Auto King

Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Özellikle ikinci el araç almaya veya satmaya karar verdiyseniz bir çok konu başlığı gündemimizde girebilir. İkinci el araç piyasalarında alıcı ve satıcıların en çok merak ettiği konuların başında araç değer kaybı gelmektedir. Araçta değer kaybı konusunda bilinmesi gereken bazı konu başlıkları vardır. Bu başlıklar kısaca; araç değer kaybı şartlarının neler olduğu, hesaplamanın nasıl yapıldığı ve kazada değer kaybı nasıl alınır gibi konulardır. Araç satmaya karar verdiyseniz bu konular oldukça büyük önem taşımaktadır. Araç değer kaybı ikinci el araç piyasasını takip eden herkesin bilmesi gereken önemli bir meseledir.

Bir araç kaza yaptıysa bu durum aracın değerinde bir düşüşe neden olacaktır. Kaza yapan ve bu kazanın ardından gerekli onarım işlemlerinin yapılması durumunda dahi araç değer kaybına yol açar. Aracın değerindeki bu düşüşe araç değer kaybı denir. Araç değer kaybı yargıtay tarafından hasarlı olan aracın hasarı giderildikten sonra ki değeri arasındaki farkı ifade eder şeklinde açıklanmaktadır. Hasar oranına göre oluşan değer kaybının alınması ile ilgili kimi şartlar söz konusudur.

Değer Kaybı Alma Şartları

Araç değer kaybı alınabilmesi için şartların bilinmesi gerekir. Değer kaybı alma şartları:

  • Kaza gerçekleştikten sonra taraflardan birinin %100 kusurlu olması gerekmektedir. Bunun sınırı bir tarafın %50 kusurlu olmasıdır.
  • Söz konusu kazanın üzerinden maksimum iki yıldan daha fazla geçmiş olmaması gerekir.
  • Daha önce meydana gelen bir hasarın söz konusu hasarla ilgili talep edilecek değer kaybına ilişkin bölgelerin farklı olması gerekmektedir.
  • Yüksek yaş ve kilometrede olan araçların değer kaybı hesaplamasını yeni araçlara göre miktarın daha düşük olacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

İkinci el araç satacak olan kişiler için araç değer kaybı nedir ve nasıl hesaplanır diye sıklıkla merak edilmektedir. Araçta değer kaybı hesaplanırken birçok faktör dikkate alınır. Aracın daha önce bir hasarın olup olmadığını, kaç kilometrede olduğunu marka ve modeli güncel değeri gibi birçok unsur dikkate alınarak hesaplama yapılır.

Araç değer kaybı oto ekspertiz raporları ile ortaya koymaktadır. Auto King Oto Ekspertiz güvenilir ve kaliteli hizmetler sunar. Otomotiv sektöründe 20 yılı aşan uzmanlığı ile hizmet veren Auto King Oto Ekspertiz size uygun ekspertiz paketleri ile ihtiyacınıza karşılık vermektedir. Oto ekspertiz fiyatları seçeceğiniz oto ekspertiz hizmetinin kapsamı bağlamında belirlenmektedir. Auto King Oto Ekspertiz araç test merkezi yüksek teknolojik ekipmanlarla ve eğitimli profesyoneller tarafından oto ekspertiz hizmeti sunmaktadır. Araç değer kaybı ekspertiz raporu ücreti hakkında detaylı bilgiler için Auto King Oto Ekspertiz bayilerini ziyaret edebilirsiniz. Size en yakın oto ekspertiz noktasından randevunuzu oluşturmak için geç kalmayın. Hızlı ve kolay Auto King Oto Ekspertiz randevusu için hemen tıklayın.

Benzer Blog Yazıları