Auto King

Trafikte Geçiş Üstünlüğü Kimdedir?

Trafikte Geçiş Üstünlüğü Kimdedir?

Trafikte araçların sahip olduğu çeşitli geçiş üstünlükleri mevcuttur. Sürücülerin çoğu ise bu geçiş üstünlüğü konusunda yeterli bilgiye sahip değildir. Trafik kuralları sayesinde hem mal hem de can güvenliğimiz koruyarak güvenli bir sürüş deneyimi yaşamamız mümkündür. Bu kurallara göre bazı araçların çeşitli önceliklerinin mevcut olduğu söylenebilir. Geçiş üstünlüğü sayesinde trafik sorunsuz bir şekilde ilerlerken acil durumlar konusunda da adımlar atılmış oluyor. Peki geçiş üstünlüğü nedir? Hangi araçların geçiş üstünlüğü vardır?

Geçiş Üstünlüğü Nedir?

Geçiş üstünlüğü her araca verilmeyen ve her sürücünün bilgi sahibi olması gereken kritik bir konudur. Çeşitli görev araçlarının aciliyet gerektiren durumlarda rahatlıkla işlevlerini yerine getirebilmelerini sağlayan geçiş önceliğine trafikte geçiş üstünlüğü denir

Geçiş Üstünlüğü Olan Araçlar

Trafikte geçiş üstünlüğüne sahip olan çeşitli araçlar bulunmaktadır ancak bu araçların belli koşulları sağlaması gerekmektedir. Görev halinde olan ve acil durumlarda müdahale yetkisi bulunan araçlar trafikte geçiş üstünlüğüne sahiptir diyebiliriz. Geçiş üstünlüğü olan araçlar ise şunlardır:

  • Acil hasta veya yaralı taşıyan ambulans ve özel araçlar
  • Organ veya doku taşıyan araçlar
  • Olay yerine giden itfaiyeler
  • Kar ya da buz mücadelesi için çalışan araçlar
  • Koruma görevini üstlenmiş kişilerin kullandığı araçlar (polis, jandarma ve benzeri)

Kavşaklarda Araçların Geçiş Üstünlüğü

Genel anlamda trafikteki geçiş üstünlüğünün yanı sıra trafik kuralları kapsamında dikkat edilmesi gereken kavşaklarda geçiş üstünlüğü kuralları da mevcuttur. Kavşaklarda geçiş üstünlüğü de sık sık sorulan ve dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Kavşakta geçiş üstünlüğü ve trafikte geçiş üstünlüğü birbiriyle sık sık karıştırılmalarına rağmen farklı durumlardır. Kavşağa doğru gelen araçların çevrelerini kontrol etmeleri ve ani veya hızlı hareketlerden uzak durmaları gerekmektedir. Kavşaklar trafik sahasında oldukça hareketli konumlar olmaları nedeniyle dikkat gerektiren kurallara sahiptir. Bu nedenle kavşakta geçiş üstünlüğü konusuna sürücülerin ayrıca dikkat etmeleri oldukça büyük önem arz etmektedir. Kavşaklarda trafik lambalarına ve trafik levhalarına dikkat edilmelidir.

Kavşaklarda geçiş üstünlüğüne sahip olan araçlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Trafikte geçiş üstünlüğüne sahip olan araçlar
  • Direkt geçen tramvaylar
  • Bölünmüş yoldan gelen araçlar
  • Geçiş yolundan karayoluna çıkan araçlar

Geçiş Üstünlüğü Nasıl Kullanılır?

Geçiş üstünlüğünün doğru ve trafiği tıkamayacak bir şekilde kullanılması için geçiş üstünlüğüne sahip olan araçların yan yana gelmeyecek şekilde yola dikkat ederek hızlarını yükseltmeleri gerekir. Diğer sürücülerin geçiş üstünlüğü olan araçlara rahatça geçebilmeleri adına alan tanıması da bu açıdan oldukça önemlidir. Eğer çok şeritli bir yolda geçiş üstünlüğü olan bir araca yol vermeniz gerekiyorsa sağ şeridi kullanmanız gerekir.

Trafik söz konusu olduğunda çeşitli kurallara dikkat edilmesi hem genel güvenlik hem de aracınızın sağlığı açısından oldukça önemlidir. Kurallara uymadığınız takdirde çeşitli trafik kazalarının meydana gelmesi olasıdır. Aracınızın bu kurallara uyabilecek sağlıkta olup olmadığını kontrol etmek istiyorsanız Auto King randevusu alarak araç muayenesi gerçekleştirebilirsiniz.

Benzer Blog Yazıları