Auto King

Araç Değer Kaybı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Araç Değer Kaybı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Günümüzde gittikçe hareketlenen ikinci el araç piyasasında bilinmesi gereken kimi önemli başlıklar vardır. Özellikle ikinci el araçlarda aracın değerini belirlemek önemli bir mesele haline gelmektedir. Bu durumda karşımıza araç değer kaybı meselesi çıkmaktadır. Araç değer kaybı bir kaza durumunda ortaya çıkabilecek değer kaybını karşı taraftan tazmin etmek için bilinmesi gereken önemli bir meseledir.

Kaza yapan araç sahipleri söz konusu aracı tamir ettikten sonra hemen satmak isteyebilir. Bu durumda aracın kusurlarının giderilmesi nedeniyle aracın değerinin düşmesi söz konusudur. Aracın değerinin düşmesi nedeniyle ortaya çıkan değer kaybı kusurlu olan taraf tarafından karşılanmaktadır. O eğer karşı taraf %100 hatalı ise veya siz en fazla %50 hatalıysanız değer kaybı talep edebilirsiniz. Söz konusu kazanın üzerinden maksimum iki yıl geçmemişse belirli bir prosedürü takip ederek değer kaybı başvurusu yapabilir ve uygun hesaplamalarla değer kaybımızı ortaya koyabilirsiniz. Peki değer kaybın başvurusu ne zaman yapılır?

Değer Kaybı Başvurusu Ne Zaman Yapılır?

Değer kaybı başvurusu söz konusu kazadan maksimum iki yıl sonraya kadar yapılabileceğini göz önünde bulundurmak önemlidir. Birçok yöntem ile değer kaybı başvurusu yapılabilir. Sigorta Tahkim Komisyonu, İcra Takibi veya asliye ticaret mahkemelerinde dava yolu ile araç değer kaybı talep edilebilir. Araç sahiplerinin için en kolay ve etkili yol Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvurmaktır.

Söz konusu kazanın üzerinden en fazla iki yıl geçmemişse ve hatalı %100 karşı tarafsa ilgili bu mecralara başvurularak araç değer kaybı alınabilir. Araç değer kaybının ne kadar olduğunu ortaya koymak için etkili yöntem oto ekspertiz hizmetleridir. Söz konusu kazanın ardından aracın değerindeki düşüşü ortaya koymak ve araç değer kaybına başvurabilmek için ekspertiz raporuna sahip olmak önemlidir. Araç değer kaybı ekspertiz raporu ücreti hakkında bilgi almak için Auto King Oto Ekspertiz noktalarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Araçta değer kaybı söz konusu ise bu durumu ortaya açık ve net bir şekilde koyabilmek açısından oto ekspertiz alanında kaliteli ve güvenilir hizmete ulaşmak oldukça önemlidir. Uzun yıllardır bu alanda faaliyet gösteren ve yüksek teknolojik standartlar ile donattığı eğitimli ekibiyle hizmet veren Auto King Oto Ekspertiz kaliteli hizmet sunar. Sunduğu TSE belgeli ekspertiz raporları ile garantili ekspertiz hizmet sunan Auto King Oto Ekspertiz yüksek memnuniyeti hedefler. Size en yakın oto ekspertiz bayimizi hemen keşfedin. Autoking oto ekspertiz randevusu alarak size uygun gün ve saatte işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Benzer Blog Yazıları