Auto King

Motor Yağı Ne Zaman Değiştirilir?

Motor Yağı Ne Zaman Değiştirilir?

 

Teknik olarak, motorlar dahil tüm içten yanmalı motorlar sürtünme durumundadır. Sürtünme sırasında yeterli yağ olmadığında ve özellikle mevsim geçişlerinde bu sürtünme zorlaşır. Bu durum aşırı ısınmaya ve aşırı motor aşınmasına neden olur. Peki, araba motor yağı ne zaman değişir?

Motorda bunun olmasını önlemek için motor yağlarının kullanılması tavsiye edilir. Çünkü motor yağı motorun iç bileşenlerini temizler. Sadece bu değil, aynı zamanda motoru korur ve aşınmadan kaynaklanan ısı oranını azaltır. Bu, motorun daha uzun süre kullanılmasını sağlar.

Yağ Neden Değiştirilmelidir?

Motor yağı, karmaşık yapısı ve etkinlik kaybı nedeniyle zamanla bozulabilir. Bu nedenle, motorunuzun sağlığı için yılda en az bir kez düzenli kontroller ve yağ değişimleri şarttır. Motor yağının bozulmasına neden olan birçok faktör vardır. Bu faktörlerden bazıları şehir içi kullanım, yüksek hızda sürüş, yanma kalıntıları, nem ve tozdur.

Ayrıca, yağınızı düzenli olarak değiştirmek, aracınızın güçlü ve verimli çalışmasını sağlamak için yapabileceğiniz en iyi şey olabilir. Arabanızı seviyorsanız, motorunuzun ömrünü de mümkün olduğunca uzatmanıza yardımcı olacaktır.

Daha dikkatli sürüş ve gerekli motor bakımı ile daha uzun süre yağlama mümkündür.

Motor yağı ne zaman değiştirilmelidir?

Bu konuda otomobil üreticilerinin tavsiyeleri doğrultusunda hareket edilmelidir. Çünkü onların tavsiyesi ile kullanılan yağın cinsine ve katedilen kilometre sayısına göre bir tablo oluşturabilirsiniz. Bu program sayesinde aracınızın motor yağını yılda en az bir kez değiştirebilirsiniz.

Motor yağı kaç binde değişir? Motor yağı değişimleri elbette araç modeline göre değişiklik gösterecektir. Buna göre üst limiti eski araçlar için bir kez 5.000 km, yeni araçlar için maksimum 20.000 km olarak düşünebilirsiniz.

Motor yağını nasıl değiştirmeliyim?

Çoğu araç sahibi motor yağını kendileri değiştirir. Ama sırf bu ihmal yüzünden birçok sıkıntıya yol açtı. Bu konuda gözden kaçan çok şey var. Herhangi bir tecrübeniz veya bilginiz yoksa ve aracınızı tehlikeye atmak istemiyorsanız profesyonel yardım alınız.

 Araba yağı ne zaman değiştirilir? Şimdi size basit bir şekilde motor yağının nasıl değiştirileceğini anlatacağız. Motor yağı, aracın altında bulunan yağ karteri tapası kullanılarak değiştirilir. Aracı  kaldırarak, krikoyla kaldırarak veya araç muayene çukurlarını kullanarak yağı değiştirebilirsiniz. Motor sıcaksa, yağın  bir süre ısınmasını bekleyebilirsiniz.

Ardından, tahliye tavasını yağ karterinin tapasının altına  yerleştirin ve tapayı yavaşça saat yönünün tersine  çevirin. Bu noktada dikkatli olmalısınız çünkü kızgın yağ aniden dökülebilir.

Yağ filtresini çıkarın ve depoya dökün. Bu noktada eski yağı hazneye boşalttığınızdan emin olun. Ardından saat yönünde çevirerek yeni yağ filtresini  takın. Kullanıma bağlı olarak hava filtresini de değiştirebilirsiniz. Ve bu işlemden sonra temiz motor yağı ekleyin.

Yine  yağ çubuğunu çekerek motora ‘motora uygun motor yağı’ dökün ve  işlemi  tamamlayın. Motor yağı randevusu alarak bu zahmetlere girmenize hiç gerek kalmayacağını bilmekte de fayda var.

İnternet sitemizi ziyaret ederek motor yağı değişimi ve motor temizleme için kısa şekilde bizlere ulaşabilir ve randevu alabilirsiniz.

Benzer Blog Yazıları