Auto King

Araba Lastik Basıncı Kaç Olmalı?

Araba Lastik Basıncı Kaç Olmalı?

Otomobillerin sürüş güvenliğini ve konforlu bir şekilde yoluna devam etmesini sağlayan en önemli unsurlardan bir tanesi lastik hava basıncıdır. Araba lastik hava basıncı kaç olmalı sorusu sık sık gündeme gelir. Bunun en temel sebebi araç lastikleri kullanılmadan dursa da, aktif olarak kullanılsa da ortam koşullarına bağlı olarak hava basıncındaki değişikliğin kaçınılmaz olmasıdır.

Her geçen gün trafikteki araç sayısı arttıkça otomobil lastik hava basıncı kaç olmalı diye merak eden kişilerin sayısı da artmaktadır. Söz konusu aracın ağırlığına boyuna ve taşıma kapasitesine göre değişkenlik gösterebilmekle birlikte ortalama bir hava basıncından söyle söz etmek mümkündür. Genel olarak araçlarda 34 Psi ve 38 Psi basınç değerlerini ulaşıldığında lastiklere hava dolumu yapılması önerilir. Mühendisler tarafından lastik ölçülerine göre belirlenen hava basıncına uymak aracın güvenli bir şekilde ilerlemesi açısından oldukça önemlidir. Peki lastik hava basıncı kaç olmalı? Bu sorunun cevabını bakarken mutlaka aracın lastik ölçülerinin anlamını bilmek de önemlidir. Lastik ölçülerine göre hava basınçları şu şekildedir:

  • 195 65 R 15 lastik hava basıncı ön lastiklerde 34 Psi, arka lastiklerde 32 Psi olacak şekilde ayarlanmalıdır.
  • 205 55 R 16 lastik hava basıncı ön lastiklerde 36 Psi, arka lastiklerde 34 Psi şeklinde ayarlanmalıdır.
  • 225 45 R 17 lastik hava basıncı ön lastiklerde 38 Psi, arka lastiklerde 40 Psi basınç seviyesinde olmalıdır.
  • 22 40 R 18 lastik hava basıncı ön lastiklerde 40 Psi, arka lastiklerde 38 Psi basıncında doldurulabilir. Bu lastiklerde tüm lastikler ortalama 40 Psi seviyesinde de kullanılabilir.

Yukarıdaki listeye bakıldığında da anlaşılabileceği gibi farklı özelliklerdeki lastiklerin hava basınç değerlerinin de farklı olacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Bu değerler aracın yük ve yolcu taşıma kapasitesine göre değişkenlik gösterebilir. Böyle durumlarda “Otomobil lastik basıncı kaç olmalı?” sorusuna yanıtı alanında uzman kişiler vermelidir. Auto King Oto Ekspertiz söz konusu aracın gerekli lastik hava basıncı aralığında olup olmadığını oto ekspertiz hizmetlerinde yapacağı lastik kontrolü ile ortaya koyar.

Auto King Oto Ekspertiz sunduğu garantili oto ekspertiz hizmetleri ile alanında fark yaratır. Auto King Oto Ekspertiz araç alım satım işlemlerinden sonra da araç sahiplerinin yanındadır. Garantili oto ekspertiz raporu ile detaylı bir şekilde incelenen tüm akşamlarla ilgili ilerleyen süreçlerde bir sorun olması durumunda gerekli bakım ve onarım işlemleri Auto King Oto Ekspertiz tarafından yapılmaktadır. Bu hizmetlerinin kapsamı oto ekspertiz fiyatları üzerinde belirleyicidir. Rahat bekleme alanlarına sahip araç test merkezlerimizde oto ekspertiz hizmeti almak için daha fazla vakit kaybetmeyin. Size en yakın oto ekspertiz bayimizi hemen keşfedin. Oto ekspertiz randevu talebi oluşturarak ihtiyaç duyduğunuz hizmetlere hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Benzer Blog Yazıları