Auto King

Debriyaj Ne İşe Yarar?

Debriyaj Ne İşe Yarar?

Debriyaj kullanımı otomobil kullanmaya yeni başlayan sürücüler için biraz kafa karıştırıcı bir kavram olarak geliyor. Bundan dolayı yeni otomobil kullanmaya başlayan kişiler genellikle otomatik şanzımana sahip araçları tercih ediyor. Debriyajlı araçların ilk kullanım süreci ne kadar göze zor gelse de zamanla alışılması ve kullanımı kolay hale gelmektedir. Debriyaj hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Autoking yetkilileri ile iletişime geçerek kolaylıkla yardım alabilirsiniz. Şimdi gelin birlikte debriyaj ne işe yarar ve debriyaj ne demek soruları hakkında daha fazla bilgi sahibi olalım. Ayrıca her türlü iç aksam kontrolü, mekanik ekspertiz ve TSE belgeli ekspertiz hizmeti için en güvenilir adres olan Autoking Oto Ekspertiz’den dilediğiniz zaman kolaylıkla hizmet alabilmeniz mümkündür. Uzun kuyruklar beklemeden zamanınızdan tasarruf ederek bir ekspertiz hizmeti almak istiyorsanız Autoking servisleri ile iletişime geçmeniz yeterlidir. Bunlara ek olarak debriyaj balatası biterse ne olurdebriyaj neden takılı kalır ve debriyaj üst merkezi arızası nasıl anlaşılır gibi soruların cevabını bulmak için Autoking Oto Ekspertiz uzmanlığına güvenerek kolaylıkla yardım alabilirsiniz.

Debriyaj Ne İşe Yarar?

Debriyaj temelinde aracın hareket etmesini ve vites değişikliği yapmasını sağlayan bir sistemdir. Ayrıca motorun ürettiği itme gücünden maksimum düzeyde faydalanmanızı da sağlar. Yani debriyajı motordan aldığı itiş gücünü tekerleklere aktarması şeklinde tanımlayabiliriz. Gelin şimdi birlikte debriyaj nasıl çalışır daha fazla bilgi sahibi olalım.

Debriyaj Nasıl Çalışır?

Debriyaj sistemi, vites ile motor arasında bir tür bağ kurarak, aracınızı hızlandırmak veya yavaşlatmak istediğinizde vites değişikliği yapmanızı sağlıyor. Böylelikle seyir halindeki otomobilinizde herhangi bir sorun olmadan istediğiniz hıza çıkabilir veya inebilirsiniz. Vites değişikliği olmadan veya debriyaj çalışmadan dengesiz bir şekilde hız yapmak ve anlık olarak yavaşlamak motora oldukça zarar veren nedenlerden birisidir.

Sürtünme kuvveti prensibi ile çalışan debriyaj sistemini incelediğimizde debriyaj balatası, bilye ve baskı olmak üzere temel üç parça bizleri karşılıyor. Debriyaj sistemi dişli bir yapıya sahiptir. Otomobilinizi çalıştırdığınızda dolayısıyla baskı balatayı da harekete geçirmiş oluyorsunuz. Bilye de bu iki parçanın arasında yer alıyor. Sürücü debriyaja yüklendiğinde bilye baskı parçasına basınç uygulayarak balatayı boş duruma almış oluyor. Böylelikle siz aracınızda vites kolunu hareket ettirdiğinizde dişlilerin hareketi sorunsuz bir şekilde gerçekleşiyor. Sürücü ayağını debriyajdan çektiğinde ise mevcut güç tekrardan şanzımana iletiliyor.

Debriyaj hidrolik yağı azalırsa ne olur gibi ve daha birçok soru ile zihninizi yormadan sadece ihtiyacınız olan hizmeti en kaliteli ve güvenilir bir şekilde almak istiyorsanız, içiniz rahat bir şekilde Autoking Oto Ekspertiz servis hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Sitemiz üzerinden de oto ekspertiz randevusu oluşturabilirsiniz.

Benzer Blog Yazıları