Auto King

Hibrit Araba Nedir, Nasıl Çalışır?

Hibrit Araba Nedir, Nasıl Çalışır?

Çeşitli enerji kaynaklarının bir arada kullanılması hayatımızın diğer alanlarında olduğu gibi otomobil sektöründe de kendini gösteriyor. Hibrit araç kavramı da keyifli sürüş ve yakıt tasarrufunun kesişim noktası olarak adlandırılabilir. Hem sürücüye keyifli bir sürü deneyimi yaratıp hem de çevre dostu olma imkanı sağlayan hibrit araçlar günden güne yaygınlaşıyor. Peki hibrit araba nedir veya hibrit otomobil ne demek? Hibrit araçlar fosil enerji ve elektrik enerjisinin bir arada işlev gördüğü otomobillerdir. Yani hibrit araçlarda iki farklı motor yapısı mevcuttur. Günden güne artan insan nüfusunun çevreye verdiği zararı sürüş deneyimini de negatif etkilemeden azaltmak için mühendislerin el birliğiyle ürettiği hibrit araçların oldukça kullanışlı olduğunu söylemek mümkündür. Sürüş esnasında benzin ile çalışan motorunu aktif hale getiren hibrit araçlar, trafiğin sıkışık olduğu durumlarda elektrikli motorunu devreye sokarak gereksiz fosil yakıt kullanımına engel olmaktadır. Peki hibrit araba nasıl çalışır?

Hibrit Otomobiller Nasıl Çalışır?

Hibrit araçlar benzinle çalışan motor ve elektrikli motorun bir arada bulunduğu, enerji verimliliğini sağlayan araçlardır. Hibrit araçların çalışma prensibi ise herhangi bir dış güce, yani fosil yakıta, ihtiyaç duymadan yüksek verimde çalışabilmesidir. Hibrit teknoloji ile çalışan araçlarda elektrikle çalışan motor ve benzinle çalışan motor paralel veya seri bir biçimde bağlanır. Lityum iyon bataryaların enerjiyi geri dönüştürüp depolaması sayesinde yavaşlama esnasında kaybedilen enerji kendiliğinden geri kazanılır. Hibrit teknoloji ile çalışan araçlar  ilk çalıştırıldıkları esnada elektrikli motor sistemi devreye girer. Yani aracın ilk kalkışı elektrik enerjisi ile sağlanır. Bunun sebebi de araçların en fazla yakıt tükettikleri anın kalkış anı olduğunun tespit edilmesidir. Aracın en fazla enerji harcadığı anı çevre dostu ve verimli bir hale dönüştürmesi hibrit araçların en göze çarpan özelliklerindendir. Hibrit araba ekspertiz de iki motora sahip olmasından dolayı ilk başta kulağa karmaşık gelse de tamamen fosil yakıtla çalışan bir araca göre daha kolaydır. Hibrit araç ekspertiz raporu oluştururken de daha sistematik olmak mümkündür. Sorunun hangi motordan kaynaklandığı, örneğin, tespit edildikten sonra müdahale etmek daha kolay hale gelebilir.

Hibrit Arabanın Avantajları Nelerdir?

Hibrit araçların geleneksel otomobil modelleriyle kıyaslandığında oldukça avantajlı olduğunu söylemek mümkündür. O avantajlardan bazılarını ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Hibrit araçlar, egzoz gazı söz konusu olduğundan, geleneksel araçlardan daha çevre dostudur
  • Hibrit araçlar kalkış anında ve aracın ilerlemediği durumlarda fosil yakıt kullanmayarak enerji verimliliği konusunda çok fazla avantaj sağlar.
  • Hibrit otomobiller yakıt tüketiminde düşük miktarların kullanımını olağan kıldığı için sürücüler için oldukça bütçe dostudur.
  • Hibrit araçlarda motor yapısı geleneksel araçlara göre oldukça küçüktür. Bu sayede hem görüntü hem de ses kirlilğinin önüne geçer.
  • Hibrit araçlarda vites değişimi geleneksel modeldeki araçlara kıyasla oldukça rahattır.

Tüm bu avantajları gördükten sonra hibrit araç almayı düşünüyor ama ekspertiz konusunda kafa karışıklığı yaşıyorsanız kurumsal ekspertiz firmalarını da inceleyerek aslında hibrit araçlarda ekspertiz sürecinin çok da farklı veya zor olmadığını görebilirsiniz. İstenmeyen hasarlar veya sorunlar meydana geldiğinde Autoking Oto Ekspertiz’in garantili oto ekspertiz hizmetinden gönül rahatlığıyla faydalanabilirsiniz.

Benzer Blog Yazıları