Auto King

KTT Çarpma Ne Demek?

KTT Çarpma Ne Demek?

 

Özellikle ikinci el araç almak isteyen kişilerin KTT çarpma ve ERP çarpma işlemleri hakkında bilgi sahibi olması büyük önem arz etmektedir. KTT çarpma ne demek konusu araç sahiplerinin ve araç satın almak isteyenlerin sık sık sorduğu bir konudur. Peki KTT çarpma nedir? KTT çarpma ne işe yarar? KTT çarpma raporuna nereden ulaşılabilir?

KTT, Kaza Tespit Raporu’nun kısaltılmış halidir. Kaza Tespit Raporu araç satın alınırken dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biridir. Trafik skalasının küçük olması ve hasar sebebiyle aracın yoluna devam edebilmesi durumunda kullanılan KTT raporu kazaya karışan sürücülerin uzun süre trafikte takılı kalmasının önüne geçerek birçok sürücüyü mağdur olmaktan kurtarmaktadır. Bunun yanı sıra KTT çarpma raporu online olarak da takip edilebildiğinden araç satın alırken ulaşılması oldukça kolay bir belgedir.

KTT Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç üzerinde KTT sorgulaması yapmak oldukça kolaydır. Telefon üzerinden mesaj yoluyla KTT yazarak ve plaka bilgisi girilerek 5664’e SMS gönderebilirsiniz. Bütün operatörler üzerinden gerçekleştirilebilen bu işlem sayesinde KTT araması işlemini hızlıca gerçekleştirebilirsiniz. Bu arama sayesinde bilgi edinmek istediğiniz aracın herhangi bir kazaya karışıp karışmadığının kontrolünü pratik bir şekilde sağlayabilirsiniz. KTT sorgulaması aynı zamanda TC kimlik numarası yardımıyla da gerçekleştirilebilir. KTT raporunun sorgulanması durumunda bahsi geçen aracın sahibinin kaza tutanak bilgilerine de ulaşılabilir. Ancak KTT sorgulaması yapmak istediğiniz aracın kaza bilgileri polis veya jandarma tarafından kaydedilmişse mesaj yoluyla tutanaklara ulaşmanız mümkün değildir. Bunun yanı sıra aracın hasar raporlarına ulaşmak için sigorta şirketinin kasko hasar ödemelerine de bakılabilir.

KTT Hangi Durumlarda Tutulur?

Kaza Tespit Tutanağı olarak bilinen KTT genellikle maddi hasarın mevcut olduğu görece ufak trafik kazalarında kazanın kayıt altına alınması amacıyla tutulan ve polis aracılığına ihtiyaç duyulmayan bir tutanak çeşididir. KTT çarpma kazadan etkilenen tarafların anlaşması sonucunda tutulur. Bu sayede de trafikte bir sıkışıklık yaratılmadan ve tarafların vakit kaybetmesi önlenerek kaza tutanağı gerçekleştirilebilir. Hem trafik kazalarının kaydedilmesini hem de pek çok kişiyi etkileyebilecek zaman kayıplarının yaşanmasını engelleyen KTT çarpma raporunun geçerlilik süresi ortalama 2 senedir.

Eğer kaza esnasında bir kişinin yaralanması, ölmesi veya olay yerinden kaçması gibi durumlarla karşılaşılırsa görgü tespit tutanağının tutulması gerekmektedir. Görgü tespit tutanağı kolluk kuvvetleri tarafından hazırlanır ve kazanın nasıl gerçekleştiği konusunda detaylı bilgi içerir. Bu sayede hatalı taraflar anlaşılabilir ve kimsenin mağdur olmaması sağlanmaya çalışılır. KTT çarpma sorgulaması yapmak için araç hasar kaza sorgula yazarak çarpma sorgulaması gerçekleştirebilirsiniz. Auto King randevusu alarak aracın sahip olduğu KTT raporları hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Bunun yanı sıra aracın kaza sebebiyle sahip olduğu hasarları öğrenebilir ve gerekli onarım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Benzer Blog Yazıları