Auto King

Otomatik Şanzıman Yağı Ne Zaman Değişir?

Otomatik Şanzıman Yağı Ne Zaman Değişir?

Şanzıman yağı aracın vites ve direksiyon sisteminde birbiri ile etkileşim halinde çalışan parçaların arasında kaygan bir tabaka oluşturarak bu aksamların aşınma, sürtünme ve korozyona karşı korunmasını sağlar. Hem düz vites hem de otomatik araçlarda kullanılan bu yağın belirli aralıklarla kontrol edilmesi büyük önem taşır. Aksi takdirde şanzıman yağının azalması veya bitmesi nedeniyle parçalar arasındaki sürtünme artacak ve bu sürtünme parçalara zarar verecektir. Bu nedenle periyodik olarak yapılacak kontrollerde otomatik şanzıman yağı değişimi mutlaka yapılmalıdır.

Arabanın şanzıman yağı ne zaman değişir diye merak edenlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Özellikle ikinci el araç satın almak isteyenlerin söz konusu aracın şanzıman yağı dahil olmak üzere tüm detaylarının bilinmesi önem taşımaktadır. Otomatik vites şanzıman yağı değişimi belirli aralıklarla yapılmalıdır. Zamanında yapılmayan şanzıman yağı değişimleri parçaların sürtünmesinin artması nedeniyle aşınma durumuna neden olacaktır. Öte yandan bu aşınma korozyona da neden olacaktır.

Arabanın Şanzıman Yağı Ne Zaman Değişir?

Peki şanzıman yağı kaç km değişir? Otomotiv alanında uzman kişiler tarafından yapılan yönlendirmelerde aracın her 60.000 kilometresinde bir şanzıman yağının değişmesi tavsiye edilmelidir. Öte yandan aracın kilometresinden bağımsız olarak merak edilen konulardan biri de “Şanzıman yağı kaç yılda bir değişir?” şeklindedir. Şanzıman yağının deneyimli kişiler tarafından kontrol edilmesi önemlidir. Profesyoneller tarafından yapılan periyodik kontrollerde her yıl şanzıman yağının da kontrol edilmesi önemlidir. Aracın birbiriyle etkileşim halinde olan çeşitli aksamlarının zarar görmesini önleyen şanzıman yağı azalırsa ne olur diye merak ediyorsanız bir çok ihtimalin söz konusu olduğunu bilmenizde fayda var.

Şanzıman Yağının Azalması

Şanzıman yağı azaldıkça araç çeşitli şekillerde belirti göstermektedir. Şanzıman yağı eksildikçe şanzımandan ses gelmeye başlar. Vuruntu ve vites değişiminde zorlanma gibi durumlar şanzıman yağının bittiğine dair belirtilerin başında gelmektedir. Aracın birbirine sürtünen aksamlarının birbirine zarar vermemesi için yapılması gereken en önemli şey şanzımanın periyodik olarak kontrol edilmesidir.

İkinci el araç almaya ya da satmaya karar verdiyseniz oto ekspertiz hizmetlerinden faydalanmanız çok önemlidir. Araç ekspertiz raporu özellikle satın almaya karar verdiğiniz araçla ilgili genel durumu bilmek sonradan ortaya çıkabilecek masrafların önüne geçerken söz konusu aracın fiyatıyla ilgili pazarlık yapmanıza da imkan verir. Aracın geçmişinde olup biten tüm hasar, kaza vb. durumlar o aracın fiyatını etkileyecektir. Aracın motorundan şanzımanına tüm detaylar oto ekspertiz hizmetleri ile objektif ve net bir şekilde ortaya konmaktadır. İkinci el aracın değişen bir parçasının olup olmadığı eğer değişen parçası varsa aracın değerini ne kadar etkilediği araba ekspertiz işlemleri ile ortaya konmaktadır. Otomatik şanzıman beyni arızası belirtileri kolaylıkla anlaşılamayabilir. Bu gibi durumlarda alanında uzman kişiler tarafından gerekli kontrollerin yapılması çok önemlidir. Oto ekspertiz fiyatları hakkında bilgi almak için size en yakın Auto King Oto Ekspertiz araç test merkezi için online randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Benzer Blog Yazıları