Auto King

Araba Neden Hararet Yapar?

Araba Neden Hararet Yapar?

Araba neden hararet yapar sorusu birçok kişinin merak edip araştırdığı konulardan birisidir. Araçta hararetin meydana gelmesinin çeşitli  sebepleri olsa da genelde belli başlı nedenlerden dolayı araç hararet yapar. Peki arabanın harareti neden yükselir? Araba hararet yaparsa ne olur?

Araç Neden Hararet Yapar?

Özellikle yaz aylarında sürücülerin sık sık karşılaştığı hararet sorunu kişilerde büyük bir endişe meydana getirir. Peki hararet nedir? Hararet bir şeyin fazla ısınıp çalışamaz hale gelmesidir. Arabada hararet motorun çalışması için gereken enerji salınırken motorun gereğinden fazla ısınması durumudur. Bu ısınma zaman içerisinde motorun ve motora bağlı parçaların fonksiyonlarının zarar görmesine sebep olabilir. Bu sebeple araçta hararet olmasından şüpheleniyorsanız aracın motorunu kontrol ettirmeniz ve gerekli önlemleri almanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra motorun dikkatsiz kullanımından kaçınmalısınız.

Araba Harareti Neden Yükselir?

Araç motorundaki hararetin yükselmesinin çeşitli sebepleri mevcuttur. Motor sistemi aracın çalışmasını sağlamak amacıyla çeşitli hareket mekanizmalarına sahiptir. Bu hareket enerjisinden kaynaklı olarak da parçalar arasında belirli ısınma durumları söz konusu olabilir. Bu ısınma miktarına bağlı olarak parçaları zedeleyebilir ve motorun çalışmasına olanak sağlamaz. Kısacası arabada hararet oldukça ciddi bir problemdir. Peki arabadaki hararetin kontrol altına alınması için neler yapılmalı?

Motor Neden Hararet Yapar?

Otomobil motorunun hararet yapmasının çeşitli sebepleri şunlardır:

  • Motor soğutma sisteminde meydana gelen arızalar. Örneğin hararet müşürünün bozuk olması veya yanlış ölçüm yapması, motor soğutma sıvısının yetersiz olması, motor soğutma fanının çalışmaması, devir daim pompasının bozulması ve motorda sıvı kaçağının meydana gelmesi bunlardan bazılarıdır. Motor soğutma sistemindeki arızalar motorun ısınmasının önüne geçemediğinden dolayı aracın harareti yükselir.
  • Çeşitli sürücü hataları da arabadaki hararetin yükselmesine sebep olabilir. Örneğin hatalı vites değişimi, motoru fazla zorlama ve aracın uzun süre boyunca yüksek hızda kullanılması bu hatalardan bazılarıdır.

Motor Hararet Yaparsa Ne Yapılması Gerekir?

Arabanın hararetinin yükselmesi durumunda aracı durdurup rölantide bırakırsanız aracın radyatörü soğumamasına rağmen motor çalışacak ve harareti daha da arttıracaktır. O yüzden bunun yerine ayağınızı gazdan çekip ilerlemeye devam ederek yavaşça durmanız aracınız ve sizin güvenliğiniz açısından en doğru karar olacaktır. Daha sonrasında aracın bütün camlarını açıp ısıtıcıyı açarak motor suyunun sıcaklığının düşmesine yardımcı olabilirsiniz. Bunları yaptıktan sonra siz veya bir teknisyen tarafından motor soğutma sisteminin kontrol edilmesi şarttır. Elbette hem aracınızda daha büyük sorunların meydana gelmemesi hem de güvenliğinizi korumak adına yetkili servisler tarafından soğutma sistemi kontrolünün gerçekleştirilmesi daha doğrudur. Eğer aracınız için gereken radyatör tamiri, motor soğutma sistemi muayenesi ve motor değişimi yapmak istiyorsanız aracınızı Autoking yetkililerine gönül rahatlığıyla teslim edebilirsiniz. Auto King randevusu alarak aracınızın motorunda meydana gelen her türlü sorunu kolaylıkla çözüme kavuşturabilirsiniz.

Benzer Blog Yazıları