Auto King

Araç Çizikleri Nasıl Giderilir?

Araç Çizikleri Nasıl Giderilir?

Ağaç sürtmesi, aracı bir yere sürtmek gibi sebeplerden dolayı araç yüzeyinde çizikler meydana gelebilir. Araç yüzeyinde oluşan bu çizikler hem estetik anlamda kötü bir görüntü oluşturur hem de aracın değerini kaybetmesine sebep olabilir. Bunun yanı sıra zamanında müdahale edilmeyen kaporta çizikleri bir süre sonra derinleşebilir ve düzeltilemeyecek bir hale gelebilir. Peki araç çizikleri nasıl giderilir? Pasta cila ile çizikler gider mi? Boya tamiri nasıl gerçekleştirilir?

Araba Çizikleri Nasıl Onarılır?

Öncelikle aracınızın kaportasında herhangi bir çiziğin oluşmaması için alabileceğiniz bazı önlemler mevcuttur. Örneğin aracınızı otoparklarda dar bölgelere veya ağaç dallarının sık olduğu alanlara park edemeyebilirsiniz. Bunun yanı sıra aracınızı dar sokaklarda sürerken sürtünme ihtimaline karşı daha dikkatli olmanız gerekebilir. Ancak eğer aracınızda bir çizik hali hazırda meydana gelmişse bunu onarmanın çeşitli yolları mevcuttur.

Araçta Oluşan Çiziğin Derinliğini Belirlemek

Araç boyası genellikle 4 katmandan meydana gelmektedir. Bu nedenle araba kaportasındaki çizikler onarılmadan önce çiziğin derinliğini belirlemek onarımın daha sağlam ve doğru olmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda araçtaki çiziğin derinliğini belirleyecek hangi onarım yöntemini tercih etmeniz gerektiğini belirleyebilirsiniz. Bunu anlamanın çeşitli yöntemleri vardır. Örneğin tırnağınızı çiziğin üzerinden dik bir açıyla geçirdiğinizde tırnağınız boyaya takılmıyorsa çiziği uzman bir yardım almadan da onarabilirsiniz. Ancak kendiniz onaracak olsanız bile bu işlemi gerçekleştirmeden önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalar mevcuttur. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Çiziği temizlemeden önce aracı yıkamanız gerekir. Çünkü aracın yüzeyindeki tozları temizlemek oluşan çiziğin daha da derinleşmesini engelleyecektir.
  • Araç kaportasındaki çizik çok derin değilse aracın rengine uygun bir çizik kalemi kullanabilirsiniz. Bu sayede oldukça kısa bir sürede aracınızın yüzeyindeki çiziği gidermenin yanı sıra boya işlemi sebebiyle meydana gelecek katman farkı durumunu önleyebilirsiniz. Çizik kalemi kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta çizik kaleminin renginin arabanın renginin aynısı olmasıdır. Bunun yanı sıra çizik kalemini kullanırken çiziğin dışına taşırmamaya özen gösterilmelidir.

Çiziklerde Hangi Durumlarda Zımpara ve Cila Kullanılır?

Bazı durumlarda araç kaportasındaki çiziğin derinliğinin fazla olması sebebiyle zımpara veya pasta cila işlemlerinin uygulanması gerekebilir. Eğer aracınızdaki çizik orta düzeyde derinse pasta cila yardımıyla çiziği ortadan kaldırabilirsiniz. Ancak çiziğin derinliği yüksekse öncelikle zımpara yardımıyla çizik yüzeyinin zımparalanması ve çiziğin etrafındaki boyanın derinliğinin çizikle dengelenmesi gerekmektedir.

Pasta Cila ile Çizikler Gider Mi?

Pasta cila araba kaportasındaki çiziklerin onarılmasında kullanılan en yaygın yöntemlerden biridir. Pasta cila uygulanmadan önce araba yüzeyinin temizlenmesi gerekmektedir. Daha sonra kullanılacak olan pasta cilanın çiziğin oluştuğu bölgeye yayılması gerekir. Bu da pasta cila makinesinin en düşük ayarıyla gerçekleştirilebilir. Yavaş yavaş cila makinesinin hızı arttırılarak ve makine sağa sola ve ileri geri hareket ettirilerek kaporta cilalanır. Söz konusu işlemler için yeterli deneyim, bilgi veya malzemeye sahip değilseniz servislerimizden araba çizikleri için randevu alabilir ve uzman teknisyenler yardımıyla arabanızdaki çizikleri giderebilirsiniz.

Benzer Blog Yazıları