Auto King

Motor Rektifiye (Yenileme) Nedir?

Motor Rektifiye (Yenileme) Nedir?

Aracın aşırı ısınması, yetersiz yağ kullanılması, zamanla aşınması veya çeşitli nedenlerle hasar görmesi durumunda yapılan motor düzeltme işlemine motor reftikiye denir. Halk arasında motor inovasyonu olarak da bilinen motor inovasyonu, motorun çalışması için gerekli olan standart altı parçaların standartlara getirilmesi sürecidir. Motor taşlama yapılırken ilk yenilenmesi gereken alanlar piston ve silindirlerdir. Motor rektifiye nedir sorusunu cevapladıysak motor yenileme nedir sorusunun cevabını da bulmuş oluyoruz.

Silindirde yanma sırasında meydana gelebilecek herhangi bir sızıntı, yanma veya patlamanın verimini azaltacaktır. Burada pistonun sürekli aşağı yukarı hareketi ve zamanla oluşan aşınma nedeniyle motor yağ yakmaya başlayabilir. Ayrıca motor soğutma suyunun aktığı oluklarda motorun düzgün şekilde soğumasını önleyecek korozyon ve tortular oluşabilir. Motor düzgün şekilde soğutulmazsa aşırı ısınma meydana gelebilir. Bu durumda da rektifiye motor ya da rektefiye motor gerekmektedir.

Motorun taşlanması sırasında ve sonrasında değiştirilen parçaların yüzeylerinin düzgün olması önemlidir. Özellikle silindirde minimum pürüzlülük olmamalıdır. Bu nedenle motor değiştirme işleminden sonra bu parçalar iyice temizlenir. Silindir yüzeyinin çizikleri gidererek pürüzsüz hale getirilmesine “honlama işlemi” denir. Valf ve valf yuvası temizlenerek taşlama işlemi büyük ölçüde tamamlanmış olur. Motor demonte edildikten sonra tekrar monte edildikten sonra yanaşma noktaları kontrol edilmeli ve rondelalar değiştirilmelidir.

Yenilenemeyen contalar basınç altında hava veya yağ sızdırabilir. Motor tuning işlemi tamamlandıktan sonra motor silindirlerinin hacmi bir süre az da olsa artacağından aracın yakıtı değişebilir. Valf ayarlamaları da yeni duruma göre yapılır. Silindirlerdeki hasar nedeniyle sıklıkla uygulanan motor değiştirme işlemi sonrasında uzun süre sağlıklı bir motor kullanabilirsiniz.

Motor Rektifiye Ne Zaman Yapılmalıdır?

Motor rektifiyesi bir motor yenileme işlemi olduğu için aşınma durumunda yapılmalıdır. Ancak, bu durumu veya semptomlarını nasıl anlayacağınızı bilmeniz gerekir. Motor arızası veya arabayı çalıştırma sorunları gibi sorunlara ek olarak, sürüş sırasında başka sorunlar da ortaya çıkabilir. Bu durumda sadece motorun aşındığı sonucuna varılmayacaktır. Bu nedenle taşlamak yerine önce motoru kontrol etmeli ve sorunun kaynağını bulmalısınız. Motor aşınmışsa, arabanızın motorunu tamir ettirmeniz daha iyi olacaktır.

Aracınız için planlanmış denetimler. Bu komutlarda motorun durumu ölçülür. Arabanızı iyi çalışır durumda tutmak için motorunuzun durumuna dikkat etmeniz gerekir. Aynı zamanda kilometreyi kontrol edebilir ve bir düzeltme sürecine ihtiyacınız olduğuna karar verebilirsiniz. İşlemler ve kilometreler için ortak bilgiler olsa da her araç için farklı bir bilgi işlemi de yapılıyor. Bu nedenle araç bilgilerinize dikkat etmeli ve motor tuning işlemini en hassas noktada gerçekleştirmelisiniz.

Seçim yaparken araç markanız üzerinden yapılmış araç servislerini tercih etmeniz sizin için daha faydalı olacaktır. Bu otomotiv servisleri motor yapısını daha yakından tanıyacak ve daha fazla bilgi sahibi olacak ve buna göre motor onarım sürecini uygulayacaktır.

Motor rektifiye randevusu almak için sitemizi ziyaret edebilir ve tek tıkla bizlere ulaşarak sorunlarınızı çözmemize bir adım yaklaşabilirsiniz.

Benzer Blog Yazıları