Auto King

ERP Çarpma Nedir?

ERP Çarpma Nedir?

Özellikle ikinci el araç almak isteyenlerin bilgi sahibi olması gereken konulardan biri de ERP çarpma raporunun ne olduğu ve ne anlama geldiğidir.  ERP çarpma ne demek? ERP çarpma raporu eksper raporlu çarpma anlamına gelmektedir. Kaza anında meydana gelen hasarların sigorta şirketleri tarafından incelenmesi durumunda hazırlanan rapora ERP çarpma raporu denir. ERP çarpma raporu alan bir araç sahibi sigorta şirketinden nakit olarak hasarın onarım bedelini alıp aracın onarımını dilediği bir serviste gerçekleştirebilir. Yani ERP çarpma raporu hasarlı aracın sigorta şirketi tarafından onarılmadığı anlamına gelir. Ancak ERP çarpma raporu her kaza veya hasar durumunda verilmez. Örneğin kaza esnasında kusurlu olan taraf sizseniz ERP çarpma raporu alamazsınız. Bunun yanı sıra kaza sonucu kullanılamaz hale gelen araçlar için ERP çarpma raporu oluşturulmaz. Peki ERP ağır hasarlı ne demek? ERP çarpma nasıl oluşturulur?

ERP Çarpma Nasıl Yapılır?

ERP çarpma işlemi KTT çarpma işleminden farklı olarak gerçekleştirilir. ERP çarpma işlemi tutanak aracılığıyla değil sigorta şirketi tarafından yapılır. Sigorta şirketinin gerekli incelemeleri yaparak ve belgeleri hazırlayarak gerçekleştirdiği ERP çarpma işlemi görece uzun sürede gerçekleştirilmektedir. ERP çarpma işlemi gerçekleştirilirken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar mevcuttur. ERP işlemi gerçekleştirilmiş araçlarda aracın hasar bedeli araç sahibine ödenir. Bu süreç sigorta şirketlerinin araç modelinin orijinal parça fiyatlarını hesaplaması aracılığıyla gerçekleştirilir. Ancak eğer araçta ikinci el bir parça hasarı mevcutsa sigorta şirketleri ödenek miktarında değişiklik yapabilir.

ERP Çarpma Hasar Kaydı Nedir?

Aracınız için ERP işlemi sorgulamasını hızlı bir şekilde sağlayabilirsiniz. Ancak hasar kayıtlarında ERP çarpma işlemleri görünmemektedir. ERP hasar kaydı sigorta şirketi tarafından belgelendiği için ERP çarpma raporunu ekspertiz işlemi gerçekleştirerek görebilirsiniz. Bunun yanı sıra ERP çarpma raporunda hizmet bedeli belirtilmez, bunun yerine hasarın meydana geldiği araç parçaları ve gerçekleştirilen değişim ve onarım işlemleri belgelenir. Ekspertiz aracılığıyla ERP çarpma raporu görüntülemek istiyorsanız Autoking randevusu alarak rahatlıkla hasar kaydına ulaşabilirsiniz. Aracınızın ihtiyacı olan bütün işlemleri gerçekleştirmek için Autoking servislerine güvenebilirsiniz.

ERP Ağır Hasarlı Ne Demek?

ERP çarpma sorgulaması SMS aracılığı ile yapıldığında ekspertiz raporuyla kayıtlı kasar kaydına ulaşabilirsiniz. Peki ERP ağır hasar kaydı nedir? ERP ağır hasar kaydı, ekspertiz sonrası detaylı bir şekilde hazırlanan hasar raporuna denir. Eksperin böyle detaylı bir rapor hazırlaması sonucunda sigorta şirketinin araç sahibine yapacağı ödeme netleşmiş olur. Üstelik bütün hasarlar detaylı bir şekilde not edildiği için aracın onarımı gerçekleştirilirken bir hasarın gözden kaçması önlenmiş olur.

ERP Hasar Kaydı Sildirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Ağır hasar raporu olan bir aracın hasar kaydını sildirmek oldukça zordur. Bu işlemin gerçekleştirilebilmesi için aracın ERP hasar raporunda hatalı bir bilginin bulunması gerekir. Aksi takdirde hasar raporunun silinmesi mümkün olmayacaktır. Eğer ERP hasar kaydında hatalı bir bilginin bulunduğunu düşünüyorsanız Sigorta Bilgi Merkezi’ne başvurabilirsiniz. Gerekli bilgileri sigorta merkezine ilettikten sonra ERP çarpma raporu sildirmesi başvurusu yapabilirsiniz.

Benzer Blog Yazıları