Auto King

Eksantirik Milli Arızası Belirtileri

Eksantirik Milli Arızası Belirtileri

Krank Sensörü Arızası

Krank sensörü veya eksantrik sensörü arızası hakkında bilgi edinmeden önce krank sensörü nedir sorusunun cevabını öğrenmek gereklidir. Krank sensörü veya volan sensörü motorun devir sayısını ölçmek için kullanılan elektronik bir aksamdır. Motorun devir sayısının belirlenmesi araç kullanımında hayati bir öneme sahiptir. Krank sensörünün arızalanması durumunda düzensiz vites geçişleri gibi sorunlardan dolayı motor ömrü azalabilmektedir. Peki krank devir sensörü arızası nedir ve krank sensörü belirtileri nelerdir?

Krank Sensörü Arızası Nasıl Belirlenir?

Krank sensöründe meydana gelen herhangi bir arıza aracınızın verimsiz çalışmasına yol açabilmektedir. Peki krank sensörü arıza belirtileri nelerdir?

  • Aracın marş alıp sonrasında çalışmaması
  • Rölanti durumunda dengesiz devir alma durumunun meydana gelmesi
  • Aracın seyir halindeyken stop etmesi
  • Aracın sesli ve titreşimli bir şekilde çalışması

Bu belirtiler krank mili arızalarının en belirgin göstergelerindendir. Eğer zamanında tamir edilmezse krank sensörü arızası motorun çalışmasını engelleyecek boyutlara ulaşır. Bu sebeple bir sorun olduğu sezildiği anda gerekli kontrollerin yapılması şarttır. Mekanik ekspertiz veya motor ekspertiz işlemleri bu durumlarda oldukça önemlidir. Peki expertizde her şey çıkar mı? Ekspertiz esnasında detaylı kontroller yapıldığından dolayı krank sensörü veya eksantrik mili arızası belirtileri kolaylıkla tespit edilir ve gerekli işlemler yapılır. Anında müdahale etmek aynı zamanda uzun vadede bütçeniz için en doğrusu olacaktır. Halihazırda krank milinden kaynaklı sorunları tamir etmek masraflı işlemleri gerektirmektedir. Bu sorunlar büyüyüp motora zarar verdiğinde bu masrafa bir de motorun tamir veya değişim ücreti de eklenecektir.

Krank Sensörü Neden Bozulur?

Elektronik parçaların çoğunda olduğu gibi araç içi sensörler de zaman içerisinde arızalanabilir, hasar görebilir, eskiyebilir veya ömürleri bitebilir. Doğal gelişen sebepler dışında krank sensörünnü arızalanmasına yol açan dış etkenler de mevcuttur. Bunlardan bazıları aracın kullanım şekli, aracın düzenli kontrollerinin gerçekleştilmemesi, hava veya yol şartlarıdır. Kısacası bütün araçlar gibi krank sensörü de özenli ve verimli kullanılmadığı takdirde arızalanabilir.

Eksantrik Mili Sensörü Arızası

Aracınız seyir halindeyken eksantrik kam mili sensörü arızalandığı takdirde motorunu bir süre daha çalışmaya devam eder. Ancak durmanız veya stop etmeniz durumunda eksantrik mili sensörü arızalı bir aracı tekrar çalıştıramazsınız. Böyle bir durumla karşılaştığınız takdirde seyir halinde dikkatli olmanız ve en yakınınızdaki servise gitmeniz gerekmektedir. Bu süre zarfı içerisinde mümkün olduğu kadar aracı durdurmamaya çalışmalısınız. Aracı durdurmak zorunda kaldığınız takdirde çekici çağırmanız gerekmektedir.

Aracınızın içerisinde bulunan sensörler hem sürüş güvenliğiniz açısından hem de konforlu bir sürüş deneyimi yaşamanız açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle eksantrik mili sensörü ya da krank sensörü arızaları ile karşılaştığınızda olabildiğince kısa bir sürede gerekli kontrolleri yaptırmanız en doğrusu olacaktır. Düzenli bakımları yaptırmayı ihmal etmemeniz oldukça değerlidir. Ekspertiz işlemleri ve daha fazlası konusunda Autoking Oto Ekspertiz’e güvenebilirsiniz. Size verilen detaylı araç ekspertiz raporu sayesinde aracınızdaki problemleri ve gerekli çözümleri rahatlıkla öğrenebilir ve garantili hizmetlerden faydalanabilir ve sitemiz üzerinden oto ekspertiz randevusu oluşturabilirsiniz.

Benzer Blog Yazıları