Auto King

Oksijen Sensörü Ne İşe Yarar?

Oksijen Sensörü Ne İşe Yarar?

Günümüzde otomobiller çeşitli aksamlardan oluşmaktadır. En küçük parçasından en büyük parçasına kadar bütünlük halinde çalışan otomobillerin herhangi bir aksamında meydana gelen arızalanmalar aracın düzgün bir şekilde çalışmasını doğrudan etkileyecektir. Aracın performansı ve optimum düzeydeki yakıt tüketimi günümüz araçlarında en çok aranan özelliklerin başında gelmektedir. Özellikle de aracın motorunun doğru bir şekilde çalışıyor olması çok önemlidir. Motor aracın performansını, konforunu ve yakıt tasarrufunu etkileyen ve en temelinde aracın çalışmasını sağlayan en temel parçadır. Bu nedenle aracın etkili performansı söz konusu olduğunda en çok merak edilen konuların başında arabada oksijen sensörü ne işe yarar sorusu gelmektedir.

Oksijen sensörü aynı anlama gelen lambda sensörü ne işe yarar diye merak edenler aracın yakıt tüketimi ve performansı ile ilgili sorunlar yaşıyor olabilir. Peki egzoz müşürü ne işe yarar? oksijen müşürü ne işe yarar konusunda devreye motora alınan zengin ve fakir hava karışımı girmektedir. Fakir karışım havanın çok, yakıtın az olduğu bir durumdur. Zengin karışım ise havanın az, yakıtın çok olduğu duruma denir. Oksijen sensörü bu zengin ve fakir karışımın dengesini tutmakla görevlidir.

Hava Sensörü Ne İşe Yarar?

Oksijen sensörü değeri motora giren hava ve yakıt karışımını her zaman 1 değerinde tutmaya yarar. Hava sensörü bu şekilde aracın performansını en etkili şekilde sürdürmesini sağlar. Bu nedenle aracın düzgün çalışması oldukça önemlidir.

Oksijen sensörü arızası nasıl belli olur?

  • Aracın yakıt tüketimi artar
  • Araç hızlanırken veya yokuş çıkarken zorlandığı hissedilir.
  • Rölantinin devri düzensizleşir.
  • Egzoz emisyon değerleri atar ve araç muayeneden geçemez.
  • Oksijen sensörü arızalandığında uyarı lambaları yanar.

Oksijen sensörünün bakımı çok önemli bir konudur. Gerekli rutin kontrollerin ve bakımların yapılmadığı durumlarda oksijen sensörü bozulabilir. Böyle durumlarda aracın verimli bir şekilde çalışma durumu olumsuz etkilenir. Oksijen sensörünün arızasına neden olan etkenlere dikkat etmek çok önemlidir. Aksi takdirde araç yapılacak olan egzos muayenesinden geçmemektedir. Oksijen sensörü özellikle araç alırken bilinmesi gerekenler konusunda önemli bir noktadadır.

İkinci el araç almaya karar verdiğinizde en önemli unsurların başında aracın yakın dönemlerde size masraf çıkarıp çıkarmayacağını bilmek gelir. Bu nedenle satın almaya karar verdiğiniz ikinci el araç için mutlaka oto ekspertiz hizmetlerinden faydalanmalısınız. Sahip olacağınız araç ekspertiz raporunda nelere bakılır sorusunun yanıtını bilmek de bir o kadar önemlidir. Ekspertiz hizmetlerinde aracın geçmişinde bir kazasının olup olmadığından ilk bakışta görülmeyen ancak yakın zamanda sorun çıkarma ihtimali olan aksamların olup olmadığı Auto King Oto Ekspertiz farkıyla ortaya konmaktadır. Siz de garantili oto ekspertiz hizmetlerinden faydalanmak ve ikinci el aracınızı güvenle satın almak için zaman kaybetmeyin. Auto King Oto Ekspertiz yüksek teknolojiye sahip cihazlarla motor ekspertiz hizmetleri sunmaktadır. Auto King Oto Ekspertiz kalitesi ve uzman güvencesi ile oto ekspertiz randevusu için tıklayın.

 

Benzer Blog Yazıları