Auto King

Araba Cam Filmi Numaraları

Araba Cam Filmi Numaraları

Camlarını filmle kaplatmak isteyen araç sahipleri, yasalara uyarak ve camlarının içini koruyarak istedikleri görüntüyü koruyabilirler. Cam filmi, aracınızın içinin dışarıdan görünmesini engeller. Ayrıca güneşten gelen UV ışınlarını engelleyerek araba koltuklarınızın rengini de korur. Bu sayede özellikle yaz aylarında odanın soğutulması daha konforlu hale getirilebilir. Cam filmlerinin sayısı ışık iletimine, sürücünün görüş açısına ve arka cam için kullanılıp kullanılmadığına bağlıdır. En yaygın kullanılan cam filmleri 1 ila 4 numaradır.

Cam Filmi Koyuluk Dereceleri

Araba cam filmi numaraları cam filmlerinin geçirgenlik seviyesine göre belirlenir. Numara arttıkça camın rengi koyulaşır ve filmin ışık geçirgenliği azalır. Güvenli bir trafik sahası oluşturabilmek adına cam filmini koyuluğu oldukça büyük bir önem arz eder. Sürücünün 1880 dereceyi kapsayacak biçimde çevresini görebilmesi için ön ve arka camlara takılacak filmlerin koyuluğuna dikkat edilmesi gerekir. Cam filmi numaralarına göre ışık geçirgenliği şunlardır:

1 Numara Cam Filmi

1 Numara cam filmi genelde arka camlarda kullanılan ve sürücünün görüşünü etkilemeyen cam filmi türüdür. 1 numara cam filminin ışık geçirgenliği %85 kadardır. Işık geçirgenliği yüksek olsa da sürüş güvenliği açısından aracın bazı camlarına 1 numara cam filmi yerleştirmek gerekebilir.

2 Numara Cam Filmi

Trafik kurallarında hayata geçirilen kurallara göre aracın ön camında görüş alanı 180 derece olarak belirlenmiştir. Bunu hesaba katarsak camın toplam ışık geçirgenliğinin en %70 olması gerektiği sonucuna varabiliriz. Aksi takdirde ön camda sürücünün görüş problemi yaşaması olasıdır. 2 numara cam filmi için ışık geçirgenliği oranına baktığımızda ise bunun %70 ve %75 arasında değişiklik gösterdiğini görebiliriz. Bundan dolayı aracın sürücüsünün görüş kalitesini arttırıp güvenli bir sürüş deneyimi yaşamak adına ön ve iç camlarda 2 numara cam filmi tercih edilebilir.

3 Numara Cam Filmi ve 4 Numara Cam Filmi

3 numara cam filmi sürücünün görüşünün bazı kısımlarını engeller ve bu sebepten dolayı kullanımı tavsiye edilmez. 3 numara cam filminin ışık geçirgenlik oranı %55 tir. Yalnızca %40 ışık geçirgenliği olan 4 numara cam filmi ise sürücünün görüşünü çok kritik bir ölçüde engeller dolayısıyla bu tür cam filminin kullanımı yasaktır.

En İyi Cam Filmi Kaç Numara?

En sık tercih edilen cam filmi 2 numara cam filmidir. Bunun sebebi diğer cam filmlerine göre daha mat bir görünümde olup aynı zamanda sürüş rahatlığını sağlayabilmesidir. Aracın ön, arka ve yan camlarında 2 numara cam filmi tercih edilebilir. Cam filmleri aracınızın camlarına veya camların bağlantı bölgelerine hiçbir şekilde zarar vermez. Bundan dolayı sağlam ve uzun ömürlü olduğu anlaşılan cam filmlerinin kullanımı oldukça rahattır. Işık geçirgenliği en az %70 olduğu için 2 numara cam filmi gece yolculuklarında oldukça kullanışlıdır.

İdeal Cam Filmi Numarası

Renkli cam filmlerinin kullanımı veya cam filmlerinin boyanması tercih edilebilen bir opsiyon olsa da bazı araçlarda yasaktır ve trafik cezalarının alınmasına yol açabilir. Bu sebeple cam filmi yaptırmak istiyorsanız güncel trafik kurallarını kontrol edip buna göre işlem yapmak en mantıklısı olacaktır. Genel anlamda ışık geçirgenliği yüksek cam filmlerinin kullanımı tavsiye edilmektedir. Ön camlar ve arka camlar için trafik kuralları farklıdır. Bu sebeple profesyonel birine danışabilirsiniz. Bizi arayarak ya da sitemizden Autoking online randevu alarak cam filmlerini uzman teknisyenlerimiz ile yaptırabilirsiniz. Autoking servislerinde cam filmi nasıl sökülür sorusuna ve çok daha fazlasına cevap bulabilirsiniz.

Benzer Blog Yazıları