Auto King

MAP (Mutlak Basınç) Sensörü Arıza Belirtileri

MAP (Mutlak Basınç) Sensörü Arıza Belirtileri

Günümüzde otomobillerin en küçük parçasından en büyük parçasına kadar tüm aksamları onun düzgün çalışabilmesi açısından kritik öneme sahiptir. MAP sensörü de bunlardan bir tanesidir. Küçük bir parça olmasına rağmen map sensörü aracın yüksek performansı açısından oldukça önemlidir. Mutlak basınç sensörü şeklinde de ifade edilebilen MAP sensörü aracın sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için oldukça gereklidir. Bu sensör motorun düzgün bir şekilde çalışabilmesini sağlar. Emiş gücünü algılayan bir parça olan map sensörü çalışmadığında çeşitli belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler aracın düşük performans göstermesine neden olur.

Mutlak basınç yani MAP sensörü, aracın motorundaki emme manifoldundaki emiş kat sayısını algılayan küçük bir parçadır. Bazı kopukluk, gevşeme, çatlak, bağlantı zayıflıkları mah sensörünün bozulmasına neden olabilir. Böyle bir durumda aşağıdaki belirtiler ortaya çıkar. Map sensörü arıza tespiti aşağıdaki belirtiler dahilinde alanında uzman kişiler tarafından değerlendirilmelidir.

  • Aracın rölantisi etkilenir. Rolantide dengesizlik, titreme gibi durumlar gözlemlenir. Ateşleme sisteminde sorunlar ortaya çıkarabilir.
  • Aniden yavaşlama ve hızlanma durumları oluşur. Motordaki dengesi bozulur.
  • Yakıt sisteminde sorunlara yol açabileceği için bujiler hasar görebilir.

İkinci el araç satın alırken tüm parçaların düzgün çalışıp çalışmadığına dair tüm detaylara alıcı ve satıcılar tarafından hakim olmak mümkün değildir. Bu nedenle otomobil alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda en önemli mesele oto ekspertizdir. Oto ekspertizde özellikle ikinci el araçların durumuna ilişkin detaylı tüm bilgilere ulaşmak mümkündür. Söz konusu otomobilin iç, dış, elektronik, mekanik ve kaportası oto ekspertiz uzmanları tarafından özenle incelenerek raporlanmaktadır. Bu nedenle oto ekspertiz raporunda nelere bakılır konusu hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir.

MAP Sensörü Arızası Nasıl Giderilir?

Auto King Oto Ekspertiz sahip olduğu yüksek teknolojik standartlar ile donattığı araç test merkezlerinde alanında uzman kişilerle hizmet vermektedir. Sunduğu kaliteli hizmetleri tse belgeli ekspertiz raporları ile sunan Auto King Oto Ekspertiz güvenilir hizmet sunar. 5.000 km ve 3 ay boyunca garantili oto ekspertiz ile alacağınız hizmetlerden sonra da güvence altında olursunuz. Auto King Oto Ekspertiz ayrıcalığı ile alacağınız oto ekspertiz hizmetlerinde 1 yıl geçerli çekici ve yol yardım hizmetine sahip olursunuz. Araba ekspertiz hizmetlerinde profesyonel hizmet sunan Auto King Oto Ekspertiz ile alacağınız hizmetin ardından ortaya çıkabilecek sorunla araç test merkezlerinde garanti teminatları çerçevesinde onarılır. Ayrıcalıklı oto ekspertiz hizmetlerinden faydalanmak için en yakın oto ekspertiz noktasını keşfederek online oto ekspertiz randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Benzer Blog Yazıları