Auto King

Ağır Hasar Kaydı Nedir?

Ağır Hasar Kaydı Nedir?

Her geçen gün araç sahibi olmak isteyenler ikinci el araç piyasalarını daha çok değerlendirmektedir. Bununla birlikte dikkat edilmesi gereken çeşitli konular vardır. İkinci el araç alım satım işlemlerinde sıklıkla duyulan bir takım konu başlıkları dikkat çeker. Ağır hasar kayıtlı araçlar nedir? sorusu bu konuların başında gelmektedir. Ağır hasar kayıtlı araçların satışı ikinci el araçlarda sıklıkla görülmektedir. Peki araba ağır hasar kaydı nedir?

Otomobillerde ağır hasar kaydı söz konusu aracın geçmişinde bir kazasının olduğu ve bu kaza sonucunda aracın tamamen kullanılamaz olduğu veya oluşan tamir masrafların aracın rayiç bedelinden yüksek olduğu durumları ifade eder. Aracın pert olması veya bir kaza sonucunda birçok bölgesinin yüksek maliyetlere varan zararlar görmesi durumunda araçların ağır hasar kaydı olur. Genellikle ağır hasar kaydı olan araçların satışında hasar görmüş bölgeler tamir edilmiş olur. Ancak aracın hasar aldığı bölgelerdeki yapılan tamirlerin ve değişen parçalarının ne olduğu bilgisi önemlidir.

Peki araç muayenesinde ağır kusurlar nelerdir ? Araç muayenesinde ağır kusurlar trafik kanununca listelenmiş kriterlerin sağlanıp sağlanmaması ile ilişkilidir. Ülkemizde Tüvtürk tarafından yapılan kontrollerde ağır hasar tablosuna göre belirlenen şartlara göre muayene işlemi yapılmaktadır. Bu kriterleri sağlayamayan araçların ağır hasar ile ilişkilendirilen kısımların tamir işlemlerini yapılması gerekir. Özellikle ikinci el araçlarda oto ekspertiz bu hasarların tespitinde önemli bir rol oynamaktadır.

Ağır hasar kaydı olan veya muayenesinde ağır hasar çıkma ihtimali olan araçları satın almak ile ilgili karar ikinci el araç satın almak isteyen kişilerin kararıyla ilişkilidir. Aracın değerini etkileyen bu durum hakkında detaylı bilgiler satın alma kararı veya aracın fiyatı konusunda önemli rol oynar. Oto ekspertiz hizmetleri tam da böyle durumlarda tarafsız ve net bilgiye sahip olmanızı sağlar.

Ağır Hasar Kaydı Nasıl Anlaşılır?

Oto ekspertiz hizmetleri alıcı ve satıcılar arasındaki pazarlık sürecinin ortak bir zeminde objektif bilgilerle gelişmesini sağlar. İkinci el araç almak isteyenlerin ve aracını değerinde satmak isteyenlerin karşılıklı çıkarlarını gözetmesini imkan sağlayan oto ekspertiz raporu ile güven içinde alım satım işlemi yapmak mümkündür. Araba ekspertiz hizmetlerinde aracın geçmişinde tamir edilen bir parçasının veya değişen parçasının olup olmadığı tespit edilmektedir. Hatta aracın parçalarının yakın zamanda sorun çıkarma ihtimali olup olmadığı da garantili oto ekspertiz hizmetleri ile mümkündür.

Kurumsal ekspertiz firmaları arasında sunduğu kaliteli hizmetlerle ön plana çıkan Auto King Oto Ekspertiz garantili oto ekspertiz raporuna ulaşmanızı sağlar. Garantili araç ekspertiz raporu ile alım satım işlemlerinden sonra da aracınız garanti altındadır. Garantili oto ekspertiz hizmetleri ile söz konusu hasar garanti kapsamında tamir edilmektedir.

Benzer Blog Yazıları