Auto King

Kış Lastikleri Ne Zaman Takılır?

Kış Lastikleri Ne Zaman Takılır?

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla kış lastikleri ne zaman takılır konusunda yoğun araştırma yapılıyor.  Kış lastikleri normal şartlarda sadece kış aylarında kullanılır düşüncesi hakimdir. Oysaki kar ve buz üzerinde kullanılması için fonksiyonel tasarlanan bu lastikler +7 derecenin altındaki hava koşullarında ıslak ya da kuru her türlü zeminde kullanılmalıdır.

Çünkü kış lastikleri yaz aylarında kuru zeminlerde, kış aylarında ise ıslak ve kaygan zeminlerde aracın kayma ve kaza riskini minimum seviyeye indiriyor.  Bunun yanı sıra kış aylarındaki karlı zeminlerde fren mesafesini azaltma özelliği ile büyük ve zincirleme kazaları önlüyor.  Kış lastiği uygulaması kapsamında her araç sürücüsünün belirlenen tarih aralığında kış lastiği taktırma zorunluluğu mevcuttur.  Bu kurallara uymayan sürücülerin tespit edilmesi halinde ceza kesilerek, ödemeleri talep edilir.

Kış Lastiği Zorunluluğu Hangi Araçları Kapsıyor?

Yol tutuş ve trafikte yüksek güvenlik sağlayan kış lastikleri tüm araç modelleri için mecburi değildir. Ancak can ve mal güvenliğini sağlamak, kaza riskini azaltmak amacıyla tüm sürücülerin kış lastiği kullanımına özen göstermesi tavsiye ediliyor. Normal şartlarda yasal prosedürler gereğince tüm ticari faaliyet gösteren araçların kış lastiği takma tarihi geldiğinde, kış lastiği taktırmaları zorunludur.

Belirlenen uygulama tarihleri arasında kış lastiği takmamış olan sürücülere yeni yıldan itibaren 2 bin 534 TL cezai yaptırım uygulanıyor. Özellikle yolcu ve eşya taşımasında kullanılan tüm araç türlerinin her yıl 1 Aralık – 1 Nisan tarih aralığında kış lastiği uygulamasına dahil olması gerekiyor. Yasalar kapsamında kış lastiği takma zorunluluğu olan araç grupları ise kısaca şu şekildedir;

 • Kamyonlar
 • Çekiciler
 • Tankerler
 • Otobüsler
 • Minibüsler

Belirtilen araç gurupları için tahrikli dingillerin üzerinde yer alan tüm tekerleklerin kış lastiği olarak kullanılması zorunludur. Bunun yanı sıra yine belirtilen araçların yedek lastiklerinin de kış lastiği olması zorunludur. Yani bu araçlar seyir halindeyken çeşitli nedenlerden ötürü lastik değiştirmek zorunda kalırsa bu değişim de kış lastiği ile yapılmalıdır. Aksi durumda uygulama tarihleri arasında yine sürücü idari para cezasına tabi tutulur.

Kış Lastiği Takmama Cezası Ne Kadar?

Kış lastiği için cezai yaptırım kapsamındaki ceza miktarları her yıl Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirleniyor. Geçtiğimiz yıl bu ceza miktarı 1152 TL olarak belirlenmiştir. Nitekim 1 Ocak tarihi itibariyle Bakanlığın açıkladığı yeni ceza tutarı 2 bin 534 TL olmuştur. Kış lastiği takma tarihi her yıl belirlenerek duyuruluyor. Bu tarihler geldiği zaman ticari faaliyete tabi olan tüm araç sahiplerinin ivedilikle kış lastiği taktırması yasa kapsamında zorunluluktur.

Aksi durumda ise bakanlık tarafından belirlenen ceza tutarları sürücülerden tahsil edilir. Yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için geçerli olan bu prosedür hususi araç kullanıcıları için geçerli değildir. Yani şahsi araç kullanımlarında belirtilen kış lastiği tarihleri arasında kış lastiğiniz bulunmuyorsa sürücü cezai işleme tabi tutulmaz. Yine de uzmanlar hem yaz hem de kış aylarında tüm sürücülerin can ve mal güvenliğini ultra seviyede sağlaması için kış lastiği takmalarını öneriyor.

Kış Lastiği Yaz Aylarında Kullanılır mı?

Yine sürücülerin en sık araştırdığı bir diğer konu ise kış lastiklerinin yaz aylarında kullanılıp kullanılmayacağıdır. Bu kapsamda, belirttiğimiz üzere kış lastiği zorunluluğu sadece 1 Ocak -1 Nisan tarihleri arasında ticari faaliyet gösteren araçlar için mecburidir.

Ancak sürücüler kaza riskini minimum seviyeye indirmek istiyorsa yaz aylarında yol tutuş özelliği olan kış lastiklerini kullanmaya devam edebilir. Kış lastiklerini dört mevsim kullanmak istiyorsanız şu özellikleri taşıdığına dikkat etmeniz gerekiyor;

 • Aracınızın üreticisi tarafından tavsiye edilen kış lastiği ölçüleri ve modellerini dikkate almalısınız,
 • Ticari faaliyet gösteren aracınızın yük, ölçü ve hız sınıfına uygun olan kış lastiklerini tercih etmelisiniz, (Bu konuda araç üreticinizin önerilerini dikkate almanız tavsiye edilir.)
 • Taktıracağınız dört mevsim kullanılabilen kış lastiklerinin üretim ay ve yılını teyit etmeniz gerekir,
 • Kuru ve ıslak zeminlerde sonuç veren lastikleri tercih etmelisiniz,
 • Yaz aylarında kuru ve ıslak zeminde fayda sağlayan, kış aylarında ise karda fren ve çekiş yönü açısından yeterli olan lastikleri tercih etmeniz gerekir.
 • Lastiklerin fonksiyonel olarak dört mevsim kullanımına uygun olmasını mutlaka teyit etmelisiniz.

Kış lastiklerinin prosedürleri, özellikleri ve cezai yaptırımları hakkında merak edebileceğiniz tüm ayrıntılara yer verdik. Eğer can ve mal güvenliğinizi sağlamak istiyorsanız resmi prosedürler dışında, cezai yaptırım kaygısı olmadan kış lastiğini dört mevsim kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bu hem trafikte kaza oranınızı azaltır hem de can güvenliğinizi neredeyse %100 seviyesinde güvence altına alır. Özellikler de sürekli şahsi araçla uzun yol yapması gereken sürücülerin bunu dikkate alması önem arz ediyor.

Benzer Blog Yazıları