Auto King

Akü Neden Biter?

Akü Neden Biter?

Otomobillerde aküler aracın çalışması için gerekli olan enerjiyi depolama işlevi görür. Aracın çalıştığı veya çalışmadığı dönemde sabit bir enerji kaynağı olma rolü olan akülerin belirli bir ömrü vardır. Kullanım şeklinde sıklığına bağlı olarak araç aküleri bir kaç yılda bir değiştirilir.

Akü Kaç Yılda Biter?

Araç ile ilgili olan her bir aksam için geçerli olduğu gibi akülerin de ömrünü belirleyen şey kullanım sıklığı ve şeklidir. Bununla birlikte akülerin ortalama ömrünün 5 yıl civarındadır. Daha sık kullanılan akülerde bu süre kısalabileceği gibi az kullanılan akülerde süre bir miktar daha uzayabilir. Bu nedenle özellikle 2. el araç satın almak isteyenlerin ve aracını sorunsuz bir şekilde satmak isteyenlerin mutlaka aküyü gözden geçirmesi önemlidir. Peki akünün bittiği nasıl anlaşılır?

Aracın aküsünün 12 volt civarında olması gerekmektedir. Eğer araç stop ettiğinde bu değer 10’un altına inmeye başladıysa çok gecikmeden aracın aküsünün değişmesi gerekir. Akü bitmeye başladığında marşa basıldığında ses cılızlaşmaya ve farlar sönükleşmeye başlar. Eğer akü azaldığında değiştirilmezse ansızın yolda kalma olasılığı çok yüksektir. Aracını sıklıkla her gün kullanmayanlar için merak edilen diğer bir soru da “Araba kaç gün çalışmazsa akü biter?” şeklindedir. Aracı normal şartlarda haftada 1 gün çalıştırmak en idealidir. Ancak çok sıcak ve soğuk günlerde aracın aküsünün bitmemesi için 3-4 günde bir çalıştırılması önerilmektedir.

İkinci el araç almaya karar verdiğinizde düşünmeniz gereken öncelikli konuların başında akünün durumu gelmelidir. Aküde bir arıza veya akünün bitmiş olması durumu doğrudan masraf çıkaran ve aracın yolda kalmasına neden olan bir konudur. Satın alacağınız aracın genel durumuna ilişkin bilgilerin yanında akünün durumunu bilmek de çok önemlidir. Akünün durumu sahip olmak istediğiniz aracın değerine ilişkin pazarlık sürecinizi etkileyebilir. İkinci el aracın değerine ilişkin en net ve tarafsız bilgiye sahip olmak oto ekspertiz hizmetleri ile mümkündür. Araba ekspertiz hizmetleri ile akünün durumu dahil aracın değerini etkileyebilecek bilgilere hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmak mümkün.

Oto ekspertiz fiyatları hakkında bilgi almak ve Auto King Oto Ekspertiz tarafından sunulan kaliteli ve güvenilir hizmetlerden faydalanmak için tek yapmanız gereken oto ekspertiz randevu sistemi üzerinden randevunuzu oluşturmak. Auto King Oto Ekspertiz’in sunduğu güvenilir hizmetlerden faydalanarak TSE belgeli ekspertiz raporuna sahip olabilirsiniz. Böylece araç alım satım işlemlerini noterlerde gönül rahatlığı ile gerçekleştirebilirsiniz.

Hareketlenmeye her geçen gün devam eden ikinci el araç piyasası ile oto ekspertiz alanında da hizmetler çeşitlenmektedir. Auto King Oto Ekspertiz sektöründe fark yaratan bir hizmet sunmaktadır. Özellikle şehirler arası araç alım satımlarında süreci kolaylaştıracak mobil ekspertiz hizmetleri ile ihtiyacınız olan araç ekspertiz raporuna hızlı ve kolay bir şekilde sahip olabilirsiniz.

Benzer Blog Yazıları