Auto King

Adblue Nedir? Adblue Ne İşe Yarar?

Adblue Nedir? Adblue Ne İşe Yarar?

En çok merak edilen konuların başında gelen adblue için en büyük soru işareti neden bu denli önemli bir malzeme olduğudur. En temelinde aracın çalışırken yaktığı zararlı kimyasal gazların havaya salınmasını ve çevre kirliğini engellemek için kullanılan bir sıvıdır. İsmi her ne kadar mavi kelimesini içerse de dblue renksiz bir sıvıdır. Özellikle dizel araçlarda kullanılmaktadır. Dizel yakıtlı araçlar kimyasal olan insan ve canlı yaşamına zararlı gazları atmosfere salmaktadır. Bu gazlar çoğunlukla solunum yolu hastalıklarına neden olur. Dizel araçlar azot dioksit ve azot oksit gazlarını atmosfere salarak asit yağmurları oluşturmaktadır. Canlı yaşama zararları saymakla bitmeyecek sorunları ortadan kaldırmak amacıyla SCR teknolojisi geliştirilmiştir. Henüz zorunlu bir kullanımı olmasa da adblue tamamen bittiğinde araçlar tekrar çalışmamaktadır. Burun yanında yakıt tüketimini arttırıp, aracın performansını zayıflatmaktadır. Adblue azaldığında ikaz lambası yanar. Bu da adblue doldurmanız gerektiğinin habercisidir. Önceleri ağır tonajlı araçlarda kullanılan adblue artık yeni üretilen tüm araçlarda yer almaktadır.

Çok yüksek maliyetleri olmayan adblue ömrü de çok kısa değildir. Raf ömrü 1 yıl olan Adblue’nun bu tarihe kadar tüketilmesi ve hava ile temas etmemesi gerekmektedir. Bir depo adblue yaklaşık 10.000-15.000 km arasında menzile sahiptir.

Adblue Ne İşe Yarar?

Adblue sıvısı aracın önemli bir malzemesidir. Adblue 2016 yılından beri üretilen araçların çevre kirliliği yaratmasının önüne geçmek için kullanılmaktadır. Aracın yakıt tüketimini azaltarak, motorun performansını ve gücünü arttırmaktadır.

Adblue Seviyesi Nedir?

Adblue’nun fazla olması aracınız için ekstra bir fayda sağlamaz. AdBlue doldurmak için yapmanız gereken yakıt tankı kapağının hemen yakınında yer alan adblue tankınızı bulmaktır. Aracınız adblue uyarısı verdikten sonra bir süre daha aracınızı kullanabilirsiniz. Adblue ikazını görmeniz ciddi bir güvenlik sorunu değildir. Ancak adblue tamamen bittiğinde arcınızın tekrar çalışması için adblue eklemeniz gerekir. Adblue’nun yanlışlıkla yakıt tankına doldurulması arızalanmalara yol açabilir.

Peki oldukça önemli bir yere sahip adblue hangi araçlarda var? 2016 yılından beri üretilen tüm araçlarda adblue vardır. Dizellerde Euro 6 emisyon standartlarını karşılamak için emisyon miktarını düşürmeyi sağlamaktadır.

Aracınızla ilgili düzenli bakım işlemlerini yapmanız, periyodik bakımları ihmal etmemeniz önemlidir. Gerekli bakımların yapıldığı şartlarda adblue nedeniyle sorun yaşamanız pek mümkün değildir. Aracın performansı ve çevreye duyarlı bir şekilde çalışması açısından adblue oldukça önemlidir. Periyodik bakımlarda aracın adblue tankı da doldurulmaktadır.

Satın almak istediğiniz ikinci el aracın adblue özelliği olup olmadığını öğrenmek ve gerekliyse adblue tankını doldurabilmek için tek tapmanız gereken Auto King Oto Ekspertiz tarafında sunulan kaliteli hizmetlerden faydalanmaktır. Garantili oto ekspertiz raporuna sahip olmak için size en yakın oto ekspertiz bayisini hemen keşfedin.

 

 

Benzer Blog Yazıları