Auto King

Araba Neden Yağ Yakar?

Araba Neden Yağ Yakar?

Bir otomobilin düzgün bir şekilde çalışmasını sağlayan bazı kritik parçaları vardır. Bu parçaların en önemlisi aracın motorudur. Otomobillerin motoru adeta kalbi gibidir. Araç motoru en temelde aracın çalışmasını ve güvenli bir şekilde seyrine devam etmesini sağlar. Öte yandan otomobil motoru düzgün çalıştığında araç optimum düzeyde enerji harcayarak yüksek performans gösterir. Bunun yanında otomobil yakıt tasarrufunu da motorun düzgün çalışmasına borcudur. Araç motorunu ilgilendiren herhangi bir sorun söz konusu olduğunda aracın kısa zamanda yüksek maliyetlere varan masraflar çıkarmasına neden olabilir. Bu nedenle araç motorundaki herhangi bir sorun çok geçmeden çözülmelidir. Önceden tespiti yapılmamış arızalanmalar çok geçmeden büyüyerek araç motoruna ciddi zararlar verebilir. Özellikle arabanın yağ yakması meselesi doğru zamanda tespit edilmediğinde büyük sorunlara yol açabilir.

Aracın Yağ Yakması Neden Olur?

Motorda birbirine sürtünen parçaların bu sürtünmesi kaynaklı ve ısınma nedeniyle birbirine zarar vermesini engellemek kadar aracılığıyla ince bir tabaka halinde motor yağı bulunur. Motor yağı sürtünmeyle çalışan parçaların birbirine zarar vermeden yüksek performansta çalışmasını sağlar. Ancak kimi durumlarda motordaki bu yağın yanma odasına kaçması söz konusu olabilir. Bu duruma aracın yağı yakması denir. Bir araç motor pistonlarındaki deformasyon, subaplarının zarar görmesi, motorun uzun süre boyunca yüksek devirde çalışması ve aracın kilometresine bağlı olarak yağ yakımı gerçekleştirebilir. Öte yandan zamanında fark edilmeyen motor yağı azalmaları nedeniyle aşınan parçalar varsa sonradan motor yağı eklense bile aralarda kalan boşluklar nedeniyle motorun yağı

yanma odasına kaçabilir. Bu durum da aracın yağ yakmasına neden olur.

Aracın yağ yaktığını anlamanın en kolay yolu yağ seviyesinin azalıp azalmadığına bakmaktır. Eğer motor yağı için bir kaçak söz konusu değilse aracın yağ yaktığını söylemek mümkündür. Araç motorunun yağ yakmasını engellemek için bu durumu neden olan parçaların değişmesi gerekir. Araç yağ yakmaya çözüm genellikle parça değişimi gerektirmektedir. Bunu yaparken de motor yağı kontrol edilirken yağ seviyesi çubuğunun neresinde olmalıdır konusuna göz atmak gerekebilir.

Özellikle ikinci el araç alıcılarının aracın motoru ile ilgili detaylı bilgilere sahip olmaları gerekir. Objektif bilgilere sahip olmak ve güvenle ikinci el araç alım satım işlemi yapabilmek için oto ekspertiz hizmetlerinden faydalanmak önemlidir. Aracın motoruyla ilgili detaylı bilgilere Auto King Oto Ekspertiz tarafından sunulan araç motor ekspertiz hizmetleri ile ulaşabilmek mümkündür. Hem alıcıların hem de satıcıların ortak bir düzlemde pazarlık etme sürecini kolaylaştırabilmek için oto ekspertiz hizmetleri atlanmaması gereken bir konudur. Auto King Oto Ekspertiz kalitesiyle sahip olacağınız tse belgeli ekspertiz raporu İle noterlerde araç alım satım işlemlerini rahatlıkla yapabilirsiniz. Tarafsız ve güvenilir oto ekspertiz hizmetlerinden Auto King Oto Ekspertiz yüksek kalite standartlarında faydalanmak için tek yapmanız gereken size en yakın oto ekspertiz noktasını keşfetmek. Autoking oto ekspertiz randevusu olarak hızlı ve kolay bir şekilde ekspertiz raporunuz ulaşabilirsiniz.

Benzer Blog Yazıları