Auto King

Debriyaj Üst Merkezi Arızası Nasıl Anlaşılır?

Debriyaj Üst Merkezi Arızası Nasıl Anlaşılır?

Debriyaj aracın harekete gelmesini sağlayan motor enerjisini şanzımana iletmekle görevli olan ve çeşitli aşamalardan oluşan bir mekanizmadır. Araçlarda herhangi bir arıza olmadığında debriyaj orta seviyelerde kavrama noktasına sahiptir. Eğer debriyaj üst merkezi denilen hidrolik yardımı ile debriyajın hareket etmesini sağlayan bir aksamdır. Debriyaj üst merkezinin arızalanması durumunda debriyaj pedalının kavrama seviyesi değişir. Böyle bir durumda da debriyaj pedalı daha yukarıda bir seviyede kavrana yapar. Bu durum da vites geçişlerinde ve aracın kalkışında zorlanmaya sebebiyet verir.

Debriyaj Sorunu Nasıl Anlaşılır?

Aracın debriyaj pedalının seviyesindeki değişiklik debriyaj üst merkezindeki bir arıza nedeniyle olabilir. Böyle bir durumda aracın rahat ve konforlu bir şekilde kullanılmasının önüne geçen titreşim ve sarsılmalar meydana gelir. Şu koşullarda aracınızın debriyajında bir sorun olması muhtemeldir:

  • Yokuşlarda kalmak zorlaşır
  • Vites geçişlerinde kaçırmalar olur.
  • Vites geçişlerinde ses ve titreşim olur.
  • Debriyaj hareketlerinde sarsılmalar meydana gelir.

Debriyaj Merkezi Bozulursa Ne Olur?

Debriyaj merkezinin herhangi bir durumda bozulması normal olmayan bir durumun habercisidir. Bu nedenle Debriyaj yumuşaması neden olur? ve Debriyaj kaçırması neden olur? diye sıklıkla merak edilir. Debriyaj yumuşaması, debriyaj üst merkezi arızasından farklı olarak debriyajın çok kolay basılmaya başlaması anlamına gelir. Bu durumun nedeni genellikle sızdıran bir hortum olabilir. Debriyajın kaçırması da baskı ve balatalardaki bir yağlanma nedeniyle olabilir. Bu yağlanma nedeniyle volana tam bir tutunma gerçekleşmez ce debriyaj kaçma yapar. Aracın debriyajı ile ilgili bir durum nedeniyle merkezi değiştiyse uzman bir göz tarafından teknolojik ekipmanlarla değerlendirme yapılmalıdır.

Aracın debriyaj sisteminde bir sorun yoldan kalmalara neden olabilir. Bu durum da yolcu ve sürücüleri zor durumda bırakabilir. Dolayısıyla aracın belirli periyotlarda bakıma girmesi önemlidir. Periyodik bakımların mutlaka atlanmaması aracın debriyaj sisteminde bir sorunun olup olmadığını anlamak açısından kritik bir yere sahiptir.

Debriyaj üst merkezi sorunu, debriyaj yağının azalması veya aracın debriyajı ile ilişkili olabilecek herhangi bir sorunda aracın kilometresi ve kullanım şekli ile ilgili konular oldukça belirleyici rol oynamaktadır. Özellikle ikinci el araçlarda dışarıdan bakan bir gözün hemen anlayamayacağı kimi sorunlar söz konusu olabilir. Dolayısıyla ikinci el piyasasını değerlendirmek isteyen herkesin mutlaka aracın geçmişine, bir o kadar da yakın zamanda sorun çıkarma ihtimali olan parçalarına dair bilgi sahibi olması önemlidir. Aracın güncel durumuna ilişkin bir çok bilgi aracın piyasa değerinin korurken sonradan oluşabilecek yüksek maliyetler nedeniyle pazarlığa konu olabilir. Hem alıcıların hem de satıcıların bu bilgileri kolay, hızlı ve objektif bir şekilde güvenilir ellerden alması mümkündür. Auto King Oto Ekspertiz otomotiv sektöründe uzun yıllara dayanan tecrübesi ve uzmanlığı ile güvenilir oto ekspertiz raporlarına ulaşmanızı sağlar.

Benzer Blog Yazıları