Auto King

Karlı Havada Araba Nasıl Kullanılır?

Karlı Havada Araba Nasıl Kullanılır?

 

Trafikte yol alırken güvenli bir yolculuğa önem veren tüm sürücülerin bilmesi gereken kimi önemli konular vardır. Özellikle zorlu hava koşullarında araç kullanmak zorunda olan sürücülerin bazı noktalara özellikle dikkat etmesi elzemdir. Önemli ipuçlarını takip ederek güvenli bir şekilde araba kullanmanın etkili yöntemleri vardır. Kış mevsimi yaklaştığında en çok merak edilen soruların başında da karda nasıl araç kullanılır sorusu gelmektedir.

Karda-buzda araba kullanma teknikleri konusunda bilgi sahibi olmaya başlamadan önce yapılması gereken bazı hazırlıklar vardır. Bu hazırlıkların başında kış aylarına girmeden önce aracın gerekli bakım ve onarım işlemlerinin yapılması gerekir. Özellikle karlı havalarda aracın lastik basıncı, rot ve balans ayarları, sileceklerini düzgün çalışıp çalışmadığı gibi konuların mutlaka önceden gözden geçirilmesi gerekmektedir. Kışın yoğun ve zorlu geçtiği dönemlerde güvenli bir sürüş için mutlaka kış lastiği taktırmak gerekmektedir. Yaklaşık 9°C’nin altında seyreden kış günlerinde güvenli bir yolculuk için kış lastiğine geçmek önemlidir. Kullanılacak olan lastiklerin aracınıza uygun olup olmadığından emin olmak için alanında uzman kişilere danışılması gerekmektedir.

Karda Araba Kayarsa Ne Yapmalı?

Karda araba kullanma teknikleri hakkında önceden bilgiye sahip olmak hayati öneme sahiptir. “Karda araba kayarsa ne yapmalı?” konusunda kim ipuçları söz konusudur.

  • Karlı havada önümüzdeki araçla aranızdaki takip mesafesini normalinden iki kat yükseğe çıkarmalısınız.
  • Aracınızı küçük viteslerde yavaş bir şekilde kullanmalısınız. Hızlanacaksanız da birden değil yavaş yavaş hızlanmalısınız.
  • Fren mesafesinin farkında olmak ve yol tutuşu sağlamak için arada bir hafif frenlemeler yapabilirsiniz.
  • Ani fren yapmaktan ve direksiyonla sert manevralardan kaçınmalısınız.
  • Arabanın arkası kayıyorsa fren yapmayı bırakmalı ve direksiyonu aracın arkasının gittiği yöne doğru yavaşça çevirmelisiniz.
  • Yoğun karlı günlerde araçta zincir bulundurulması da önerilmektedir.

Eğer ikinci el araç satın almak istiyorsanız söz konusu aracın hangi şartlarda nasıl kullanıldığına ve kusurunun olup olmadığına yönelik bilgiye sahip olmalısınız. Satın almak istediğiniz aracın bir kazasının olup olmadığını veya kazası olmuşsa değişen bir parçasının olup olmadığını tarafsız ve net bir şekilde öğrenmenin en etkili oto ekspertiz hizmetlerinden faydalanmaktır. Auto King Oto Ekspertiz satın almak istediğiniz ikinci el araçla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgileri garantili oto ekspertiz raporları ile sizlere sunmaktadır. Oto ekspertiz alanında kaliteli ve güvenilir hizmetlere ulaşmak Auto King Oto Ekspertiz ile size çok yakın. En yakın araç ekspertiz noktamızı keşfederek güvenle 2. el araç alım satım işlemlerine devam edebilirsiniz. Oto ekspertiz randevu sistemimiz üzerinden size uygun gün ve saat için randevunuzu hızlı ve kolay bir şekilde oluşturabilirsiniz.

Benzer Blog Yazıları