Auto King

Lastik Üretim Tarihi Nerede Yazar?

Lastik Üretim Tarihi Nerede Yazar?

Otomobillerde lastikler oldukça önemli bir aksamdır. Bu nedenle lastiklerin üretim tarihinden genel durumuna kadar lastiğin ömrüne ilişkin tüm bilgiler önem taşımaktadır. Lastikler güvenli bir sürüş ve konforlu bir yolculuk açısından kritiktir. Otomobil lastikleri güvenlik ve konforun yanı sıra yakıt tasarrufu açısından da dikkat çekici bir etkiye sahiptir. Lastiklerin bakım ve kontrolü bu nedenle ihmal edilmemesi gereken bir meseledir. Belirli rutinler de yapılan kontroller lastiklerde herhangi bir eskime olup olmadığının tespit edilmesi açısından önemlidir ve gerekli durumlarda lastiklerin mutlaka değiştirilmesi gerekmektedir. Bu durumlara örnek olarak lastiğin ömrü ve aşınma miktarı verilebilir.

Lastiklerin durumunu etkileyen en önemli unsurlardan bir tanesi de lastiğin tarihidir. Bu nedenle sıklıkla merak edilen konuların başında lastik tarihi nerede yazar sorusu gelmektedir. “Lastik yılı nasıl anlaşılır?” diye merak edenler için en kolay yöntemi bilmek önemlidir. Böylece araçtaki lastiklerin üretim tarihinden itibaren ne kadar zaman geçtiğini hesaplamak mümkün olur. Lastik üretim yılı nasıl anlaşılır? sorusunun yanıtı üretim tarihi üzerinden lastiklerin ne kadarlık bir kullanım süresinin kaldığını anlamadan en büyük yardımcıdır. Lastiklerin 10 yıllık ömrünün olduğunu göz önüne alındığında da lastik yılı nasıl anlaşılır diye bakmak gerekir.

Peki araba lastik üretim tarihi nerede yazar? diye anlamak için öncelikle lastiğin kenarında yer alan “DOT” sembolünü bulmalısınız. Lastiğin aracın dış kenarında yer alan DOT sembolü ile birlikte kimi sayıların da yer aldığını göreceksiniz. Lastiğe kenarındaki bu simgenin devamında yer alan sayılar lastiğin üretim yılı hakkında bilgi vermektedir. Bu yılların son dört rakamı lastiğin üretim yılını ifade eder. Son iki rakam lastiğin hangi yıl üretildiğini gösterirken önceki iki rakamda o yıl içerisinde lastiğin hangi haftada üretildiğini gösterir. Yani lastiğin üzerindeki son 4 dört rakam sırasıyla hafta sayısını ve yılı ifade eder.

Lastik Tarihi Nasıl Okunur?

Aracın lastik tarihi, lastiğin üretim yılını ifade etmektedir. DOT sembolünün devamındaki 4 rakama bakarak lastiklerin yılını hesaplamak mümkündür. Lastiklerin ömürleri vardır. Öte yandan aracın kilometresi ve kullanım şekli de lastiklerin genel durumuna ilişkin belirleyici rol oynamaktadır. Bu nedenle rutin bir şekilde lastik kontrolü yaptırmak önemlidir.

Otomobil alım satım işlemlerinde lastikler dahil olmak üzere aracın tüm iç ve dış kaporta, elektronik ve mekanik aksamları ile kontrollerin yapılması önemlidir. Yapılan kontrollerde ortaya konan bilgiler satın almaya karar verdiğiniz aracın değerine ilişkin fikir sahibi olmanıza yardımcı olur. Oto ekspertiz hizmetleri ile satın almak istediğiniz araçla ilgili ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgilere objektif bir şekilde ulaşabilirsiniz. Hem alıcının hem de satıcının fiyat belirleme sürecinde ortak bir zeminde anlaşma yapabilmesine imkan sağlayan oto ekspertiz hizmetleri Auto King Oto Ekspertiz kalite güvencesi ile sunulmaktadır. Her ihtiyaca özel olarak tasarlanmış oto ekspertiz paketlerinde hizmetin kapsamı ekspertiz fiyatları üzerinde belirleyici rol oynar. Güvenilir oto ekspertiz raporunun sahip olmak için tek yapmanız gereken size en yakın oto ekspertiz noktamızı keşfetmek. Hızlı ve kolay Auto King Oto ekspertiz randevusu için geç kalmayın.

Benzer Blog Yazıları