Auto King

Podye Ne Demek?

Podye Ne Demek?

Araçlarda iskelet işlevini gören şasi otomobilin bir bütün halinde durması işlevini üstlenir. Şasi, araç ve sürücü güvenliği açısından büyük bir önem arz ettiğinden herhangi bir hasar alması durumunda acilen muayene ettirilmesi ve hasarın giderilmesi gerekmektedir. Şasi, aracın herhangi bir kaza anında dağılmasını, diğer parçaların zarar görmesini ve motorun durmasını engeller. Peki podye nedir? Podye, şase sisteminin bir parçasıdır. Podye araca yanlardan, önden ve aşağıdan gelen darbelere karşı şasi sistemini koruyan bir otomobil parçasıdır. Aracın herhangi bir kaza geçirdiği veya hasar aldığı durumlarda podyenin sağlamlığı kontrol edilmesi gereken ilk şeydir. Podye aracın yoldaki duruşu, sapmalardan etkilenmesi gibi önemli durumları kontrol ettiğinden ötürü araç için oldukça kritik bir parçadır. Podye aracın neresinde bulunur?

Podye Araçta Nerede Bulunur?

Podye araçta amortisör takozuna ve çamurluğa bağlı olarak bulunur. Bir diğer deyişle podye ön lastiklerin hemen üzerinde konumlanır. Peki podyenin önemi nedir? Podye araç iskelet yapısı olarak da bilinen şasi sisteminin başlangıcı olarak kabul edilir. Aracın yol tutuşunu ve kaza anında gelen darbelerin savuşturulmasını doğrudan kontrol eder. Podye genelde çok sağlam ve uzun ömürlü bir parça olmasına rağmen beklenmedik kaza ve hasar durumlarında veya uzun süreli dikkatsiz kullanımda büyük hasarlar alabilir veya deforme olabilir. Bu deformasyon ve hasarlar zamanında ve doğru bir biçimde onarılmadığı takdirde hasarlı podye şasi sisteminin diğer parçalarını da etkileyerek fren sistemlerini, amortisör takozunu, tekerlekleri ve aracın bütününü olumsuz etkiler.

Ekspertiz Raporlarında Podye İşlemli Araç Ne Anlama Gelir?

Oto ekspertiz raporunda bir araç için podye işlemli notunun düşülmesi aracın şasi sisteminin uzman işçilikle düzeltilmiş olduğu yani daha önceden aracın podyesinin zarar görmüş ve onarılmış olduğu anlamına gelmektedir.

Podye İşlemli Araç Alınır Mı?

Podye sert bir metalden yapıldığı için oldukça pahalı bir araba parçasıdır. Podye bölgesinden hasar alan bir araç eğer mümkün olan en kısa sürede uzman desteği alınarak bu hasarı giderilirse aracın değerinde büyük bir düşüş yaşanmaz ve araç eski haline dönebilir. Ancak podyesi hasarlı bir araç her halükarda şeklini değiştirmeden dayanabileceği direnç noktasını bir kez kaybetmiş olduğu için eski sağlamlığına ulaşması oldukça zor olacaktır.

Eğer podyesi işlemli raporuna sahip olan bir aracı almak istiyorsanız aracın gerekli kontrollerini sağlamadan ve son durumunu öğrenmeden satın alma işlemini gerçekleştirmeniz sizi uzun vadede mağdur edebilir. Bunun yanı sıra podyesi tam anlamıyla onarılmamış bir araç güvenlik sıkıntısı yaratacağından araç satın alınırken podyesinin işlemli olup olmadığına bakılması büyük bir önem arz eder. Elbette en mantıklısı podyesi daha önce işlem görmemiş bir aracı satın almak olacaktır. Eğer satın alacağınız aracın podye işlemli olup olmadığını öğrenmek veya podye onarım ve bakımı yaptırmak istiyorsanız Auto King randevusu alarak gerekli işlemleri güvenle sağlayabilirsiniz.

Benzer Blog Yazıları