Auto King

Araçta Değer Kaybı Nedir?

Araçta Değer Kaybı Nedir?

Bir araç kaza yaptıysa bu durum aracın değerinde bir düşüşe neden olacaktır. Kaza yapan ve bu kazanın ardından gerekli onarım işlemleri yapılan araç değer kaybına uğrar. Aracın değerindeki bu düşüşe araç değer kaybı denir. Araç değer kaybı Yargıtay tarafından hasarlı olan aracın hasarı giderildikten sonra ki değeri arasındaki farkı ifade eder şeklinde açıklanmaktadır. Hasar oranına göre oluşan değer kaybının alınması ile ilgili şartlar söz konusudur.

Özellikle ikinci el piyasasında alıcı ve satıcıların araçta değer kaybı konusunda gittikçe daha çok bilgiye sahip olduğunu ve bu konuda bilincin arttığını söylemek mümkün. Kaza yapıldıktan sonra tamir edilerek satılmak istenen aracın değer kaybını kusurlu olan taraf karşılar karşılar. Bu nedenle günümüzde hasar değer kaybı nedir sorusunun yanıtını bilmek önem taşımaktadır.

Araç değer kaybı bir kaza sonucunda ortaya çıkan hasarın araçtaki değer düşüşünü ifade eder. İki tarafı olan bir kazada ortaya çıkan hasar nedeniyle araçtaki değer düşüşünün tazmini araç değer kaybı şeklinde ifade edilir. Herhangi bir kaza durumunda aracın hasar gören parçalarının Onarılmış olması durumunda dahi aracın ikinci el değerinde bir düşüş meydana gelir. Araç sahibinin %100 hatalı olmadığı durumlarda ortaya çıkan bu değer düşüklüğü sigorta Tahkim Komisyonu tarafından karşılanır. Böylece ikinci el araç satıcılarının uğrayacağı hem maddi hem de manevi kayıplarının önüne geçilmesi amaçlanır.

Araç değer kaybı için oto ekspertiz hizmetlerinden faydalanmak ve ekspertiz raporu ile sigorta Tahkim Komisyonu’na başvurmak en etkili yöntemdir. Araç değer kaybı alabilmek için gerekli olan kimi şartlar söz konusudur.

  • Söz konusu kazanın üzerinden maksimum iki yıldan fazla geçmiş olması
  • Araç değer kaybı isteyecek kazada %100 kusurlu olan taraf olunmaması
  • Araçta bir hasarın oluşmuş olması ve muhasara onarılması
  • değer kaybına söz konusu olan onarılmış hasarın önceden işlemden geçmiş olmaması

Araç değer kaybı oto ekspertiz raporu ücreti hakkında bilgileri Auto King Oto Ekspertiz kalite ve güvencesiyle alanında uzman kişiler tarafından öğrenebilirsiniz. Oto ekspertiz alanında tarafsız, hızlı, güvenilir hizmet veren Auto King Oto Ekspertiz yüksek memnuniyet sunar. Auto King Oto Ekspertiz yüksek teknolojiye sahip araç test merkezlerinde uzman ekibiyle hizmet vermektedir. Üstün hizmet kalitesi adeta tescil edilmiş olan Auto King Oto Ekspertiz tse belgeli ekspertiz raporuna sahip olmanızı sağlar. TSE belgeli oto ekspertiz ile noterlerde ikinci el araç alım satım işlemlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Auto King Oto Ekspertiz 3 ay/5000 km garantili oto ekspertiz sunar. Garantili oto ekspertiz raporunuz ile ikinci el araç satın aldıktan sonra da söz konusu araçla ilgili gerekli olan onarım işlemleri Auto King Oto Ekspertiz tarafından yapılır. Ayrıca bir yıl boyunca çekici ve yol yardım hizmetine de sahip olursunuz. En yakın oto ekspertiz noktası size çok yakın. Autoking oto ekspertiz randevusu için hemen tıklayın.

Benzer Blog Yazıları