Auto King

Krank Sensörü Nedir? 

Krank Sensörü Nedir? 

Krank mili devir sensörü, bir aracın motorunda bulunan en önemli elektronik cihazlardan biridir. Bu sensöre krank mili pozisyon sensörü de denmektedir. Krank sensörünün amacı krank milinin dönüş hızını ya da devir sayısını hesaplamaktır. Krank milinin sağlam olması verileri doğru toparlayıp motorun sağlıklı bir şekilde çalışması açısından oldukça önemlidir. Krank sensörü ne işe yarar veya eksantrik sensörü ne işe yarar diye merak ediyorsanız krank sensörünün işlevlerini anlamanız oldukça önemlidir.

Devir sensörünün içerisinde sabit bir mıknatıs ve etrafına sarılmış bir bobin yer alır. Bu sayede sensör manyetik alan değişimlerini algılar ve voltajı manyetik alana göre ayarlar. Bu sayede motor yönetim ünitesinin (EMU) dönme hızını hesaplamak için kullandığı alternatif akım sinyalini harekete geçirir. EMU bir nevi motor bilgisayardır ve yaydığı manyetik salınım ile eksantrik milinin hızını ve konumunu belirlemeye yardımcı olur.

Krank Devir Sensörü Bilgisi Hangi İşler İçin Kullanılır?

Krank mili sensörü aracın motorunda bulunan en önemli sensördür. Motorla ilgili bütün ayarlamalarda bu sensörden gelen bilgiler kullanılır. Krank mili sensörü aracılığıyla elde edilen bilgiler ışığında:

  • Dizel ve benzinli motorlarda enjeksiyonun yönetilmesi ve yakıt püskürtme sürelerinin belirlenmesi sağlanır.
  • Benzinli motorlarda ateşleme zamanının belirlenmesi gerçekleştirilir.
  • Otomatik şanzımanlı araçlarda vites değişim noktaları belirlenir.
  • Turbo şarj basıncının ayarlanması sağlanır.

Krank Devir Sensörü Nerede Bulunur?

Krank devir sensörü nerede bulunur sorusu sürücüler arasında oldukça yaygın bir sorudur. Krank mili sensörü motorun ön tarafında ve krank kasnağının hemen arkasındaki bir dişli üzerinde yer alır. Ancak bazı araçlarda krank sensörü motorun arka tarafında volan dişlisinin arkasında yer alan ayrı bir dişlinin üzerinde de yer alabilir. Peki krank sensörü arızası nedir ve nasıl çözülebilir?

Krank Mili Sensörünün Arızalanması

Krank mili sensörünün daime en üst seviyede olması yüksek motor performansının sağlanması açısından oldukça önemlidir. Hatalı bir sensör motor bilgisayarına yanlış veri gönderir ve motorun verimliliğini olumsuz yönde etkiler. Bazı durumlarda krank sensörü arızası motorun çalışmayı tamamen bırakmasına bile yol açabilir.

Bazı durumlarda arızalı krank sensörüne rağmen araç bir süre daha çalışabilir. Bunun sebebi de motor bilgisayarının belleğine kaydedilmiş bilgilerdir. Ancak yine de motorunuz tatmin edici bir performans sergileyemeyecektir çünkü eski verilere göre çalışmak durumunda olacaktır. Krank mili sensörünün arıza durumunu tespit etmek için mekanik ekspertiz veya motor ekspertiz işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Ekspertiz işlemini gerçekleştirmek konusunda şüpheleriniz varsa veya expertizde her şey çıkar mı diye merak ediyorsanız Autoking hizmetlerine güvenebilirsiniz. Autoking servislerinde araç ekspertiz raporu aracılığıyla aracınızın motoruyla alakalı bütün sorunlardan haberdar olabilir ve gerekli işlemlerin gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Websitemiz üzerinden oto ekspertiz randevusu oluşturabilirsiniz.

Benzer Blog Yazıları