu bulacaktır. Ancak ufak sapmalar olması ihtimaline karşı harita üzerinde konumunuzu olduğunuz yere getirip, onaylamanız gerekmektedir.
  7. Bu aşamada profilinizi tekrar gözden geçirebilir ve farklı bir araç için de bilgilerinizi yükleyebilirsiniz.
  8. Uygulamanın yönlendirmeleri ile kaza olayına ait senaryoyu aktarmanız gerekmektedir. İkinci aracın bilgilerini bu aşamada gireceksiniz. Kazanın görgü tanığı varsa o kişinin bilgileri de bu aşamada eklenebilmektedir.
  9. Ardından sürücülerin imzası gerekmektedir. Tutanak imzalandıktan sonra kaza durumuna ait bilgiler değiştirilemez.
  10. “Gönder” butonuna basarak tutanak oluşturma işlemini tamamlayabilirsiniz. Böylece tutanak tüm sigorta şirketlerinin sistemine düşer. Tutanak oluşturulduktan sonra KTT numarası ekrana yansıyacaktır. Bu numara ile tüm işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Kaza tespit tutanağı uygulaması sağladığı kolaylıklar sayesinde herkesin kullanmakta olduğu aracın trafik sigortası, kasko poliçesi, sürücü belgesi, ruhsat gibi temel evraklar uygulama aracılığı ile cep telefonuna önceden entegre edilir. Böylece kaza anına süreç hızlı bir şekilde çözümlenir.

Kaza tespit tutanağı sorgulama işlemleri mobil uygulamalar aracılığı ile kolayca yapılabilmektedir.

Benzer Blog Yazıları