Auto King

Lastik Ölçüleri Ne Anlama Gelir?

Lastik Ölçüleri Ne Anlama Gelir?

Lastik Ebatlarının Anlamı

Otomobil sahipleri için aracın tüm aksamları ile ilgili genel bilgilere sahip olmak önemlidir. Özellikle de aracın sürüş esnasında güvenliğini ve konforunu sağlayan önemli faktörlerden biri olan lastikler içinde bu durum söz konusudur. Otomobil lastikleri yazlık ve kışlık olmak üzere mevsim geçişlerinde veya lastiklerin raf ve kullanım ömrü bittiğinde değiştirilir. Bu noktada “Lastik ölçüleri ne anlama geliyor?” sorusu otomobil sahipleri için önem taşır.

Peki lastik ölçüleri ne ifade eder? Otomobil lastiklerini üzerinde kimi semboller ve rakamlar bulunur. Bu işaretler lastiğe dair bir çok bilgiyi içerir. Özellikle karmaşık sayılar içeren ibarelerin ne anlama geldiğini bilmek önemlidir. Bu noktada “Lastik ölçüleri nasıl okunur?” sorusuna cevap vermek gerekir.

Lastik Ölçüleri Ne Anlama Gelir?

Lastiklerin üzerinde 5 Rakam,1 harf ve iki rakam şeklinde işaret dizilimini görmek mümkün. Otomobil lastiği üzerindeki bu dizilimin ilk üç rakamı lastiğin tabanı yani kesitinin genişliğini ifade eder. Yani lastiğin yanlarından conta olan mesafesini milimetre şeklinde ifadesidir.

Sonra gelen iki haneli rakam yüzdelik olarak lastiğin taban genişliğini yüksekliğini oranını ifade eder.

Ardından gelen harf lastiğin ana gövdesindeki katları oluşturan katların lastiğin döndüğü yere göre 90 derecelik açı da yerleştiğini ifade eder. En sonda görülen rakam lastiğin yerleştiği jant çapını ifade eder.

Lastik ölçüleri hakkında bilgiye sahip olmak ne işimize yarar?

Lastik ölçülerini bilmek doğru lastiği seçmek açısından önemlidir lastiğin üzerinde bulunan ibareler aracınızın jantları için en uygun lastiği bulmanıza yardımcı olur. Lastik değişimi dönemlerinde otomobilinizde doğru lastiklerin kullanımı hayati önem taşır. Otomobil lastikleri aracın frenleme yaptığı esnada yol tutuşun sağlayarak güvenli bir şekilde durmasını sağlar. Yolculuğun güvenli bir şekilde gerçekleşmesi ve araç içerisinde seyahat edenlerin konforu açısından doğru lastik kullanımı önemlidir. Otomobil üreticilerin söz konusu marka ve modeli için önerdiği boyutlarda plastikler kullanılmalıdır.

Satın almak istediğiniz ikinci el aracın tüm detayları söz konusu aracın fiyatı üzerinde belirleyici rol oynar. Otomobil lastikleri de bu konuda önemli bir aksam olarak karşımıza çıkmaktadır. Satın almak istediğiniz ikinci el araçta doğru lastik kullanılmamışsa bu durum kısa veya uzun vadede yüksek maliyetlere katlanmanıza neden olabilir. Bu nedenle ikinci el otomobil satın almadan önce tüm detayların yer aldığı oto ekspertiz raporuna sahip olmak önemlidir. Oto ekspertiz, araç muayenesinde gerekli olan lastik kontrolü işlemleri ve uzmanlar tarafından yapılmaktadır. Auto King Oto Ekspertiz bu alanda güvenilir hizmet sunar. Sunduğu garantili oto ekspertiz hizmetleri ile satın almak istediğiniz araç ile ilgili tüm detaylara açık, net ve anlaşılır bir şekilde sahip olabilirsiniz. Auto King Oto Ekspertiz bu konuda her ihtiyaca uygun çözümlerle fark yaratan hizmet sunar. Her ihtiyaca uygun oto ekspertiz paketleriyle Auto King Oto Ekspertiz donanımlı araç test merkezlerinde hizmete hazırdır. Oto ekspertiz fiyatları ihtiyaç duyduğunuz hizmetin kapsamına göre değişkenlik göstermektedir. Detaylı bilgi ve size en yakın oto ekspertiz bayimizi öğrenmek için zaman kaybetmeyin. Oto ekspertiz randevusunu web sitemiz üzerinden kolay bir şekilde oluşturabilirsiniz.

Benzer Blog Yazıları